ՄԻՊ աշխատակազմում սկսել է գործել Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության բաժին
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ստեղծվել է Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության բաժին: Բաժինն ապահովելու է պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց կողմից հաշմանդամություն ունեցող անձանց խախտված իրավունքների և ազատությունների պաշտպանություն, չհայտարարված այցերի, ինչպես նաև «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի դրույթների կիրառության մշտադիտարկման Պաշտպանի գործառույթների իրականացումը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի քաղաքացիական, սոցիալ-տնտեսական և մշակության պաշտպանության դեպարտամենտի կազմում գործող բաժինը նախատեսում է սերտորեն համագործակցել ոլորտում գործող հասարակական կազմակերպությունների, լրատվամիջոցների և քաղաքացիական հասարակության այլ ներկայացուցիչների հետ՝ աջակցելու հավասար հնարավորությունների, իրավունքների միջավայրի ձևավորմանը և ամրապնդմանը: Այս առումով Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատկապես կարևորում է հարգանքը հաշմանդամություն ունեցող անձանց արժանապատվության նկատմամբ, նրանց ինքնուրույնությունը և մասնակցությունը որոշումների կայացման գործընթացում, ինչպես նաև վերջիններիս անկախ ապրելու և համայնքում ներգրավվելու իրավունքի իրացման ապահովումը պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների և պաշտոնատար անձանց կողմից:
Հիշեցնենք, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանին է վերապահվել է «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի դրույթների կիրառության մշտադիտարկում, ինչպես նաև հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների խախտումների կանխարգելում և պաշտպանություն։

В аппарате омбудсмена Армении начал действовать отдел защиты прав лиц с инвалидностью
Поддержи А1+!В аппарате защитника прав человека Армении создан отдел по защите прав лиц с инвалидностью. Омбудсмен сообщил, что отдел обеспечит защиту прав и свобод лиц с инвалидностью, нарушенных государственными органами, органами местного самоуправления и должностными лицами, а также мониторинг применения положений Конвенции ООН “О правах лиц с инвалидностью”.
Отдел, действующий в составе департамента гражданской, социально-экономической и культурной защиты аппарата Защитника прав человека, предусматривает тесное сотрудничество с действующими в сфере общественными организациями, СМИ и другими представителями гражданского общества для содействия формированию и укреплению равных возможностей и среды прав. В этом плане защитник прав человека придает особую важность уважению прав и достоинства лиц с инвалидностью, их самостоятельности и участию в процессе принятия решений, а также обеспечению их независимой жизнью и реализации их права на участие в общественной жизни государственными органами, органами местного самоуправления и должностными лицами.
Защитнику прав человека был отведен мониторинг применения положений Конвенции ООН “О правах лиц с инвалидностью”, а также предотвращение нарушений прав лиц с инвалидностью и их защита.