Դեգրադացիան չունի հատակ, կարմիր գիծ, որտեղ այն կանգ է առնում․ Վահե Հովհաննիսյան
Հայաստանում հստակ ձևավորվել է նոր սուր մարտահրավեր՝ ընդհանուր դեգրադացիան։ Պետական, հանրային, հասարակական դեգրադացիան։
Հանրային դիսկուրսի որակը, հանրային դեմքերի որակը, իշխանության պատկերացումները պետության մասին, ոչ իշխանական ուժերի անկարողությունը, քաղաքացիական հասարակության կազմաքանդումը և այլն, և այլն, ամեն օր փաստում են նոր մարտահրավերի՝ ընդհանուր դեգրադացիայի մասին։
Առաջարկում եմ՝ պարբերաբար հայաստանյան պրոցեսներին նայել այլ պետությունների հատուկ ծառայությունների աչքերով։ Նրանց զեկույցները երևի կրում են «ինչպես պայթեցնել պետությունը ներսից» վերնագիրը։
Վերջին օրերի հանրային քննարկման թեմաները միայն հերիք են երկրի մասին ընդհանուր փաստարկված պատկերացում կազմելու համար։  «Նոր տուն» սերիալը, անհասկանալի պերֆորմանսի կողմ և դեմ կռիվը, «սատանայապաշտության» և «ազգային հոգևոր» բարիկադավորումը, մատնագրերի ժանրի ծաղկումը, իրավապահ համակարգի դեպի 1937 թվայնացումը՝ ի փառս նոր հայրենյաց, բավարար են դրսի հայացքի համար՝ չկայացած պետության բնորոշում ստանալու համար։ Սա՝ 21-րդ դարում։
Ներսի հայացքի համար ամենաողբերգական փաստն այն է, որ հասարակության առաջադեմ շերտը որևէ տեղ չկա, հետևում է ամենին իր նոր անդերգրաունդից։ Սա սերիալ է, դիսկուրս է՝ տարբեր հետադիմական հոսանքների մասնակցությամբ։ Երկրի պրոգրեսիվ շերտը խաղից դուրս է, որովհետև նրան քրոմոսամային մակարդակով օտար է թե՛ «Նոր տան» արժեհամակարգը, թե՛ անորակ պերֆորմանսը, թե նրանց հակառակ՝ հակասատանայական ալիքը։
Մի պահից հանրային դիսկուրսին միացան երկրի մտավորականության տարբեր ներկայացուցիչներ՝ իրենց խոսքի որակով կարծես վերահաստատելու, որ, հազվագյուտ բացառություններով, իրենց մտածողությամբ պարզապես ի վիճակի չեն ժամանակակից աշխարհում մրցունակ արժեքներ ստեղծելու։ Նրանցը Պեպոյի բեմադրությունն է ու պետպատվերի լացը։ Այստեղ 21-րդ դարի մասին խոսք չկա, այստեղ 20-րդ դարի մասին էլ խոսք չկա։ Եվ ընդհանրապես՝ նրանց որևէ դարում տեղավորելու դեպքում վիրավորած կլինենք այդ դարերում ստեղծագործած շատ ու շատ դեմքերի։ Այն որակը, մտածողության «լեվըլը», որ այսօր ցույց է տալիս հայ վաստակավորը, ժողովրդականը, պետություն չունեցող ժողովրդի գուսանի որակ է։ Ընդհանուր դեգրադացիան թշնամու սմեռչից ու «Պոլոնեզից» վտանգավոր է։
Հանրային կյանք է պետք է վերադարձնել հասարակության պրոգրեսիվ հատվածին, պետք է ձևը գտնել՝ նրան շոկից հանելու, նրա համար գործելու դաշտ բացելու համար։ Այսօր առաջադիմական շերտը որևէ ակտիվ կողմում չկա. այն, ինչը կատարվում է այսօր Հայաստանում, նրա համար օտար է։ Բայց միայն այդ՝ ազգային, առաջադիմական շերտի դոմինանտության դեպքում է հնարավոր իրավիճակ փոխել։ Միայն այդ դեպքում է հնարավոր մյուսներին կրթել, զսպել, զարգացնել, ուղղել...
