sofya-e1572775080530
Այս տարի Երևան քաղաքը, Շիրակի և Արագածոտնի մարզերն ամբողջությամբ ներառական կրթության ծրագրին են միացել, նշում է Ազգային Ժողովի պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը։
Պատգամավորը նշում է՝ քանի դեռ շենքային պայմանները հարմարեցված չեն յուրաքանչյուր անձի բարեկեցության համար, ներառական կրթությունը չենք կարող համարել հաղթանակած։ Բայց այն, որ այլևս երեխաները գնում են դպրոց և փորձում իրացնել, այս փորձը նույնիսկ հաղթանակ է, նշում է նա։
Պատգամավորի հավաստմամբ՝ ուսուցիչների վերապատրաստման ժամանակ պարզ է դարձել, որ վերջիններս վատ են վերաբերում ներառականությանը։ Մի դպրոցում երեխաները շատ են եղել, մյուս այլ դպրոցում՝ չկան։ Հիմա, սակայն, պայմանները ստեղծված են, մինչեռ մանկավարժը չի ցանկանում ջանք թափել։
«Նախարարությունը մեկ այլ փառահեղ ծրագիր է որդեգրել, ինչը տարիներով մեր կրթության համակարգում  բաց է մնացել։Դա մենթորների դպրոցն է, «ԴասավանդիրՀայաստան» և «Յունիսեֆ» հասարակական կազմակերպության հետ մեկտեղ, որի շրջանակում 60 հոգի վերապատրաստվեցին և նրանք պետք է 3 մարզերում 4 ամիս ժամանակահատվածով ուսուցիչներին սովորեցնեն, թե ինչպես է պետք աշխատել երեխաների հետ։ Այսքան տարիներ այդ լույսը չի վառվել, այսօր լույսը վառվում է, ուսուցիչը դժգոհում է, թե ինչ բեռ մեզ տվեցիք։ Երբ ուսուցիչը այդպես է մոտենում հարցին, ապա մենք չենք կարող խոսել ներառականության հաղթանակի մասին։ Սա խնդիր է, որովհետև ուսուցիչը պետք է երեխայի կրթության ճանապարհներ մշակի»։

sofya-e1572775080530
В этом году город Ереван, Ширакская и Арагацотнская области полностью присоединились к программе инклюзивного образования, отмечает депутат Национального собрания Софья Овсепян.
Депутат отмечает: поскольку пока условия здания не приспособлены к благополучию каждого человека, инклюзивное образование не можем считать победившим. Но то, что теперь дети идут в школу и пытаются реализовать, этот опыт  - тоже победа, отмечает она.
Депутат заверяет, во время подготовки учителей стало ясно, что последние плохо относятся к инклюзивности. В одной школе было много детей, в другой школе – нет. Сейчас, однако, условия созданы, между тем педагог не хочет прилагать усилия.
«Министерство приняло другую блестящую программу, что годами оставалось пробелом в нашей системе образования. Это – школа менторов, «Преподавай Армения» и общественная организация «Юнисеф», в рамках которой прошли переподготовку 60 человек, и они должны в 3 областях за 4 месяца подготовить учителей, как нужно работать с детьми. Столько лет этот свет не горел, сегодня свет горит, учитель недоволен, какую груз дали нам. Когда учитель так подходит к вопросу, мы не можем говорить о победе инклюзивности. Это – проблема, потому что учитель должен разработать пути образования ребенка».
Софья Овсепян отметила, что в общем образование самым большим достижением было инклюзивное образование.