ԱՄՆ Սենատի՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը արդարության և ճշմարտության հաղթանակն է․Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Twitter–ի իր էջում անդրադարձել է ԱՄՆ Սենատի կողմից դեկտեմբերի 12-ին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունումը։
«ԱՄՆ Սենատի 150 բանաձեւը արդարության եւ ճշմարտության հաղթանակն է։ Ամբողջ աշխարհի հայ ժողովրդի անունից ես խորը երախտագիտություն եմ հայտնում Սենատին այս նշանակալի օրենքի համար։
Սա հիշատակի տուրք է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության 1,5 միլիոն զոհերին և համարձակ քայլ ցեղասպանության կանխման ծրագրի առաջընթացում։ #Այլևս երբե՛ք»,- գրել ՀՀ վարչապետը Twitter-ում։
Հայոց ցեղասպանության մասին  բանաձևը, մասնավորապես, սահմանում է.
1) ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնական ճանաչման և հիշատակման միջոցով,
2) մերժել Հայոց ցեղասպանությունը կամ ցանկացած այլ ցեղասպանություն ժխտելու գործին Միացյալ Նահանգների կառավարությանը ներգրավելու ջանքերը,
3) խրախուսել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ փաստերի հանրայնացումն ու ուսուցանումը՝ հաշվի առնելով Միացյալ նահանգների դերը մարդասիրական աջակցություն ցույց տալու ջանքերում և Հայոց ցեղասպանության արդիականությունը մարդկության դեմ կատարվող մերօրյա հանցագործությունների համատեքստում:

Принятие Сенатом США резолюции о Геноциде армян - это победа справедливости и правды: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян посчитал принятие Сенатом США резолюции о Геноциде армян историческим событием. Он посчитал этот шаг американских законодателей в своем микроблоге в Твиттере способом почтить память 1,5 миллиона жертв первого геноцида 20-го века и большим шагом в укреплении повестки предотвращения геноцидов.
«Резолюция 150 Сената США - это победа справедливости и правды. От имени армян всего мира мы выражаем нашу благодарность за это важное решение Сената», - отметил премьер-министр Армении, используя хэштег «Никогда больше» (#NeverAgain).
Сенат США 12 декабря единогласно принял резолюцию 150, в которой признается и осуждается Геноцид армян. Принятие Резолюции 150, представленной сенаторами Робертом Менендесом (демократ, Нью-Джерси) и Тедом Крузом (республиканец, Техас) последовало за принятием Резолюции 296 Палаты представителей. Она была принята в октябре с 405 голосами за, 11 против.