Ադրբեջանական հաքերները կոտրել են ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքը
Այս մասին տեղեկացրել է ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը։ Իր Ֆեյսբուքի էջում Վրթանեսյանը նաեւ տեղադրել է կոտրված կայքի սքրինը։
Հաքերները ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական էջին տեղադրել են «Վալդայ» ակումբում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի ելույթը, որը վերնագրված է. «Ղարաբաղն Ադրբեջան է, և բացականչական նշան» (Ալիևի հայտարարությունը համաժողովում)։
«Մոտավորապես 2.5 ժամ էջը կոտրած է եղել, հաքերների տեղադրած ադրբեջանական վիդեոն աշխատել է, տարածվել իրենց կայքերով»,- «Փաստինֆո»-ին ասաց Կարեն Վրթանեսյանը՝ հավելելով, որ վարչապետի պաշտոնական կայքից «նորությունը» հեռացվել է մոտ 15 րոպե առաջ։
«Սա խոսում է անվտանգության լուրջ ռիսկերի  մասին, համապատասխան մարմինների ոչ պատշաճ աշխատանքի մասին,  որոնք պետք է ապահովեին պետական ամենակարեւոր կայքի անվտանգությունը»,-մտահոգություն հայտնեց ռազմական փորձագետը՝ հավելելով, ադրբեջանական հաքերները այնտեղ կարող էին տեղադրել, օրինակ` որևէ տեղեկություն հենց Նիկոլ Փաշինյանի անունից։
«Սա լուրջ ռիսկ է անվտանգության տեսանկյունից, եթե նույնիսկ լրատվական կայք կոտրվեր,  էլի կարող էր խնդիր առաջացնել, բայց սրա հետեւանքները անհամեմատ    ավելի լուրջ  կարող են լինել։ Պատկերացրեք, պաշտոնական կայքում հայտարարություն է արվում ինչ-որ բանի մասին։ Տարիներ առաջ Ադրբեջանի լրատվականներից մեկում հաքերները գրել էին,  որ Արցախի խնդրի հայանպաստ լուծման շուրջ համաձայնության են եկել, այդ տեղեկությունը միանգամից ազդել էր ադրբեջանական մանաթի փոխարժեքի վրա, մանաթն արժեզրկվել էր»,-եզրափակեց Կարեն Վրթանեսյանը։

Азербайджанские хакеры взломали официальный сайт премьер-министра РА
Об этом сообщил военный эксперт Карен Вртанесян. На своей странице в фейсбук Варданесян также разместил скрин взломанного сайта.
Хакеры разместили на официальном сайте премьер-министра РА Никола Пашиняна выступление президента Азербайджана Ильхама Алиева в клубе “Валдай”, которое было озаглавлено: “Карабах – это Азербайджан и восклицательный знак!” (заявление Алиева на форуме).
“Страница была взломана на протяжении приблизительно 2,5 часов, размещенное хакерами азербайджанское видео было распространено по их сайтам”, - сказал “Пастинфо” Карен Вртанесян, добавив, что “новость” была удалена с официального сайта премьер-министра около 15 минут назад.
“Это говорит о серьезных рисках безопасности, ненадлежащей работе соответствующих органов, которые должны были обеспечить безопасность самого важного государственного сайта”, - выразил беспокойство военный эксперт, добавив, что азербайджанские хакеры могли разместить там, к примеру, какую-нибудь информации от имени самого Никола Пашиняна.
“Это – серьезный риск с точки зрения безопасности, если б даже взломали информационный сайт, опять могло вызвать проблему, но последствия этого могут быть несравнимо серьезнее. Представьте, на официальном сайте делается заявление о чем-либо. Несколько лет назад в одном из азербайджанских СМИ хакеры написали, что пришли к соглашению к проармянскому решению Арцахской проблемы, эта информация сразу повлияла на курс азербайджанского маната, манат обесценился”, - заключил Карен Вртанесян.