Արցախի խնդիրը լուծված է. Դավիթ Տոնոյան (տեսանյութ)
ՀՀ զինված ուժերի բարձրաստիճան պաշտոնյաները «Հոկտեմբերի 27»-ի իրադարձությունների կապակցությամբ «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում են։ Այստեղ է նաև Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
Անդրադառնալով Արցախը հայկական լինելու վերաբերյալ հարցին Տոնոյանն ասաց, որ ինքն իր դիրքորոշումն Արցախյան հիմնահարցում արդեն ասել է։
Խոսելով իր հրաժարականի մասին լուրերի ծագման մասին պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ասաց. «Ծագելու բան էր պետք, ծագեցրին»։ Իր հրաժարակի մասին լուրերը նա «սպեկուլյացիա» որակեց։
«Ա1+»-ի հարցին, թե ինչպես է տեսնում Արցախյան հարցի լուծումը, Դավիթ Տոնոյանը պատասխանեց, որ Արցախի խնդիրը լուծված է։
Լրագրողների դիտարկմանը, թե «Հոկտեմբերի 27»-ի դեպքերը կապվում են Մեղրիի փոխանակման ծրագրի հետ, Պաշտպանության նախարարը հարցադրում արեց, թե ովքեր են դա ասում, լրագրողը պատասխանեց, որ վերլուծաբանները, ի պատասխան՝ նախարարն արձագանքեց. «Իմ վերլուծություններն այդպիսին չեն»։

Арцахская проблема решена: Давид Тоноян (видео)
Высокопоставленные чиновники Вооруженных сил РА в связи с событиями “27 октября” находятся в военном пантеоне “Ераблур”. Здесь также находится министр обороны Давид Тоноян.
Обратившись к вопросу того, что Арцах армянский, Тоноян сказал, что он уже высказывал свою позицию по Арцахской проблеме.
Говоря о происхождении слухов о своей отставке, глава оборонительного ведомства сказал: “Нужно было, чтобы что-то возникло, возникли”. Он квалифицировал слухи о своей отставке как “спекуляция”.
На вопрос “А1+”, каким он видит решение Арцахской проблемы, Давид Тоноян ответил, что Арцахская проблема решена.
На наблюдение журналистов, что события “27 октября” связаны с программой обмена Мегри, министр обороны спросил, кто это говорит, журналист ответил, что аналитики, в ответ министр отреагировал: “Мой анализ не таков”.