Երեխաների ապօրինի որդեգրման դեպքերի առթիվ երեք անձի մեղադրանք է առաջադրվել
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչությունում շարունակվում է՝ օտարերկրացիների կողմից երեխաների ապօրինի որդեգրման դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Երեք անձի մեղադրանք է առաջադրվել:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ 2019թ. նոյեմբերի 18-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթ է ընդունվել խնամքը ստանձնելու նպատակով երեխայի առքի կամ ստանձնողի խնամքին հանձնելու նպատակով երեխայի վաճառքի, որդեգրման գաղտնիքը հրապարակելու, որդեգրման համաձայնություն տալուն հակելու, առևտրային կաշառք տալու, առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու դեպքերի առթիվ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործը:
Նախաքննության ընթացքում իրականացված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել են մի շարք հանգամանքներ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ «Վերարտադրողական առողջության, պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի ինստիտուտ» ՓԲ ընկերության տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով և 200-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, «Երևանի մանկան տուն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենին՝ 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ Երևանի՝ 1976թ. ծնված բնակչուհուն՝  167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով: Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորում ընտրելու վերաբերյալ:
Նախաքննությամբ պարզված փաստական տվյալների մասին այլ տեղեկություններ նախաքննության այս փուլում հրապարակման ենթակա չեն՝ նախաքննության շահերից ելնելով։

По уголовному делу о случаях незаконного усыновления детей предъявлено обвинение трем лицам
Поддержи А1+!В управлении по расследованию преступлений трафикинга, сексуальной неприкосновенности несовершеннолетних и незаконного оборота наркотиков главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту незаконного усыновления детей иностранцами. Tрем лицам предъявлено обвинение.
Ранее СК сообщил, что 18 ноября в производство Следственного комитета РА было принято уголовное дело, возбужденное в следственном департаменте СНБ РА по факту купли-продажи ребенка, разглашения тайны усыновления, склонения к даче согласия на усыновление, дачи коммерческой взятки, злоупотребления полномочиями служащих коммерческих или иных организаций, превышения должностных полномочий.
В результате масштабных следственных действий, проведенных в ходе предварительного следствия, был выявлен ряд обстоятельств.
На основании полученных достаточных доказательств директору ЗАО “Институт репродуктивного здоровья, перинатологии, акушерства и гинекологии” предъявлено обвинение по пунктам 1, 2 и 3 части 2 статьи 167 и части 3 статьи 200, директору ГНКО “Дом ребенка Еревана” - по пунктам 2, 3 части 2 статьи 167 и части 1 статьи 314, жительнице г. Еревана 1976 г. р. - по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 167. Следователь представил в суд ходатайство об избрании в их отношении ареста в качестве меры пресечения.
На данном этапе предварительного следствия другие сведения о выявленных фактических данных не подлежат разглашению, исходя из интересов следствия.
Информация о принимаемых процессуальных решениях по уголовному делу периодически будет предоставляться