Տարբեր ոլորտներում փոփոխությունները հնարավորություն են տալու ավելի բարձր ցուցանիշներ արձանագրել․ նախարար (տեսանյութ)
Տնտեսագիտության դոկտոր, տնտեսագետ Կարեն Ադոնցը «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասել էր, որ 5 տոկոս տնտեսական աճով Հայաստանը մնալու է նույն մակարդակի վրա՝ աշխարհում 115-րդ տեղում։
«Հայաստանը պետք է ունենա առնվազն 15 տոկոս տնտեսական աճ, որ շարժվի առաջ։ Կողքի երկրներն էլ են 5-6 տոկոս ունենալու, իրենք էլ մնալու են մեր նման»,- նշել էր Ադոնցը։
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն այսօր մասնակցում էր «Ի-Վի Քոնսալթինգ» ընկերության կազմած Հայաստանի ազգային մրցունակության յոթերորդ զեկույցի շնորհանդեսին։
Մինչ շնորհանդեսի մեկնարկը՝ նախարարը պատասխանեց լրագրողների հարցերին։
Անդրադառնալով Ադոնցի նշած 15 տոկոսին՝ նախարարն ասաց, որ եթե մենք ուզում ենք եվրոպական երկրների քաղաքացիների կենսամակարդակի հասնել, պետք է ձգտենք բարձր տնտեսական աճի։
«Վերցնենք եվրոպական երկրների միջին շնչային համախառն ներքին արդյունքը։ Եվ եթե այն աճում է տարեկան երկու տոկոսով, ապա երկու տոկոսանոց աճը բացարձակ արտահայտությամբ տարեկան առնվազն 600-700 դոլար մեկ շնչին ընկնող եկամուտների աճ է նշանակում։ Մեկ շնչային ՀՆԱ-ն նույնչափ տարեկան ավել աճ ապահովելու համար 10 տոկոսը գերազանցող աճ պետք է ապահովենք»,- ընդգծեց Տիգրան Խաչատրյանը։
Կարեն Ադոնցը, անդրադառնալով գործազրկության կրճատմանը, ասել էր, որ գյուղատնտեսությունը, տուրիզմը (սպասարկում, հյուրանոց և այլն), տեքստիլի, կարի արտադրությունները կարող են ինչ-որ թվով մարդիկ ներգրավեն, բայց դրանք ցածր մասնագիտացում ունեցող ոլորտներ են։
«Այդ ոլորտները տանելով մեծ թվով աշխատուժ՝ արդեն տեղ էլ չեն թողնում, որ մասնագիտական ոլորտները զարգանան՝ ինժիներություն, արդյունաբերական ոլորտում մասնագետներ։ Վերջիններս են բարձր ավելացված արժեք ստեղծողները, բարձր աշխատավարձ ստացող մասնագետները»,- ընդգծել էր տնտեսագետը։
Նախարարը համաձայն չէ այս տեսակետի հետ․ «Որովհետև եթե մենք խոսեինք 3-5 տարի առաջ տուրիզմում եղած զարգացումների մասին, ապա որևէ բարձր տեխնոլոգիական լուծում կդժվարանայինք հիշատակել կամ ցույց տալ, որը կարող էր ազդել տուրիզմի զարգացման վրա»։
Էկոնոմիկայի նախարարն ասաց, որ բազմաթիվ բջջային հավելվածներ կան, որոնք վերլուծում են այն արձագանքները, որոնք որևէ զբոսաշրջային ծառայություն մատուցողի հետ կապված հասանելի հանրային տեղեկություններ են ապահովում։ Զբոսաշրջային ոլորտում ծառայություն մատուցողի համար այսպիսի տեղեկությունների վերլուծությունը, նախարարի կարծիքով, վաղվա մրցունակության աղբյուրն է։
«Զբոսաշրջության զարգացումն ավելացնում է բարձր տեխնոլոգիական բաղադրիչների կամ բարձր որակավորման մասնագետների պահանջարկը»,- համոզմունք հայտնեց նա։
Ըստ գերատեսչության ղեկավարի՝ այս տարի առնվազն 7 տոկոս տնտեսական աճ կարձանագրվի։ «Եկող տարվա համար նորից առիթ ունեցել եմ ասելու, էն ցուցանիշը , որ դրված է մասնավոր օրենքի նախագծում, իր մեջ երկու հիմք ունի։ Առաջինը նա է, որ մենք պետք է ունենանք երկարաժամկետ առումով տնտեսական աճի պոտենցիալն ավելացնելու խնդիր, և այդ ուղղությամբ մենք ծրագրեր ենք մշակում արդյունաբերության, գյուղատնտեսության բնագավառում, այդ թվում՝ զբոսաշրջության։ Իրականացվող միջոցառումները նպատակ ունեն ավելի արտադրողական, ավելի մրցունակ տնտեսության ճյուղեր ձևավորել»,- շարունակեց Տիգրան Խաչատրյանը։
Իսկ եթե ոչինչ տեղի չունենա, ըստ Խաչատրյանի, հաջորդ տարվա համար կանխատեսված 5 տոկոսը կլինի ամենապահպանողական նվազագույն ակնկալիքը։
«Բայց կարծում ենք, որ տարբեր ոլորտներում տեղի ունեցող քաղաքականության փոփոխությունները մեզ հնարավորություն են տալու ավելի բարձր ցուցանիշներ արձանագրել»,- եզրափակեց նա։

