Բաբլոյան. «Ինձ ճանաչողը չի կարող պատկերացնել, որ առանց դիմումը տեսնելու հայտարարություն կանեի» (տեսանյութ)
«Բոլոր հարցերին հստակ պատասխանել եմ եւ կարծում եմ, որ ինչ որ արել եմ՝ օրենքի եւ սահմանադրության շրջանակներում եմ արել»,-ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում այսօր հարցաքննվելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանը:
Նա նշեց, որ շատ բարի է տրամադրված զրույցի է եղել:
Պնդեց, որ Գագիկ Հարությունյանի դիմումը տեսել է, հետո միայն հայտարարություն արել. «Ինձ ճանաչողը չի կարող պատկերացնել, որ ես առանց դիմումը տեսնելու հայտարարություն կանեի: Իհարկե, տեսել եմ»:
Այլ մանրամասներ Արա Բաբլոյանը չի  ասել:
Նրա շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Արամ Վարդեւանյանն էլ լրագրողներին հիշեցրեց, որ նախաքննության փուլում են, հետեւաբար՝ նախաքննական գաղտնիքի խնդիր կա:
Արա Բաբլոյանը, ինչպես ՀՔԾ-ն է  հայտարարել, կասկածյալի կարգավիճակում է: Հիշեցնենք, որ նույն քրեական գործով մեղադրյալ է նաեւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանը:
Ըստ նախաքննական մարմնի՝ Արսեն Բաբայանը կեղծ հիմքեր է ստեղծել՝ Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալու նպատակով ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի՝ 2018 թվականի մարտի 2-ին ստորագրած ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականի դիմում ներկայացնելու մասին հայտարարությունը հրապարակելու համար:
Դա հիմք է հանդիսացել, որպեսզի Հարությունյանի լիազորությունները դադարեցվեն, որպեսզի հետագայում այդ պաշտոնում առաջադրվի Հրայր Թովմասյանը:

Баблоян: “Знающий меня не может представить, что не увидев заявления, я высказался бы” (видео)
“Я четко ответил на все вопросы и думаю, что все, что я сделал, я сделал в рамках закона и конституции”, - после сегодняшнего допроса в Специальной следственной службе РА в беседе с журналистами заявил бывший председатель НС Ара Баблоян.
Он отметил, что пришел на беседу с очень добрым настроем.
Утверждал, что видел заявление Гагика Арутюняна, лишь только потом высказался об этом: “Знающий меня не может представить, чтобы я высказывался не увидев заявления. Конечно, я видел”.
Прочих подробностей Ара Баблоян не сказал.
Представитель его интересов адвокат Арам Вардеванян напомнил журналистам, что они находятся на стадии предварительного расследования, следовательно, существует проблема следственной тайны.
Ара Баблоян, как заявила ССС, находится в сомнительном положении. Напомним, что по тому же уголовному делу обвиняется также бывший заместитель руководителя аппарата НС Арсен Бабаян.
По мнению органа предварительного расследования, Арсен Бабаян создал ложные основания для публикации заявления председателя НС Ара Баблояна о том, что  председатель НС Гагик Арутюнян подал заявление об отставки, подписанное 2-го марта 2018 года, с целью овладения полномочиями Конституционного суда.
Это послужило основанием для прекращения полномочий Арутюняна с тем, чтобы в дальнейшем на эту должность был выдвинут Грайр Товмасян.