IUnetworks ընկերությունը Կոսովոյում ներդնում է Հարկային կառավարման միասնական համակարգ
Օրեր առաջ Կոսովոյի հարկային տեսչության և IUnetworks ընկերության միջև կնքվեց Կոսովոյում Հարկային կառավարման միասնական համակարգի ներդնման պայմանագիր, որի շրջանակում կարդիականացվի Կոսովոյի հարկային համակարգը՝ վարչակազմի պահանջներին համաձայն։ Պայմանագիրը ստորագրվել է Կոսովոյին պետության կողմից հայտարարված մրցույթին մասնակցելու և հաղթելու արդյունքում, որին մասնակցում էին նաև մի շարք եվրոպական երկրներ։ Մրցույթի ողջ ընթացքը տևել է 2,5 տարի և անցկացվել է հինգ փուլով։
Պայմանագրի շրջանակներում նախատեսվում է Կոսովոյի հարկային մարմինների համար նախագծել և գործարկել համապարփակ լուծում, որը ներառում է ժամանակակից հարկային վարչարարության պահանջներին և զարգացման տեսլականներին համապատասխանող ծրագրային փաթեթ:
Համակարգը խթանելու է հարկային մարմինների գործառույթների առավել թափանցիկությունը, նվազեցնելու է կոռուպցիոն ռիսկերը, ինչպես նաև հնարավորություն է տալու հարկային մարմիններին տրամադրել հարկ վճարողներին բազմաթիվ էլեկտրոնային ծառայություններ, որոնք կօժանդակեն հարկային հաշվետվողականության բարելավմանը: Ծրագիրը մերկնարկել է սույն թվականի հունվարի 27-ին և նախատեսվում է ավարտել 2023թ.-ի հուլիսին։
«Սա ևս մեկ նշանակալի հաղթանակ է մեր ընկերության համար և ևս մեկ առիթ՝ պարծենալու մեր ընկերության կողմից մշակված համակարգով, որը թեժ մրցակցության արդյունքում բերեց հաղթանակ ոչ միայն մեզ, այլև՝ մեր երկրին», - ասել է IUnetworks ընկերության տնօրեն Վահրամ Մերանգուլյանը։
Նշենք, որ IUnetworks-ը հանդես է գալիս «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի կազմում՝ ի թիվս մեկ տասնյակից ավել ՏՏ և հեռահաղորդակցության, վաճառքների և սպասարկման, անշարժ գույքի և շինարարության ոլորտում աշխատող ընկերությունների։ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը իր գործունեությունը Հայաստանում սկսել է 1999 թ.-ին։ Ընկերությունների խմբում աշխատում են ավելի քան 3000 աշխատակիցներ, և, ի դեմս կազմում հանդես եկող ընկերությունների, այն հանդիսանում է Հայաստանի խոշոր հարկատու։

Компания IUnetworks внедряет в Косово Единую систему налогового управления
Несколько дней назад между Налоговой инспекцией Косово и компанией IUnetworks был заключен договор о внедрении Единой системы налогового управления в Косово, в рамках которого налоговая система Косово будет координироваться согласно требованиям администрации. Договор был подписан в результате участия и победы в конкурсе, обьявленном государством Косово, в котором участвовали также ряд европейских стран. Весь процесс конкурса продлился 2,5 года и прошел в пять этапов.
В рамках договора предусмотрено спроектировать и задействовать всеобьемлющее решение для налоговых органов Косово, которое включает в себя программный пакет, соответствующий требованиям современной налоговой администрации и видениям развития.
Система будет стимулировать прозрачность функций налоговых органов, снизит коррупционные риски, а также даст возможность налоговым органам предоставить налогоплательщикам многочисленные электронные услуги, которые будут содействовать улучшению налоговой отчетности. Программа стартовала 27-го января сего года и ее предусмотрено завершить в июле 2023г.
«Это – еще одна значительная победа для нашей компании и еще один повод гордиться разработанной нашей компанией системой, которая в результате жесткой конкуренции принесла победу не только нам, но и нашей стране», - сказал директор компании IUnetworks Ваграм Мерангулян.
Отметим, что IUnetworks выступает в составе группы компаний «Галакси», в числе более десятка компаний, работающих в сфере ИТ и телекоммуникации, продаж и обслуживания, недвижимости и строительства. Группа компаний «Галакси» начала свою деятельность в Армении в 1999г. В группе компаний работают более 3000 сотрудников, и в лице выступающих в  составе компаний, является крупным налогоплательщиком Армении.