Մտավախություն կար, որ Հայաստանը կարող է ինքնուրույն քաղաքականություն վարել. Լ․ Ալեքսանյանը՝ Հոկտեմբերի 27-ի պատճառների մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Միասնություն» դաշինքի հետևորդների ակումբի խորհուրդը նախաձեռնել է «20 տարի անց» խորագրով միջոցառում, որը նվիրված է Հոկտեմբերի 27-ի զոհերի հիշատակին։
Միջոցառմանը մասնակցում են 2-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավորները, որոնք մասնակից են եղել այդ իրադարձությանը։ Ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին հոկտեմբերի 27-ի զոհերի հիշատակը։
Ելույթ ունեցավ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը։ Նա ընդգծեց, որ «Միասնություն» դաշինքը հենց այնպես չի ստեղծվել, այլ երկար գոյատևելու համար։ ԱԺ նախկին պատգամավորը որոշ մանրամասներ հիշեցրեց «Միասնություն դաշիքնի ստեղծումից առաջ և հետո։
«Մինչև դաշինքի ստեղծումը երկրում տիրում էր քաոսային վիճակ, տնտեսությունը անկում էր ապրում, քաղաքական վիճակը շատ բացասական էր։ Հայոց համազգային շարժման բուռն միասնությունից հետո ստեղծվել էին հասարակության մեջ բազմաթիվ շերտավորումներ։ Դաշինքի ստեղծումը նոր հույս ու հավատ ներշնչեց։ Այստեղ շատ կարևոր էին նաև Վազգեն Սարգսյանի և Կարեն Դեմիրճյանի անձերը, բայց նաև ավելի խորքային բան կար՝ այն ուժերը, որոնք մի տարի առաջ պայքարել են իրար դեմ, այսօր միանում են, որը երկրի առաջընթացի և զարգացման համար էր»,- ելույթում նշեց պարոն Ալեքսանյանը՝ հավելելով, որ թե՛ ՀԺԿ-ի, թե՛ ՀՀԿ-ի ժամանակ ամբիցիաներ կային։
«Շատ բարդ պրոցեսներ էին. Վազգեն Սարգսյանի ու Կարեն Դեմիրճյանի մեծ հեղիանկությունն էր միայն, որ կարողացան հաղթահարել էմոցիաները, հավատացին իրենց և ստեղծեցին դաշինքը, և առաջին մի քանի ամսում զգացվեց, որ այն մեծ անելիք ունի»,- ընդգծեց նա։
Շարունակելով ելույթը՝ Լեռնիկ Ալեքսանյանը խոսեց Հոկտեմբերի 27-ի պատճառների մասին։
«Ես չգիտեմ՝ ենթադրություններ ենք անում, կապում ենք անձանց հետ, բայց Հոկտեմբերի 27-ը իմ խորին համոզմամբ պատճառահետևանքային կապով կապված էր դաշինքի ստեղծման հետ․․․․ Մենք բոլորս գիտենք, որ թույլ Հայաստանը ձեռնտու էր բոլորին։ Մտավախություն կար, որ Հայաստանը կարող է ինքնուրույն քաղաքականություն վարել»,- ասաց պարոն Ալեքսանյանը։

73296839_412265962775369_1875243276177506304_n
Было опасение, что Армения может вести самостоятельную политику: Л. Алексанян о причинах 27-го октября (видео)
Совет клуба последователей альянса «Единство» инициировал мероприятие, озаглавленное «20 лет спустя», посвященное памяти жертв 27-го октября.
В мероприятии участвуют депутаты Национального собрания 2-го созыва, участвовавшие в этом событии. Присутствовавшие почтили память жертв 27-го октября минутой молчания.
Выступил бывший депутат Национального собрания Лерник Алексанян. Он подчеркнул, что альянс «Единство» был создан не просто так, а для длительного существования. Бывший депутат НС вспомнил некоторые подробности перед и после создания «Альянса единства».
«До создания альянса в стране царило состояние хаоса, экономика переживала спад, политическая ситуация была очень негативной. После бурного обьединения Армянского общенационального движения были созданы многочисленные расслоения в  обществе. Создание альянса внушило новую надежду и веру. Здесь были очень важны также личности Вазгена Саркисяна и Карена Демирчяна, но были и более глубинные вещи: те силы, которые год назад боролись друг против друга, сегодня обьединяются, что было для прогресса и развития страны», - отметил в выступлении господин Алексанян, добавив, что и при АНК, и при РПА были амбиции.
«Это были очень сложные процессы: Вазген Саркисян и Карен Демирчян были только большими авторитетами, что смогли преодолеть эмоции, верили в себя и создали альянс, и в первые несколько месяцев ощущалось, он многое сможет сделать», - подчеркнул он.
Продолжив выступление, Лерник Алексанян говорил о причинах 27-го октября.
«Я не знаю: вы делаете предположения, связываете с личностями, но 27-го октября, по моему глубокому убеждению, причинно-следственной связью был связан с созданием альянса... Все мы знаем, что слабая Армения была выгодна всем. Было опасение, что Армения может вести самостоятельную политику», - сказал господин Алексанян.