Միքայել Մելքումյանը՝ Ռուսաստանում աշխատող հայ վարորդների վարորդական իրավունքի մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻ՞նչ է սպասվում Ռուսաստանում աշխատող հայ վարորդներին, որոնք չեն կարողանում հայկական վարորդական իրավունքներով գործունեություն ծավալել։ Ազգային ժողովի Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի 1 տարվա գործունեությունը ամփոփող ասուլիսին հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը, ի պատասխան լրագրողի հարցին, նշեց․
«Նոյեմբերի կեսերին ԵԱՏՄ կոլեգիայից տեղեկատվություն եմ ստացել, որ նախապատրաստվում է, որպեսզի այդ հարցը լուծվի ԵԱՏՄ համապատասխան համաձայնագրով, որովհետև Ռուսաստանի օրենքի այդ կետը հակասում է Ռուսաստանի պարտավորություններին՝ ԵԱՏՄ-ի նկատմամբ»։
Միքայել Մելքումյանը առաջարկեց սպասել ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից այդ համաձայնագրի վավերացմանը։
Նշենք, որ Ռուսաստանում 2017 թվականի հուլիսի 1-ից գործում են «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության մասին դաշնային օրենքում» կատարած փոփոխությունները, որոնց համաձայն՝ արգելվում է աշխատանքի վերցնել օտարերկրյա վարորդական իրավունք ունեցող քաղաքացիների։

Микаэл Мелкумян – о водительских правах армянских водителей, работающих в России
Поддержи А1+!Что ждет работающих в России армянских водителей, которые не могут развернуть деятельность с армянскими водительскими правами? На пресс-конференции, подытоживающий деятельность постоянной комиссии по вопросам региональной и евразийской интеграции Национального собрания за 1 год, председатель комиссии Микаэл Мелкумян, в ответ на вопрос журналиста, отметил:
«В середине ноября я получил информацию из коллегии ЕЭАС, что подготавливается решение этого вопроса соответствующим соглашением ЕЭАС, потому что этот пункт закона России противоречит обязательствам России в отношении ЕЭАС».
Микаэл Мелкумян предложил подождать ратификации этого соглашения государствами-членами ЕЭАС.
Отметим, что в России с 1-го июля 2017 года действуют поправки к «Федеральному закону о безопасности дорожного движения», согласно которому запрещается брать на работу граждан с иностранным водительским удостоверением.