Օրացույց. 9-ը հոկտեմբերի. Արմեն Դարբինյանը շարժել է Վլադիմիր Նազարյանի ծիծաղը (տեսանյութ)
1996-ի հոկտեմբերի 9-ի հայաստանյան իր ուղեւորությունը Ֆրանսիայի արտգործնախարար Էրվե դե Շարեթն սկսում է Երեւանի փակ շուկա այցելելով։ Այնուհետեւ հանդիպում է նախագահ Լուոն Տեր-Պետրոսյանին եւ վարչապետ Հրանտ Բագրատյանին։ Հայ լրագրողներին նա վստահեցնում է, որ հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին չի կարող խանգարել նույնիսկ իշխանափոխությունը։
1997-ի հոկտեմբերի 9-ին Հրազդան մարզադաշտում սպասվում է Հայաստան-Ուկրաինա ֆուտբոլային հանդիպումը։ Նախորդ օրն արդեն խոսակցություններ կային, որ մերոնք պատրաստվում են պարտվել, քանի որ արդեն ծախել են խաղը: Նույն օրը մեծ սկանդալի սպասելիքներով կայացած Հայաստան-Ույրաինա խաղում մերոնք պարտվում են 0։2 հաշվով։ Ուկրաինայի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Յոզեֆ Սաբոն լրագրողներին ասում է, որ մրցավարն իրեն դուր եկավ, իսկ խաղի մասին նշում է, որ իրենք չէին շտապում հաշվի մեջ միանգամից առաջ անցնել:
1998-ի այս օրը Ռոբերտ Քոչարյանի խորհրդական, դաշնակցական Վահան Հովհաննիսյան ասում է, որ այսօրվա խորհրդարանը չի կարող անվստահություն հայտնել իշխանությանը, քանի որ չգիտի էլ, թե ինչ է իմպիչմենտը։ Պարոն Հովհաննիսյանը դեմ չէ, որ Քոչարյանը ցրի այդ խորհրդարանը:
ՀՀՇ վարչության նախագահ Վանո Սիրադեղյանը գովազդում է ՀՀՇ գրասենյակում բացված սրճարան ակումբի պայմանները։ Նա սակայն զգուշացնում է՝ սա բարեգործական սրճարան չէ։ Այստեղ մարդիկ կարող են համտեսել «Վարչապետ» կոչվող մսի ասորտին, «Ձեռներեց» քամած մածունը, «Կարեն Սերոբիչ» խորտիկը։
Կարեն Դեմիրճյանի ծրագրի կազմանը մասնակից Վլադիմիր Նազարյանը 1999-ի հոկտեմբերի 8-ին ասում է, որ արմատական փոփոխման պատճառը ամերիկացի տնտեսագետների ուսումնասիրությունն է սեփականաշնորհման ռուսական շուկայում։ Այնտեղ ամեն ինչ բնորոշվում է մեկ բառով՝ կողոպուտ։ Նույնը, ըստ Նազարյանի, տեղի է ունեցել Հայաստանում։ Սեփականաշնորհման ամերիկյան տնտեսագետների ծրագրի մասին խոսել է նաեւ նախկին վարչապետ Արմեն Դարբինյանը, որը շարժել է Նազարյանի ծիծաղը։
Կոռուպցիայի եւ հովանավորչության դեմ պայքարող պետական եկամուտների նախարար Գագիկ Պողոսյանը 2000-ի հոկտեմբերի 6-ին ընդունում է, որ մասնաբաժին ունի «Սաս» սուպերմարկետների ցանցում։Եվ զարմանում է լրագրողների ուշադրությունից՝ ձեզ թվում է, թե իմ հարազատներն իրավունք չունե՞ն աշխատելու պետական հիմնարկներում կամ չզբաղվե՞ն գործարարությամբ։ Ինքը սեպտեմբերին 3 միլիարդ դրամ պակաս հարկ է հավաքել եւ լրագրողներին ասում է՝ դուք ավելի լավ է ինձ օգնեք պայքարելու կլանների դեմ եւ ոչ թե խոսեք իմ հրաժարականից։
Օպերային թատրոնից հեռացված Տիգրան Լեւոնյանին դուր չի գալիս Գեղամ Գրիգորյանի ղեկավարությունը՝ համատարած գաղափարազրկություն է եւ բարոյազրկություն։ 2000 թվականի այս օրը Լեւոնյանը նկատում է, որ ոչ մեկին այլեւս հետաքրքիր չեն հեղինակությունները։
2001-ի այս օրը հայ-թուրքական հաշտեցման հանձնաժողովի անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանն ասում է, որ նիստերից ոչ մեկում չի քննարկվել եւ չի քննարկվելու Լեռնային Ղարաբաղի հարցը։Այդ հարաբերությունները վերաբերվում են միայն Հայաստանին եւ Թուրքիային եւ երկու պետությունների ժողովուրդներին, սփյուռքը եւ երրորդ երկրների խնդիրներն այս հանձնաժողովի հետ կապ չունեն։
Ազգային Ժողովում 2001-ի այս օրը քննարկում են 2000-ի ապրիլի 4-ից Հայաստանից բացակայող պատգամավոր Վանո Սիրադեղյանի հարցը։ Նա չի մասնակցել քվեարկությունների կեսից ավելիին եւ կարող է զրկվել պատգամավորական մանդատից անհարգելի բացակայության համար։ Ի դեպ, նույն օրը խորհրդարանը քվարկությամբ հարգելի համարեց Վանո Սիրադեղյանի բացակայությունները եւ նրան չզրկեց պատգամավորական մանդատից։
2009-ի հոկտեմբերի 9-ին Դաշնակցությունը վերջին ճիգերն է գործադրում կանխելու հաջորդ օրն սպասվող հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումը։ «Ոչ մի զիջում»,-քաղաքի կենտրոնում կազմակերպված երթի ժամանակ բղավում են դաշնակցականները։

