Ձերբակալվել է Հանրապետական ծննդատան տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՁերբակալվել է «Վերարտադրողական առողջության, պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտ » ՓԲ ընկերության (Հանրապետական ծննդատան) տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանը:
Այս տեղեկությունը «Ա1+»-ի հետ զրույցում հաստատեց ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Նաիրա Հարությունյանը։
Նաիրա Հարությունյանի խոսքով՝ վերջինս ձերբակալվել է մի խումբ անձանց կողմից երեխային ծնողից զրկելու կասկածանքով։
Հիշեցնենք, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունն ավելի վաղ հաղորդագրություն էր տարածել այն մասին, որ բացահայտվել են օտարերկրացիների կողմից երեխաների ապօրինի որդեգրման բազմաթիվ դեպքեր։
Քիչ ուշ այս մասին տրվեց նաև պաշտոնական տեղեկատվություն, որը ներկայացնում ենք ստորև․
ՀՀ Քննչական կոմիտեի Հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչության վարույթում օտարերկրացիների կողմից երեխաների ապօրինի որդեգրման դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործի շրջանակներում մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, ծնողներից երեխային ապօրինի բաժանելու կասկածանքով ձերբակալվել են «Վերարտադրողական առողջության, պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտ» ՓԲ ընկերության տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանը, փոխտնօրեն Արշակ Ջերջերյանը, «Երևանի մանկան տուն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լիանա Կարապետյանը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ նշված քրեական գործի շրջանակներոմ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-168-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, մեղադրանք էր առաջադրվել մեկ անձի՝ Երևան քաղաքի բնակչուհու՝ ծնված 1976 թվականին:

Размик Абраамян арестован
Арестован директор ЗАО “Республиканский институт репродуктивного здоровья, перинатологии, акушерства и гинекологии” (Республиканского роддома) Размик Абраамян.
Эту информацию в беседе с “А1+” подтвердила начальник отдела информации и по связям с общественностью департамента Следственного комитета РА Наира Арутюнян.
По словам Наиры Арутюнян, последний арестован по подозрению в лишении ребенка родителя группой лиц.
Напомним, что Служба национальной безопасности ранее распространила сообщение о том, что выявлены многочисленные случаи незаконного усыновления детей иностранцами.
Позднее об этом была дана и официальная информация, которую представляем ниже:
В рамках уголовного дела, расследуемого в  производстве Управления по расследованию преступлений трафикинга, направленных против сексуальной неприкосновенности несовершеннолетних и незаконного обращения наркотиков Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, в связи с незаконными случаями усыновления детей иностранцами, группой лиц, по предварительному сговору, по подозрению в незаконном отделении ребенка от родителей арестованы  директор ЗАО “Республиканский институт репродуктивного здоровья, перинатологии, акушерства и гинекологии” Размик Абраамян, замдиректора Аршак Джерджерян, директор ГНКО “Ереванский детский дом” Лиана Карапетян.
Напомним, что в рамках ранее указанного уголовного дела по 2-му пункту 2-й части 34-168-й статьи Уголовного кодекса РА было предъявлено обвинение одному человеку – жительнице города Ереван, 1976 года рождения.