Մոլեգնող դեգրադացիան ունի ահռելի ուժ, չկանգնեցնելու դեպքում այն սրբելու է ամեն առաջադիմականը, հնարավոր զարգացման, երկրի մոդեռնիզացիայի ծիլերը։
Դժվար ընկալելի ձայներով պերֆորմանսը դարձել է այսօրվա Հայաստանի մշակութային արժեքը, 21-դարի մեր հայտը, իսկ զելյոնկա պզզացնող երիտասարդը՝ քաղաքացիական հասարակության սիմվոլ։ Ինչու՞։ Որովհետև արժեք ստեղծելու ունակ շրջանակները չունեն ռեսուրսներ. երկրում չկա ռեսուրսների ընտրության հնարավորություն՝ բոլոր ռեսուրսները կա՛մ կենտրոնացել են բյուջեում, կա՛մ հայտնի հիմնադրամում։ Մշակութային հեղափոխությունը ենթադրում էր առաջին հերթին ռեսուրսների հնարավորության բազմազանացում. դա կբերեր ստեղծվող գործերի արժեքային բազմազանության, դրանց որակի աճին։ Իսկ ինչու՞ է զելյոնկայով երիտասարդը դառնում քաղհասարակության սիմվոլ. որովետև ուսյալ կրթյալ քաղհասարակությունը 1.5 տարի է՝ աչք է փակում բոլոր անօրինականությունների վրա, Նոր Հայաստանի պայմաններում չի արել իր գործը ու իր տեղը զիջել է ռադիկալներին։ Թող ոչ ոքի չթվա, թե դեգրադացիան ունի հատակ, կարմիր գիծ, որտեղ այն կանգ է առնում։ Չկա նման բան։ Դա անվերջ է, դրա խորքայնությունը և դրսևորումները անվերջ են։
Այսօրվա վիճակի հիմքում մեծ դեր է խաղացել լռելը։ Շատ երկար ժամանակ և շատ անթույլատրելի դեպքերի ու զարգացումների ժամանակ խմբակային և անհատական լռությունը բերել է այս օրվան։ Լուծումներ են պետք։ Առանց լռելու։ Առաջադիմական հայացքների կոնսոլիդացիա է պետք։ Առաջադիմական արժեքների, բարքերի բարձրաձայնություն է պետք։
Սոլիդ իշխանության գաղափարը Հայաստանում այլընտրանք չունի։ Սա պետությունը փրկելու միակ տարբերակն է. սա երկրին հանդարտություն բերելու, պատերազմից խուսափելու և երկիրը ներսից պայթեցնելու պրոցեսը կանգնեցնելու միակ լուծումն է։

У деградации нет четкой, красной линии, где она останавливается: Вагэ Ованнисян
В Армении четко сформировался новый острый вызов – общая деградация. Государственная, общественная деградация.
Качество общественного дискурса, качество общественных лиц, представления власти о государстве, неспособность вневластных сил, разрушение гражданского общества и т.д. и т.п. ежедневно свидетельствуют о новых вызовах – общей деградации.
Предлагаю периодически смотреть на процессы в Армении глазами спецслужб других государств. Их доклады наверное называются «как взорвать государство изнутри».
Тем общественных обсуждений последних дней достаточно для составления общего аргументированного представления о стране. Серия «новый дом», борьба за или против непонятного перформанса, баррикады «почитателей сатаны» и «национального духовного», расцвет жанра доносов, отход правовой системы к 1937 году – во славу новой родины, достаточны для взгляда из вне, чтобы получить характеристику несостоявшегося государства. Это – в 21-м веке.
Для внутреннего взгляда самый трагический шаг в том, что для прогрессивного слоя общества нигде нет места, он следит за всем со своего нового андерграунда. Это – сериал, дискурс при участии различных регрессивных течений. Прогрессивный слой страны – вне игры, потому что для него на уровне хромосом чужда и система ценностей «Нового дома», и некачественный перформанс, и противоположная им антисатанистская волна.
С какого-то момента к общественному дискурсу присоединились различные представители интеллигенции страны, для того, чтобы слово подтвердить качеством своей речи, что, за редкими исключениями, по их мнению, просто не  в состоянии создавать конкурентоспособные ценности в современном мире. Их – это постановка Пепо и плач госзаказа. Здесь нет речи о XXI веке, здесь нет речи о ХХ веке. И вообще, разместив их в каком-либо веке, мы оскорбим очень многих личностей, творивших в эти века. То качество, «левел» мышления, которое сегодня демонстриет армянский заслужанный, народный – это качество гусана, не имеющего государства. Общая деградация опаснее смерча и «Полонеза» врага.
Общественную жизнь нужно вернуть прогрессивной части общества, нужно найти способ, чтобы вывести ее из шока, открыть для нее множество полей для деятельности. Сегодня прогрессивного слоя нет на одной из активных сторон, то, что сегодня происходит в Армении – чуждое для него. Но только в случае доминирования этого – национального, прогрессивного слоя возможно изменить ситуацию. Только в этом случае возможно образовывать, сдерживать, развивать, изменять других...
Бушующая деградация обладает огромной силой, если ее не остановить, она сметет все прогрессивное, ростки возможного развития, модернизации страны.
Перформанс с трудно воспринимаемыми голосами стал культурной ценностью сегодняшней Армении, нашей заявкой XXI века, а молодежь, прыскающая зеленкой, символом гражданского общества. Почему? Потому что круги, способные на создание ценности,  не обладают ресурсами, в стране нет возможности выбора ресурсов: все ресурсы либо сосредоточены в бюджете, либо в известном фонде.  Культурная революция предполагала в первую очередь увеличение возможности ресурсов, это привело бы к ценностному многообразию создаваемых произведений, росту их качества. А почему молодежь с зеленкой становится символом гражданского общества? Потому что образованное гражданское общество 1,5 года закрывает глаза на все беззакония, в условиях Новой Армении нельзя уступать свое дело и свое место радикалам. Пусть никому не кажется, что у деградации есть четкая красная линия, где она останавливается. Нет такого. Это бесконечно, глубина и проявления этого бесконечны.
В основе сегодняшней ситуации большую роль сыграло молчание. Очень долгое время и во время многих недопустимых случаев и событий групповая и индивидуальная тишина привела к этому. Нужны решения. Без молчания. Нужна консолидация прогрессивных взглядов. Нужно озвучивание прогрессивных ценностей, нравов.
У идеи солидной власти в Армении нет альтернативы. Это – единственный вариант спасения государства, это – единственное решение для того, чтобы привести страну к спокойствию, избежать войны и приостановить процесс взрывания страны изнутри.