Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության դեսպան Բեդրիխ Կոպեցկիին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 27-ին ընդունել է Հայաստանում Չեխիայի Հանրապետության դեսպան Բեդրիխ Կոպեցկիին:
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը ողջունել է Չեխիայի կողմից Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ կնքված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը՝ նշելով, որ Հայաստանը մեծ հույս եւ ակնկալիքներ ունի, որ չեխական կողմը կաջակցի նաեւ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի հարցում: Աժ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Չեխիայի պատգամավորների պալատին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւ ընդունելու համար եւ հույս հայտնել, որ Չեխիայի Սենատը եւս շուտով կհետեւի այս քայլին:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ երկու երկրների համար աշխատելու բազմաթիվ ուղղություններ կան եւ մեծ ծավալի աշխատանք կա անելու՝ վստահություն հայտնելով, որ Բեդրիխ Կոպեցկին իր ներդրումը կունենա այս գործում:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար, նշել, որ Հայաստան-Չեխիա կապերը շատ կարեւոր են եւ խորհրդարանական համագործակցությունն ու պատգամավորների փոխայցերը նոր որակի եւ մակարդակի կարող են հասցնել երկու երկրների հարաբերությունները: Բեդրիխ Կոպեցկին ընդգծել է, որ Չեխիան ու Հայաստանը տնտեսական համագործակցության մեծ պոտենցիալ ունեն եւ կարեւորել է առեւտրատնտեսական գործակցության ընդլայնումը: Նա վստահեցրել է, որ Չեխիան սատարում է Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, պատրաստ է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ՝ Եվրամիության Արեւելյան գործընկերության ձեւաչափում զարգացնել կապերը եւ կօգնի Հայաստանին՝ բարեփոխումների բոլոր ուղղություններով:

Арарат Мирзоян принял посла Чешской Республики Бедриха Копецки (видео)
27 ноября председатель НС РА Арарат Мирзоян принял посла Чешской Республики в Армении Бедриха Копецки.
В ходе встречи Арарат Мирзоян приветствовал ратификацию Чехией Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и Европейским союзом, отметив, что Армения имеет большие надежды и ожидания, что чешская сторона также окажет содействие и в вопросе начала диалога по либерализации визового режима. Председатель НС выразил  благодарность Палате депутатов Чехии за принятие резолюции, признающей и осуждающей Геноцид армян, и выразил надежду, что Сенат Чехии также вскоре последует этому шагу.
Председатель НС отметил, что для двух стран есть множество направлений работы и предстоит проделать большую работу.
Посол Чешской Республики в Армении Бедрих Копецкий поблагодарил за теплый прием, отметил, что отношения Армения - Чехия очень актуальны, и парламентское сотрудничество и взаимные визиты депутатов могут довести их до нового качества и уровня. Посол подчеркнул, что Чехия и Армения имеют большой потенциал экономического сотрудничества, и подчеркнул важность расширения торгово-экономического сотрудничества. Он заверил, что Чехия поддерживает демократические реформы в Армении, готова развивать отношения как в двустороннем, так и многостороннем формате Восточного партнерства ЕС и поможет Армении во всех направлениях реформ.