Համացանցում իրականացվելու է հատուկ կարիքների և առողջական խնդիրների վերաբերյալ իրազեկման արշավ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահի տիկին Նունե Սարգսյանն այսօր «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամում ներկա է եղել «Առողջություն» ամսագրի և հիմնադրամի համատեղ նախագծի շնորհանդեսին։
Նախագծի շրջանակում համացանցում իրականացվելու է հատուկ կարիքների և առողջական խնդիրների վերաբերյալ իրազեկման արշավ։ Այն նպատակ ունի հանրությանը մատչելի կերպով ներկայացնել տարբեր հիվանդությունների և զարգացման հապաղումների մասին՝ շեշտելով հասարակության մեջ բոլոր մարդկանց ներգրավման անհրաժեշտությունը, ինքնուրույն և հավասար հնարավորությունների կարևորությունը։
Տիկին Նունե Սարգսյանը ընդգծել է նախագծի իրականացման կարևորությունը՝ նշելով, որ պետք է ամեն քայլ ձեռնարկել հաշմանդամություն ունեցող անձանց հասարակության լիարժեք անդամ դարձնելու համար։ «20, 30, 40 տարի առաջ մարդիկ ձգտում էին թաքցնել իրենց հաշմանդամ երեխաներին տներում, փակ դռների ու պատուհանների հետևում։ Երբ մենք տեսնում էինք փողոցում մեկին, ով մեզ նման չէ, զարմանում էինք, ուզում էինք հասկանալ՝ ինչո՞վ է տարբեր մեզնից։ Բայց հիմա հպարտորեն կարող եմ ասել, որ այսօր, օրինակ, իմ թոռնիկները շատ բնական են դա ընդունում, վազում են, փաթաթվում հաշմանդամ երեխաներին կամ մեծահասակներին, փորձում են օգնել։ Բոլորս կարող ենք հպարտ լինել, որ փոխվել է մեր մտածելակերպը հաշմանդամների հանդեպ»,- նշել է Հանրապետության նախագահի տիկինը։
«Երևան, իմ սեր» հիմնադրամ այցելության ընթացքում Նունե Սարգսյանը ծանոթացել է հիմնադրամի տարածքում գործող «Լուսէ» ուսումնավերականգնողական կենտրոնի աշխատանքներին, զրուցել երեխաների ու նրանց ծնողների հետ։

В интернете будет осуществлена кампания по информированию о конкретных потребностях и проблемах со здоровьем
Поддержи А1+!Супруга президента Республики Нуне Саркисян сегодня в Фонде “Ереван, любовь моя любовь” присутствовала на презентации совместного проекта журнала “Здоровье” и фонда.
В рамках проекта в интернете будет осуществлена кампания по информированию о конкретных потребностях и проблемах со здоровьем. Она направлена на информирование общественности о различных заболеваниях и их развитиях, на необходимость вовлечения всех людей в общество, важность самостоятельных и равных возможностей.
Г-жа Нуне Саркисян подчеркнула важность реализации проекта, отметив, что необходимо предпринимать шаги для того, чтобы и люди с ограниченными возможностями стали полноценными членами общества. “20, 30, 40 лет назад люди скрывали своих детей-инвалидов в домах, за закрытыми дверями и окнами. Когда мы на улице видели кого-то, кто не похож на нас, удивлялись, хотели понять, чем отличается от нас. Но теперь с гордостью могу сказать, что сегодня, например, мои внуки воспринимают это очень естественно, бегают, обнимают детей-инвалидов или взрослых, стараются им помочь. Мы можем гордиться тем, что изменилось наше мышление по отношению к с ограниченными возможностями” - отметила супруга президента Республики.
В ходе посещения Фонда “Ереван, любовь моя” Нуне Саркисян ознакомилась с работой учебно-реабилитационного центра “Лусэ”, действующего на территории фонда, побеседовала с детьми и их родителями.