Ինձ էլ է հետաքրքիր իմանալ, թե որքանով է հայկական ազգանունս. Խատիա Բունիաթիշվիլի (տեսանյութ)
Այսօր՝ դեկտեմբերի 23-ին, համաշխարհային աստղ, հմայիչ, խարիզմատիկ, վիրտուոզ դաշնակահար Խատիա Բունիաթիշվիլին հանդես կգա Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ։
«Ընդամենը մեկ փորձ ունեցանք և իսկույն  ընդհանուր «լեզու» գտանք։ Տաղանդավոր նվագախումբ է։ Երաժիշտները շատ արագ ըմբռնում են մենակատարին, դիրիժորին և շուտ կարողանում են ադապտացվել։ Սա խոսում է բարձր պրոֆեսիոնալիզմի մասին»,- ասաց վրացական արմատներով ֆրանսիացի դաշնակահարուհին «Ա1+»-ի հետ զրույցի ժամանակ։
Ինչ վերաբերում է Բունիաթիշվիլի ազգանմանը, որ շատերը հայկական հետք են փնտրում, Խատիան ժպիտով պատասխանեց, որ իրեն էլ հետաքրքիր կլիներ տեղեկանալ այդ մասին։
Նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Էդուարդ Թոփչյանի խոսքով, Խատիայի կատարումը  շատ ինքնատիպ է, նուրբ, բայց միևնույն ժամանակ՝ համարձակ։
«Բեթհովեն կատարելը շատ լուրջ չափանիշ է, համամարդկային չափանիշ է և երբ տեսա Խատիայի կատարումը, հասկացա, որ բացի գեղեցիկ լինելուց, նաև բարձր պրոֆեսիոնալիզմի տեր դաշնակահար է։
Այսօր Խատիա Բունիաթիշվիլիի կատարմամբ կհնչի Սերգեյ Ռախմանինովի դաշնամուրային երկրորդ կոնցերտը։ Այս համերգով էլ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը կամփոփի տարին։

Мне тоже интересно узнать, насколько армянской является моя фамилия: Хатия Буниатишвили (видео)
Сегодня, 23-го декабря, мировая звезда, обаятельная, харизматичная, виртуозная пианистка Хатия Буниатишвили выступит в концертном зале Арам Хачатурян с Национальным филармоническим оркестром Армении.
«У нас была всего одна репетиция и сразу нашли общий “язык”. Это талантливый оркестр. Музыканты очень быстро понимают солиста, дирижера и очень быстро адаптируются. Это говорит о высоком профессионализме», - сказала французская пианистка с грузинскими корнями в беседе с «А1+».
Что касается фамилии Буниатишвили, в которой многие ищут армянский след, Хатия с улыбкой ответила, что и ей было бы интересно узнать об этом.
По словам художественного руководителя оркестра Эдуарда Топчяна, исполнение Хатии очень своеобразное, нежное, но в то же время смелое.
«Исполнение Бетховена – очень серьезный критерий, это – международный критерий, и когда я увидел исполнение Хатии, я понял, что кроме того, что она красива, она – пианистка, обладающая высоким профессионализмом.
Сегодня в исполнении Хатии Буниатишвили прозвучит второй фортепианный концерт Сергея Рахманинова. Этим концертом Национальный филармонический оркестр Армении завершит год.