ԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունեց ՍԴ դատավորներին վաղաժամ կենսաթոշակի ուղարկելու վերաբերյալ օրենքի նախագիծը
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց Սահմանադրական դատարանի դատավորներին վաղաժամ կենսաթոշակի ուղարկելու վերաբերյալ օրենքի նախագիծը։ Նախագծի ընդունման համար անհրաժեշտ էր 80 ձայն։
Խորհրդարանում նախագծի օգտին քվեարկեց 75 պատգամավոր, 34-ը դեմ էր։ 75 կողմ ձայներին գումարվեցին գործուղման մեջ գտնվող 7 պատգամավորի կողմ ձայները։ Այդպիսով` նախագիծն ընդունվեց 82 կողմ ձայներով։
Հիշեցնենք, որ նախագծով առաջարկվում է կամավոր հիմքով ՍԴ դատավորներին և ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին հրաժարական տալ մինչև 2020 թվականի հունվարի 31-ը, եթե ՍԴ նախագահը և դատավորները հրաժարական տան, ապա մինչև իրենց պաշտոնավարման ժամկետի լրանալը կստանան իրենց աշխատավարձի չափով կենսաթոշակ:

НС полностью приняло законопроект о досрочной отправки на пенсию судей КС
Национальное собрание во втором чтении и полностью приняло законопроект о досрочной отправке на пенсию судей Конституционного суда. Для принятия проекта было необходимо 80 голосов.
В парламенте за проект проголосовали 75 депутатов, 34 были против. К 75 голосам за прибавились голоса за 7 депутатов, находящихся в командировках. Таким образом, проект был принят 82 голосами за.
Напомним, что по проекту судьям КС и председателю КС Грайру Товмасяну предлагается добровольно подать в отставку до 31-го января 2020 года, если председатель и судьи КС уйдут в отставку, до окончания срока их пребывания в должности они будут получать пенсию в размере своей зарплаты.