Իրանը զգուշացրել է Հայաստանին՝ եթե հանձնեք ազատագրված հողերը, իրենք կմտնեն այդ տարածք․ Արամ Սարգսյան (տեսանյութ)
«ԼՂՀ հակամարտությունը ոչ միայն տարածաշրջանային, այլ ավելի մեծ նշանակություն ունի։ Եթե հանկարծ այս տարածաշրջանում տաք պատերազմ բռնկվի, ապա ներքաշվելու են մի շարք պետություններ թե տարածաշրջանից, թե տարածաշրջանից դուրս»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ-Իրան հակամարտությանը։
Նրա ներկայացմամբ եթե ԱՄՆ-ը Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցներ սահմանի, ԻԻՀ-ն իր հերթին ինչ-որ քայլեր կձեռնարկի, որոնք կարող են առնչվել հարևանների շահերին՝ ընդհուպ մինչև ԼՂՀ հակամարտության ակտիվացումը։ Նման միջավայրում Հայաստանն իր շահերը պաշտպանելու համար պետք է ակտիվացնի դիվանագիտական առաքելությունները ԱՄՆ-ի, Իրանի, ՌԴ-ի, Չինաստանի, Եվրոպայի հետ։ «Իրանը 49 կմ սահման է պահում չճանաչված ԼՂՀ-ի հետ։ 1997թ․ երբ ինձ Թեհրան հրավիրեցին, մի շարք առաջարկների հետ ասացին, որ եթե դուք հանկարծ հանձնեք ազատագրված հողերը, մենք կմտնենք այդ տարածք։ Նրանք չեն ուզում իրենց հյուսիսային սահմանին Ադրբեջանի հետ ինչ-որ հարաբերությունների մեջ մտնել»,- հավելեց Ա․Սարգսյանը։

Иран предупредил Армению: если сдадите освобожденные земли, они войдут в эту территорию: Арам Саркисян (видео)
Поддержи А1+!«Конфликт НКР имеет не только региональное, но и более крупное значение. Если вдруг в этом регионе разгорится горячая война, вовлекутся ряд государств и из региона, и за его пределами»,- в беседе с «А1+» сказал глава Демократической партии Армении Арам Саркисян, обратившись к конфликту США-Иран.
По его представлению, если США установит новые санкции в отношении Ирана, ИРИ в свою очередь предпримет какие-нибудь шаги, которые могут быть связаны с интересами соседей, вплоть до активизации конфликта НКР. В подобной среде Армения для защиты своих интересов должна активизировать дипломатические миссии с США, Ираном, РФ, Китаем, Европой. «Иран удерживает 49 км границы с непризнанным НКР. В 1997г, кога меня пригласили в Тегеран, вместе с рядом предложений сказали, что если вы вдруг сдадите освобожденные земли, мы войдем в эту территорию. Они не хотят вступать в какие-либо отношения с Азербайджаном на своей северной границе», - добавил А. Саркисян.