Перемены в различных сферах дадут возможность зафиксировать более высокие показатели: министр (видео)
Доктор экономики, экономист Карен Адонц в беседе с “А1+” сказал, что с экономическим ростом в 5% Армения останется на том же уровне – на 115-м месте в мире.
«У Армении должен быть как минимум 15%-й экономический рост, чтобы двигаться вперед. У стран рядом также будет по 5-6%, он останутся подобно нам»,- отмечал Адонц.
Министр экономики Тигран Хачатрян сегодня участвовал в презентации седьмого отчета национальной конкурентоспособности Армении, составленном компанией “И-Ви Консалтинг”.
До начала презентации министр ответил на вопросы журналистов.
Обратившись к указанным Адонцом 15%, министр сказал, что если мы хотим достичь уровня жизни граждан европейских стран, нужно стремиться к высокому экономическому росту.
“Возьмем внутренний валовый продукт на душу населения в среднем европейских стран. И если он растет на два процента в год, то двухпроцентный рост в абсолютном выражении означает рост доходов как минимум 600-700 долларов в год на душу населения. Для обеспечения такого же годового роста ВВП на душу населения нам нужно обеспечить рост, превышающий 10%”, - подчеркнул Тигран Хачатрян.
Карен Адонц, обратившись к сокращению безработицы, сказал, что сельское хозяйство, туризм (обслуживание, гостиница и др.), текстильное, швейное производство могут привлечь какое-то количество людей, но это отрасли с низкой специализацией.
“Эти отрасли, уведя большое число рабочей силы, уже не оставляют места, чтобы развивались профессиональные отрасли: инженерия, специалисты в промышленной отрасли. Последние – это специалисты, создающие высокую добавленную стоимость, получающие высокую зарплату”, - подчеркнул экономист.
Министр не согласен с этой точкой зрения: “Потому что если бы мы говорили 3-5 лет назад о развитии туризма, мы затруднились бы упомянуть какое-либо высокотехнологическое решение или показать, что могло повлиять на развитие туризма”.
Министр экономики сказал, что существуют многочисленные мобильные приложения, которые анализируют ту реакцию, которую обеспечивают доступные общественные сведения, связанные с тем, кто оказывает туристическую услугу. Для оказывающего услугу в сфере туризма анализ таких сведений, по мнению министра, является источником завтрашней конкурентоспособности.
“Развитие туризма увеличивает спрос на высокотехнологические составляющие или высококвалифицированных специалистов”, - выразил убеждение он.
Согласно главе ведомства, в этом году будет зафиксирован как минимум 7%-й экономический рост. “Для будущего года у меня был уже повод сказать, что показатель, лежащий в проекте частного закона, имеет в себе два основания. Первое – то, что у нас должна быть задача увеличения потенциала экономического роста в долгосрочном плане, и в этом направлении мы разрабатываем программы в сфере промышленности, сельского хозяйства, в том числе – туризма. Реализуемые меры преследуют цель сформировать более производительные, более конкурентоспособные отрасли экономики”, - продолжил Тигран Хачатрян.
А если ничего не произойдет, по словам Хачатряна, спрогнозированные для следующего года 5% будут самым консервативным минимальным ожиданием.
“Но думаем, что изменения политики в различных отраслях дадут нам возможность зафиксировать более высокие показатели”, - заключил он.