«Հնարավոր չէ մետաղական հանքի շահագործման ռիսկը վերահսկել․ ձեզ օրինակ՝ Ողջին»
Այսօր վաղ առավոտյան Սյունիքի «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերությանը պատկանող Արծվանիկի պոչամբարի մետաղյա խողովակաշարի 2-րդ դյուկերում տեղի ունեցած վթարի հետևանքով հոսքաջրերը լցվել են Ողջի գետ։
Դեպքի վերաբերյալ «Ա1+»-ը զրուցեց Կապանի երկրագիտական թանգարանի աշխատակից, բանապահպանական հասարակական գործիչ, Դավիթ Հակոբյանի հետ, որը բնակվում է Կապանի այն թաղամասերից մեկում, որտեղով անցնում Ողջի գետը, և իր ֆեյսբուքյան էջում ուղիղ եթերով անդրադարձել էր վթարին։
«Ինձ զանգեց Լևոն Գալստյանը, որին ահազանգել էր բնակիչներից մեկը։ Նախ զանգեցի  բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի տարածքային բաժին և ինձ ասացին, որ տեղում են և փորձում են հասկանալ, թե ինչ է կատարվում։ Որտեղից, որ ես ուղիղ եթեր էի մտել, վթարը մոտավոր 10-14 կիլոմետր հեռավորության վրա է կատարվել»,- ասաց թանգարանի աշխատակիցը։
Ըստ Հակոբյանի՝ այն հատվածում, որտեղ Գեղի գետի գետաբերան է և այն թափվում է Ողջի գետի մեջ։ Նա ասաց, որ որոշ ժամանակ առաջ կրկին կապ է հաստատել տեսչական բաժնի աշխատակիցներից մեկի հետ, և վերջինս ասել է, թե փորձանմուշներ են հանվել ջրից, տարածքից և ուղարկվել Երևան, լաբորատորիա՝ վթարի իրական վնասի չափը որոշելու։
«Սա իմ համոզմամբ՝ այն  գլխավոր ռիսկն է, որ մետաղական հանքերի շահագործման դեպքում առկա է, և որն անհնարին է վերահսկել։ Երբ որ Ամուլսարի շահագործման համար պատրաստվող իշխանություններն ասում էին, որ «Մենք կվերահսկենք այդ ռիսկերը», ես ուղիղ եթեր մտա ոչ թե ցույց տալու համար, որ վթար է եղել, այլ նրա համար, որ հնարավոր չէ մետաղական հանքի շահագործման թողած բնապահպանական ռիսկը և վնասը վերահսկել, և սա կկրկնվի պարբերաբար»,- ընդգծեց նա։
Հասարակական գործիչը հավելեց նաև, որ վթարը տեղի է ունեցել պոչուկատարի այն հատվածում, որ մոտ է Գեղի գետի գետաբերանին, որն էլ իր հերթին թափվում է Ողջի գետի մեջ։
«Ա1+»-ը դեպքի կապակցությամբ զրուցեց նաև Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանի օգնական Արմինե Ավագյանի հետ։ Նա ասաց, որ մարզպետն առավոտյան համապատասխան կառույցների հետ եղել է վթարի տեղում։ «Մնացածը մասնագիտական կառույցների՝ բնապահպանական տեսչության, դատախազության, քննչական մարմինների գործն է։ Մարզպետարանն ավելին իրավասու չէ մեկնաբանել»,- նշեց մարզպետի օգնականը։
Հարցին, թե Պողոսյանը հանդիպե՞լ է կոմբինատի տնօրենի հետ, նա պատասխանեց, որ ոչ և որ այս պահին քննություն է ընթանում, զբաղվում են համապատասխան իրավապահ կառույցները։ «Մարզպետը դատախազի, ոստիկանության վարչության պետի ԱԻՆ-ի հետ ուղղակի առավոտյան եղել է այնտեղ և վթարն արդեն վերացված է եղել։ Բայց բնականաբար գետն արդեն աղտոտված էր»,- եզրափակեց Արմինե Ավագյանը։
«Ա1+»-ը զրուցեց նաև Քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Նաիրա Հարությունյանի հետ՝ պարզելու, թե պոչատարի վթարի կապակցությամբ քրեական գործ հարուցվել է։ Նա ասաց, որ իր տեղեկություններով ոստիկանությունը նյութեր է նախապատրաստում, սակայն դեռևս հարուցված չէ։

«Невозможно контролировать риск эксплуатации металлорудника, вот вам пример – Вохчи»
Поддержи А1+!Сегодня ранним утром вследствии аварии во 2-м дюкере металлического трубопровода Арцваникского хвостохранилища, принадлежащего ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» Сюника сточные воды пролились в реку Вохчи.
Относительно это происшествия «А1+» побеседовал с сотрудником Капанского геологического музея, экологическим общественным деятелем Давидом Акопяном, который проживает в одном из тех кварталов Капана, через который протекает река Вохчи, и в прямом эфире на своей странице в фейсбук обратился к аварии.
«Мне позвонил Левон Галстян, кому сообщил один из местных жителей. Сначала я позвонил в территориальное отделение иинспекционного органа экологи и недр и мне сказали, что они на местах и пытаются понять, что происходит. Авария произошла на расстоянии приблизительно 10-14 километра от того места, где я вышел в прямой эфир», - сказал сотрудник музея.
По словам Акопяна, на том участке, где находится устье реки Гехи и она вливается в реку Вохчи. Он сказал, что некоторое время назад вновь связался с одним из сотрудников инспекционного отделения, и последний сказал, что из воды и с местности были взяты образцы и отправлены в Ереван, в лабораторию, чтобы определить реальный масштаб аварии.
«Это, по моему убеждению, тот главный риск, который имеется в случае эксплуатации металлорудников, и который невозможно контролировать. Когда власти, готовящиеся к эксплуатации Амулсара, говорят: «Мы будем контролировать эти риски», я вышел в прямой эфир не для того, чтобы показать, что произошла авария, а для того, что невозможно контролировать экологический риск и ущерб, который остается при эксплуатации металлорудника, и это будет повторяться регулярно», - подчеркнул он.
Общественный деятель также добавил, что авария произошла на том участке хвоста, который близок к устью реки Гехи, которая в свою очередь впадает в реку Вохчи.
«А1+» побеседовал в связи с происшествием также с помощником губернатора Сюника Унана Погосяна Армине Авагян. Она сказала, юто губернатор утром был на месте аварии с соответствующими структурами. «Остальное - дело специализированных структур – экологического ведомства, прокуратуры, следственных органов. Областная администрация не правомочна комментировать более подробно», - отметила помощник губернатора.
На ворпос, встреился ли Погосян с директором комбината, он ответил, что нет и в настоящий момент проходит расследование, занимаются соответствующие правоохранительные структуры. «Губернатор с прокурором, начальником управления полиции вместе с МЧС с самого утра были там и авария уже была устранена. Но разумеется река уже была загрязнена», - заключила Армине Авагян.
«А1+» также побеседовал со спикером Следственного комитета Наирой Арутюнян, чтобы выяснить, что в связи с аварией на хвостохранилище возбуждено уголовное дело. Она сказала, что по ее сведениям полиция подготавливает материалы, однако пока не возбуждено.