Այն, որ Արմեն Գևորգյանը կարող է մեկնել երկրից և չվերադառնալ, տրամաբանությունից դուրս է․ փաստաբան (տեսանյութ)
Այն, որ դատարանի որոշումը կբողոքարկենք, միանշանակ է, քանի որ մեր միջնորդությունը բավարելու համար հիմքերը առկա են,- այսօր կայացած նիստից հետո նշեց նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը։
Այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրում կայացած նիստին դատավոր Աննա Դանիբեկյանը մերժեց Արմեն Գեւորգյանի խափանման միջոց՝ չհեռանալու մասին ստորագրությունը վերացնելու մասին պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանի ներկայացրած միջնորդությունը։ Ըստ այդմ՝ նա չի կարող բուժզննում անցնել Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս:
«Նա իր հերթական բուժումները անցել է Ավստրիայում, հետևաբար կրկին անհրաժեշտություն էր առաջացել այնտեղ բուժզննում անցնելու համար», նշեց Էրիկ Ալեքսանյանը։ Դիտարկմանը՝ թե արդյոք Հայաստանում հնարավոր չէ՞ բուժզննումը իրականացնել, նա պատասխանեց․
«Եթե հնարավոր լիներ ՀՀ-ում անցնելու, մենք կանցնեինք ՀՀ-ում։ Եթե մենք ասում ենք, որ պետք է մեկնենք Ավստրիայի Հանրապետություն, հետևաբար այդ բուժզննությունը պատշաճորեն կարող ենք ստանալ միայն այնտեղ»։
Դիտարկմանը, թե դատարանը մտավախություն ունի, որ հնարավոր է, որ Արմեն Գևորգյանը չվերադառնա և խոչընդոտի դատաքննությանը, պաշտպանը պատասխանեց, որ Արմեն Գևորգյանը ի սկզբանե գտնվել է ազատության մեջ և պատշաճ վարքագիծ է դրսևորել։
«Եղել են դեպքեր, որ սույն քրեական գործի վարույթը գտնվել է դատավոր Գրիգորյանի վարույթում, և նրա թույլտվությամբ նա մեկնել է Արցախի Հանրապետություն։ Նա վերադարձել է և շարունակել է իր պատշաճ վարքագիծը դրսևորել՝ մինչ օրս։ Որևէ հիմք, որ Արմեն Գևորգյանը կարող է մեկնել երկրից և չվերադառնալ, տրամաբանությունից դուրս է»․ նշեց նա։

То, что Армен Геворгян может уехать из страны и не вернуться, находится за пределами логики: адвокат (видео)
То, что мы обжалуем решение суда, однозначно, поскольку имеются основания для удовлетворения нашего ходатайства, - после сегодняшнего заседания отметил адвокат бывшего вице-премьера Армена Геворгяна.
Сегодня на заседании в Шенгавитской резиденции Ереванского суда общей юрисдикции судья Анна Данибекян отклонила ходатайство, поданное адвокатом Эриком Григоряном, об устранении меры пресечения подписки о невыезде. Таким образом, он не может пройти медосмотр за пределами Республики Армения.
«Он прошел очередное лечение в Австрии, следовательно, вновь возникла необходимость для прохождения там медицинского осмотра», - отметил Эрик Алексанян. На наблюдение, нет ли возможности осуществить медосмотр в Армении, он ответил:
«Если б было возможно провести в РА, мы провели бы в РА. Если мы говорим, что должны поехать в Австрийскую Республику, следовательно, надлежащим образом мы можем получить этот медицинский осмотр только там».
На наблюдение, что у суда есть опасение, что возможно Армен Геворгян не вернется и будет препятствовать судебному расследованию, адвокат ответил, что Армен Геворгян изначально находился на свободы и проявлял надлежащее поведение.
«Были случаи, что производство настоящего уголовного дела находилось в производстве судьи Григоряна, и с его разрешения он отправился в Арцахскую Республику. Он вернулся и продолжил проявлять надлежащее поведение до сих пор. Любое основание, что Армен Геворгян может уехать из страны и не вернуться, находится за пределами логики», - отметил он.