Թիվ 92 մանկապարտեզի ֆինանսավորումը դադարեցվել է
Երեւանի թիվ 92 մանկապարտեզը հունվարի 8-ից դռները փակելու է ներառական կրթություն ստացող երեխաների առաջ, քանի որ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը դադարեցրել է մանկապարտեզի թվով 23 հատուկ խնամք ապահովող աշխատակիցների ֆինանսավորումը․ այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրել էր ԲՀԿ կուսակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
Թիվ 92 մանկապարտեզից «Ա1+»-ի հետ զրույցում հաստատեցին այս տեղեկատվությունը։ Թե ինչ հաստատություն են տեղափոխվելու այնտեղ հաճախող երեխաները, մանկապարտեզի աշխատակցի հավաստմամբ՝ դեռևս հստակ պատասխան չունեն, քանի որ քաղաքապետարանի հետ քննարկումներ են ընթանում։
Երևանի Քաղաքապետարանի լրատվական վարչությունից աշխատակիցը, ով չցանկացավ ներկայանալ, նշեց, որ թիվ 92 մանկապարտեզի ներառական կրթության ֆինանսավորումը Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը տրամադրել է մինչև 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, և ծրագիրը շարունակելու մտադրություն այլեւս չունի։
«Փորձում ենք Կառավարության հետ քննարկումներ իրականացնել , որպեսզի երեխաների կրթության գործընթացը չտուժի, ինչպես նաև պետք է քննարկվի նեղ մասնագետների աշխատանքի հարցը»,- նշեցին քաղաքապետարանի լրատվականից։
Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից տեղեկացանք, որ ոստիկանության ենթակայությամբ գործող  «Երեխայի զարգացման կենտրոն» ՊՈԱԿ մանկապարտեզը հնարավոր է անցնի համայնքային իշխանության ենթակայությանը, այս ուղղությամբ Երևանի քաղաքապետարանի հետ քննարկումներ են ընթանում։

Финансирование детского сада № 92 прекращено
Поддержи А1+!Ереванский детский сад № 92 с 8-го января закроет двери перед детьми, получающими инклюзивное образование, поскольку Министерство труда и социальных вопросов прекратило финансирование 23-и сотрудников, обеспечивающих особый уход в детском саду – об этом на своей странице в фейсбук сообщила депутат от фракции ППА Наира Зограбян.
Из детского сада № 92 в беседе с «А1+» подтвердили эту информацию. В какое учреждение будут перемещены посещающие детсад дети, по убеждению сотрудников детского сада, пока нет четкого ответа, поскольку идут обсуждения с мэрией.
Сотрудник информационного управления мэрии, не захотевший представиться, отметил, что Министерство труда и социальных вопросов предоставило финансирование инклюзивного образования в детском саду № 92 до 31-го декабря 2019 и больше не намерено продолжать программу.
«Мы пытаемся провести обсуждения с Правительством, чтобы образовательный процесс детей не пострадал, а также следует обсудить вопрос работы узких специалистов»,- отметили из информационной службы мэрии.
Из отделения по связям с общественностью полиции узнали, что действующий в подчинении полиции детский сад ГНКО «Центр развития ребенка» может перейти в подчинение общинной власти, в этом направлении еще идут переговоры с мэрией Еревана.