Խելագարվելու բան է, ուզում ես պատուհանները բացես ու․․․․ Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
«Ամբողջ երկրում համատարած լցված ավտոմեքենաների, կուզովների և ժանգոտ բուտկաների պատմությունը  պետք է լուծենք։ Պետք է գնանք կոշտ միջոցների և ասենք, եթե ժանգոտ մեքենան շարունակում եք պահել,  պետք է տուրք վճարեք, հակառակ դեպքում, այս փոսից չենք դուրս գա»,- այսօր Կառավարության նիստի ժամանակ նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը անդրադառնալով խնդրին  նշեց, որ երկու ամսվա ընթացքում կազմակերպություններին 3600 տոննա՝ բրիկետների ձևով ջարդոն է հանձնվել, որոնց 95 տոկոսը մեքենաներից ձևավորված ջարդոններն են, սակայն առկա են մի շարք խնդիրներ․
«Երեք օր առաջ Բալահովիտ համայնքում հանդիպեցի 8-ից 10 նման  մեքենայի մնացորդների, հետաքրքրվեցի և իմացա, որ 400 տոննա հավաքվել է 2 շաբաթվա ընթացքում , որոնք ևս 1100 մեքենաների ջարդոններ են։ Սակայն խնդիրն այն է, որ կազմակերպության ղեկավարը գնում է ասում՝ եկել եմ վճարելու և տանելու, ասում են՝ մերն է, չենք տալիս, մեզ պետք է։ Հիմա մտածում ենք, ինչպիսի՞ իրավակարգավորումներ առաջարկենք, որպեսզի,  օրենքի կարգավորման ուժով կարողանանք կարգավորել։ Կա գնորդ, բաց չի կարողանում հարաբերվել սեփականատերերի հետ»։
Նիկոլ Փաշինյանը միջամտելով նշեց․
«Արձագանքներ եմ ստացել, թե այս ձևով փաստորեն դուք պարտադրում եք, որ մետաղը ջրի գնով հանձնեն  Սերժ Սարգսյանի հետ կապ ունեցող ընկերությանը։ Փաստորեն, որ այդ մետաղը 50 տարի ժանգոտում է և ոչ մեկին օգուտ չի բերել, ոչինչ, որ երեխեքը վրայից ընկել են նրանց  վիզուալ գեղագիտությունը փչացել է, ոչինչ։  Եվ գալիս է ներքաղաքական դավադրություն, փաստորեն հեղափոխությունը նրա համար էր, որ ժեշտի կտորները տանեն նպատակին ծառայեցնեն։ Խելագարվելու բան է, երբեմն այդպես են արձագանքում մեր կուսակցության անդամները, Աժ պատգամավորները, երբեմն ուզում ես պատուհանները բացես ու․․․․ դրա համար էլ անվտանգությունը այնպես է պատուհանները դասավորել, որ չեն բացվում, մեկ- երկու նման փորձից հետո հիմա էլ ցանց են ուզում դնեն (կատակում) է։
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը ևս արձագանքեց հարցին նշելով որ «Իմ քայլ»-ի պատգամավորները  քննարկում են անում և պետք է հասկանալ, որ դա գույք է և պետք է գույքահարկով հարկվի, շուտով խնդրին լուծում կտրվի։

С ума сойти можно, хочешь открыть окно и... Никол Пашинян (видео)
«Мы должны решить историю разбросанных по всех стране автомобилей, кузовов и ржавых будок. Мы должны пойти на жесткие меры и сказть, если продолжаете сохранять ржавый автомобиль, должны платить пошлину, в противном случае мы не выйдем из этой ямы», - сегодня на заседании Правительства отметил премьер-министр Никол Пашинян.
Министр экономики Тигран Хачатрян, обратившись к проблеме, отметил, что за последние два месяца организациям было передано 3600 тонн лома в виде брикетов, из которых 95% - лом, сформированных от автомобилей,  однако имеется ряд проблем:
«Три дня назад в общине Балаховит я встретил от 8-и до 10-и подобных остатков автомобилей, поинтересовался и узнал, что 400 тонн собралось за 2 недели, которые также являются ломом 1100 автомобилей. Однако проблема в том, что руководитель организации идет и говорит: я пришел, чтобы заплатить и унести, говорят: это – наше, не даем, нам нужно. Сейчас думаем: какие урегулирования предложить, чтобы силой урегулирования закона могли урегулировать? Есть покупатель, но он не может связаться с владельцами».
Никол Пашинян вмешавшись отметил:
«Я получил реакции, что таким способом фактически вы заставляете, чтобы металл по цене воды сдавали в компания, имеющую отношение к Сержу Саркисяну. Фактически этот металл 50 лет ржавеет и никому не принес пользу, ничего, что дети падали с него, их визуальная эстетика испортилась, ничего. И приходит внутриполитический заговор, фактически революция была для того, чтобы унесли куски жести и использовали для своей цели. Сойти с ума, иногда так реагируют члены нашей партии, депутаты НС, иногда хочешь открыть окно и ... поэтому безопасность так расставила окна, что не открываются, после пары подобных попыток сейчас уже хотят сетку поставить (шутит).
Вице-премьер Тигран Авинян также отреагировал на вопрос, отметив, что депутаты «Моего шага»  проводят обсуждение и нужно понять, что это – имущество и должно налогооблагаться налогом на имущество, вскоре проблема будет решена.