Հայկական կարմիր խաչի ընկերությունը մեկ տարում 163 մլն դրամի ներդրում կանի Գյումրու տուն-ինտերնատում
«Ուրախ եմ Հայկական կարմիր խաչի ընկերության հետ համագործակցության այս նոր հնարավորության  համար, քանի որ բազմաթիվ տարիների փորձը ցույց է տվել, որ ընկերությունը վստահելի գործընկեր է մեզ համար, որը սոցիալական պաշտպանության ոլորտում ծառայություն է մատուցել դրա կարիքն ամենաշատը ունեցող անձանց: Այսօր մենք սկսում ենք համագործակցության նոր փուլ՝ տարեցների խնամքի ծառայությունների ոլորտում, ինչը շատ կարևոր է ոչ միայն այն իմաստով, որ մասնագիտական աջակցություն տրամադրելու է ոլորտում տարիների փորձ կուտակած ընկերությունը, այլև այն պատճառով, որ սա կարող է դաշտում մրցակցային հնարավորություն ստեղծել՝ բարձրացնելով ծառայությունների որակը»,-այս մասին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունում տեղի ունեցած հուշագրի ստորագրման արարողության ժամանակ ասել է նախարար Զարուհի Բաթոյանը:
Հուշագրի շրջանակներում Հայկական կարմիր խաչի ընկերությունը իրականացնելու է Գյումրու տուն-ինտերնատի բնակիչների խնամքը:
Ըստ հուշագրի՝ ընկերությունը պարտավորվում է առնվազն 163 մլն դրամի ներդրում իրականացնել՝ ծառայությունների որակի և կացության պայմանների բարելավման համար, ինչպես նաև վերակնքել աշխատանքային պայմանագրերը տուն-ինտերնատի աշխատակիցներից առնվազն 70 %-ի հետ:
160 խնամյալների համար բնաիրային ներդրումները կկազմեն շուրջ 8.5 մլն դրամ:
«Ի թիվս 192 պետությունների, որտեղ Կարմիր խաչը գործունեություն է ծավալում, փորձում ենք անել հնարավոր ամեն բան՝ աջակցելու համար այն մարդկանց, ովքեր օգնության, ուշադրության կարիք ունեն: Շնորհակալ եմ այս վստահության համար: Կարող եմ հավաստիացնել, որ մեր կուտակած տարիների փորձը կներդնենք՝ Գյումրու տուն-ինտերնատում բնակվող մեր հայրերին ու մայրերին արժանապատիվ ծառայություններ մատուցելու համար»,- ասել է ընկերության նախագահ Մխիթար Մնացականյանը:
2020 թ.-ին Հայկական կարմիր խաչի  ընկերությունը առնվազն 87 մլն դրամ կներդնի՝ տուն-ինտերնատի 6 բնակելի հատվածներից 4-ի վերանորոգման և կահավորման համար: Դրանցից մեկը կհարմարեցվի անկողնային խնամքի կարիք ունեցողների համար: 2021 թ.-ին ևս 43 մլն. Դրամ կներդրվի մյուս երկու բնակելի հատվածների վերանորոգման և կահավորման համար: 2022 թ.-ին ընկերությունը պատրաստվում է ներդնել շուրջ ևս 16.5 մլն դրամ:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը 2020 թ.-ին հաստատությանը կհատկացնի շուրջ 202 մլն դրամ:
Նշենք, որ հուշագիրը կգործի մինչև 2022 թ.ի վերջը: Մինչև հուշագրի գործողության ժամկետի լրանալը՝ 2 ամիս առաջ, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի հրամանով կստեղծվի աշխատանքային խումբ, որի եզրակացության հիմքով կորոշվի 2023-2024 թթ. համագործակցության նպատակահարմարությունը:

Армянское общество Красного Креста в течение года инвестирует в дом-интернат Гюмри 163 млн драмов
Министерство труда и социальных вопросов Армении подписало меморандум с Армянским обществом Красного Креста.
“Я рада этой новой возможности сотрудничества с Армянским обществом Красного Креста, поскольку многолетний опыт показал, что оно наш надежный партнер, который оказывает услуги в сфере социальной защиты всем людям, нуждающимся в этом. Сегодня мы начинаем новый этап сотрудничества в сфере услуг по уходу за престарелыми, что очень важно не только в том смысле, что профессиональную поддержку окажет общество, накопившее многолетний опыт в этой сфере, но и потому, что это может создать конкурентные возможности и повысить качество услуг”, - сказала министр Заруи Батоян.
В рамках меморандума Армянское общество Красного Креста будет осуществлять уход за жителями дома-интерната в Гюмри.
Согласно меморандуму, общество обязуется инвестировать не менее 163 млн драмов для улучшения качества услуг и условий проживания, а также перезаключить трудовые договоры с 70% сотрудников дома-интерната.
Для 160 человек инвестиции составят около 8,5 млн драмов.
“В 192 государствах, где Красный Крест ведет свою деятельность, мы пытаемся сделать все возможное, чтобы поддержать тех людей, которые нуждаются в помощи и внимании. Благодарю за доверие. Могу заверить, мы приложим весь накопленный нами опыт на предоставление достойных услуг нашим отцам и матерям, проживающим в Гюмрийском доме-интернате”, - сказал председатель общества Мхитар Мнацаканян.
В 2020 году Армянское общество Красного Креста вложит минимально 87 млн драмов на ремонт и оснащение 4 из 6 жилых корпусов дома-интерната. Один из них будет приспособлен для  нуждающихся в постельном уходе. В 2021 году будет вложено еще 43 млн. драмов на ремонт и оснащение двух других жилых корпусов. В 2022 г. - около 16.5 млн драмов.
Министерство труда и социальных вопросов РА в 2020 году этому учреждению выделит около 202 млн драмов.
Отметим, что меморандум будет действовать до конца 2022 года. За 2 месяца до истечения срока действия меморандума по приказу министра труда и социальных вопросов РА будет создана рабочая группа, на основании заключения которой  определится целесообразность сотрудничества в 2023 - 2024 гг.