Դրա համա՞ր է վարչապետը ցայտնոտի մեջ, և ամեն օր պետք է ձերբակալություններ լինեն․ Կիրո Մանոյան (տեսանյութ)
ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց, որ Բրատիսլավայում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահների տարածած հայտարարության տակ երկու նախարարները չէին ստորագրել այն պատճառով, որ այդ փաստաթուղթը մերժել էր Էլմար Մամեդյարովը։ «Կարծում եմ, մերժումն ավելի շատ Ադրբեջանից էր, բայց Հայաստանն էլ դժգոհ չէր դրանից, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը, երբ վարչապետ դարձավ, հայտարարեց, որ Մադրիդյան սկզբունքները ընդունելի չեն։ Եվ չի բացառվում, որ հայկական կողմը դժգոհ չէր, որ Մադրիդյան սկզբունքներին հղում անող փաստաթղթի տակ իր անունը չլինի»,- ասաց Կ․Մանոյանը։
Անդրադառնալով 2020թ․ Արցախում նախագահական և ԱԺ ընտրություններին, ասաց, թե իրենց կուսակցությունը դեռ չի որոշել նախագահի թեկնածու կառաջադրի՞, թե՞ կպաշտպանի որևէ այլ թեկնածուի։ Մասնակցության ձևաչափի հարցը կորոշվի դեկտեմբերի 15-ին, արցախյան կառույցի ժողովի ժամանակ։
Կ․Մանոյանը խոսեց նաև ԱՄՆ Սենատում Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումն ընդունող բանաձևի մասին, որի վրա երրորդ անգամ վետո դրվեց։ «Սպիտակ տունը կարող է  տակտիկական քայլերով ձգձգել, բայց Սենատն անպայման ընդունելու է այն։ Սա օրինագիծ չէ, բանաձև է և ընդամենը քաղաքական արժեք ունի։ Կարող է նախագահն իր ուղերձում էլի չօգտագործել Ցեղասպանություն բառը, բայց Սպիտակ տան վրա ճնշումն ավելի կմեծանա»,- կարծում է Կ․Մանոյանը։
Խոսելով գործող իշխանությունների և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասին ՀՅԴ-ականը հարցնում է, թե, եթե նրանց վարկանիշը նույնքան բարձր է, ինչո՞ւ են ձերբակալություններ անում։ «Դրա համա՞ր է վարչապետը ցայտնոտի մեջ, և ամեն օր պետք է ձերբակալություններ լինեն։ Թող ձերբակալություններ անեն, բայց ոչ թե վարկանիշը բարձրացնել-իջեցնելու հաշվին»,- ասում է Կ․Մանոյանը։

Поэтому премьер-министр в цейтноте, и каждый день должны быть аресты? Киро Маноян (видео)
Поддержи А1+!Ответственный по вопросам офиса Ай дата и политических вопросов АРФД Киро Маноян в беседе с «А1+» сказал, что после министров иностранных дел Армении и Азебайджана в Братиславе оба министра не подписали под заявлением трех сопредседателей Минской группы ОБСЕ потому, что этот документ отклонил Эльмар Мамедьяров. «Думаю, что отказ был скорее от Азербайджана, но Армения не была этим недовольна, поскольку когда Никол Пашинян, став премьером, заявил, что Мадридские принципы неприемлемы. И не исключено, что армянская сторона не была недовольна, что под этим документом, ссылающемся на Мадридские принципы, не будет ее имени»,- сказал К. Маноян.
Обратившись к президентским и парламентским выборам в Арцахе в 2020г., сказал, что их партия пока не решила, выдвинет кандидата в президенты или будет защищать какого-либо иного кандидата. Вопрос формата участия определится 15-го декабря, во время съезда арцахской структуры.
К. Маноян поговорил и о резолюции, признающей Геноцид армян в Сенате США, на которую в третий раз было наложено вето. «Белый дом может тактическими шагами оттягивать, но Сенат обязательно примет ее. Это – не закон, это – резолюция, и имеет только лишь политическую ценность. Может президент не будет использовать слово Геноцид в своем послании, но давление на Белый дом еще больше увеличится»,- считает К. Маноян.
Говоря о действующих властях и премьер-министре Николе Пашиняне член АРФД считает, что их рейтинг столь же высок, почему они совершают аресты? «Поэтому премьер-министр в цейтноте, и каждый день должны быть аресты? Пусть совершают аресты, но не за счет повышения-снижения рейтинга», - говорит К. Маноян.