Դեպի Եվրոպա ունենալու ենք 16-17 չվերթ․ Տաթևիկ Ռևազյան (տեսանյութ)
«Նոր ուղղությունների համար որոշել ենք օդի տուրքը հանել, և դա իրականում շատ մեծ ազդեցություն է ունեցել»,-այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց Քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը` հավելելով, որ եթե մինչ օրս դեպի Եվրոպա ունեցել ենք 6-7 չվերթ, այս փոփոխությունից հետո ունենալու ենք 16-17 չվերթ։
«2020 թվականին շատ լուրջ հոսքեր ենք սպասում։ Դա կապված է նաև նրա հետ, թե ինչքան են Հայաստանի մասին գրում միջազգային մամուլում։ Շատ լավ կլինի, որպեսզի մենք էլ, որպես ՀՀ քաղաքացիներ, կարողանանք Եվրոպա այցելել ուղիղ չվերթներով, ավելի հարմար ժամերով և էժան գներով»։
Ռևազյանը հույս հայտնեց, որ այս տարի զբոսաշրջիկների մեծ հոսք կուղղվի Հայաստան, ինչն էլ կնպաստի տնտեսության զարգացմանը։ Վաղը նախատեսվում է, որ RyanAir-ն առաջին չվերթը կիրականացնի: Ռևազյանը տեղեկացրեց, որ կարող է փոքր խնդիր առաջանալ, քանի որ Իտալիայում գործադուլ է, լինելու է ժամային փոփոխություն, բայց վստահեցրել են , որ չվերթն իրականացվելու է։
Ինչ վերաբերում է Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի տարածած հայտարարությանը, որով կոմիտեն խորհուրդ էր տվել դիտարկել Իրաքի և Իրանի օդային տարածքները բոլոր բարձրությունների վրա ժամանակավորապես շրջանցելու հնարավորությունը, Ռևազյանն ասաց, որ եթե վտանգ չլիներ, նման հայտարարություն չէին անի, և իրենք պարտավոր են հնարավոր ռիսկի մասին հայտարարել, մնացածը որոշելու է ավիաընկերությունը, քանի որ ավիաընկերությունն է թռիչքային անվտանգության պատասխանատուն։
Ռևազյանը նաև տեղեկացրեց, որ առաջարկները ստացել են միջազգային կազմակերպություններից , որոնց հետ սերտ համագործակցում են։

У нас будет 16-17 полетов в Европу: Татевик Ревазян (видео)
Благодаря изменениям, предложенным Комитетом гражданской авиации и его проделанной работе, число летных направлений из Армении в Европу заметно увеличилось.
На пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс председатель Комитета гражданской авиации Татевик Ревазян отметила, что если раньше в Европу было 6 - 7 полетов, то сегодня число регулярных полетов достигло 16 – 17.
“Произошли очень серьезные изменения, мы ждем серьезного притока в Армению. Как вы заметили, в последнее время об Армении довольно часто писали в международной прессе. Авиакомпании также проводят большую работу, чтобы их направления рекламировались”, - сказала Татевик Ревазян. Она отметила, что увеличение направлений, вход бюджетных авиакомпаний в Армению, с одной стороны, нашим гражданам дает возможность путешествовать в Европу прямыми рейсами, доступными билетами, а с другой – обеспечивает поток туристов.
Крупнейшая европейская бюджетная авиакомпания “Ryanair” входит на авиационный рынок Армении. Первый рейс авиакомпания совершит 14 января, связав Ереван с Римом и Миланом, затем с конца марта будет действовать направление Берлина, а Гюмри будет связан с баварским городом Меминген с конца марта.
16 декабря руководитель корпоративного сотрудничества компании “Wizz Air” Андрас Радо заявил, что бюджетная компания “Wizz Air” начнет осуществлять полеты из Еревана с апреля. “С апреля мы начинаем осуществлять полеты в Вену и Вильнюс. По этим направлениям будут летать дважды в неделю. Цены будут довольно низкими, от 24.99 евро. Желающие уже могут бронировать билеты”, - отмечал Радо.