Календарь: 9-е октября: Армен Дарбинян заставил засмеяться Владимира Назаряна (видео)
9-го октября 1996 года министр иностранных дел Франции Эрве де Шарет начинает свое путешествие в Армению с посещения Ереванского крытого рынка. Затем встречается с президентом Левоном Тер-Петросяном и премьер-министром Грантом Багратяном. Он уверяет армянских журналистов, что армяно-французским отношениям не может поменять даже смена власти.
9-го октября 1997 года на стадионе Раздан ожидается футбольный матч Армения-Украина. Накануне уже были разговоры о том, что наши собираются проиграть, поскольку уже продали матч. В матче Армения-Украина, который состоялся в тот же день с ожиданиями большого скандала, наши проигрывают со счетом 0:2. Главный тренер сборной Украины Йозеф Сабо говорит журналистам, что судьям ему понравился, а об игре отмечает, что они не спешат сразу обойти в счете.
В этот день 1998 года советник Роберта Кочаряна, дашнак Ваан Ованнисян говорит, что сегодняшний парламент не может выразить недоверие власти, поскольку даже не знает, что такое импичмент. Господин Ованнисян не против, чтобы Кочарян распустил этот парламент.
Председатель правления АОД Вано Сирадегян рекламирует условия клуба-кафе, открытого в офисе АОД. Он однако предупреждает: это – не благотворительное кафе. Здесь люди могут отведать мясное ассорти под названием “Премьер-министр”, сцеженный мацони “Предприниматель”, закуску “Карен Серобыч”.
Участвовавший в составлении программы Карена Демирчяна Владимир Назарян 8-го октября 1999 года говорит, что причина коренного изменения – исследование американских экономистов на российском приватизационном рынке. Здесь все характеризуется одним словом: грабеж. То же самое, по словам Назаряна, произошло в Армении. О программе приватизации американских экономистов говорил и бывший премьер-министр Армен Дарбинян, заставивший Назаряна засмеяться.
Министр государственных доходов, борющийся против коррупции и покровительства, Гагик Погосян 6-го октября 2000 года признает, что у него есть доля в сети супермаркетов “Сас”. И удивляется вниманию журналистов: вам кажется, что мои родственники не имеют права работать в государственных учреждениях или заниматься бизнесом? Он в сентябре собран на 3 миллиардов драм меньше налогов и говорит журналистам: вы лучше помогите мне бороться с кланами, а не говорите о моей отставке.
Уволенному из оперного театра Тиграну Левоняну не нравится руководство Гегама Григоряна: повсеместное отсутствие идеологии и морали. В этот день 2000 года Левонян отмечает, что никого больше не интересуют авторитеты.
В этот день 2001 года член комиссии армяно-турецкого примирения Александр Арзуманян говорит, что ни в одном из заседаний не обсуждался и не будет обсуждаться вопрос Нагорного Карабаха. Эти отношения касаются только Армении и Турции и народов двух государств, диаспора и проблемы третьих стран не имеют отношения к этой комиссии.
В этот день 2001 года в Национальном собрании обсуждается вопрос Вано Сирадегяна, который с 4-го апреля 2000 года отсутствует из Армении. Он не участвовал в более половины голосований и может лишиться депутатского мандата за неуважительное отсутствие. Кстати, в тот же день парламент посредством голосования признал уважительными отсутствия Вано Сирадегяна и не лишил его депутатского мандата.
9-го октября 2009 года Дашнакцутюн прилагает последние усилия, чтобы предотвратить ожидаемое на следующий день подписание армяно-турецких протоколов. “Никакой уступки”, - во время шествия, организованного в центре города кричат дашнаки.