8 ամսվա պատգամավոր են, բայց արդեն հողատարածքներ են ձեռք բերում․ Կարինե Աճեմյան
«Ուզում եմ խոսել Նիկոլ Փաշինյանի՝ առաջինը, միակը և աննախադեպը լինելու սինդրոմի մասին, որը մեզ անընդհատ հետապնդում է»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀԿ կանանց խորհրդի նախագահ Կարինե Աճեմյանը։
Ըստ նրա՝ վարչապետը մշտապես խոսում է այս կամ այն իրադարձության աննախադեպության մասին։ Աճեմյանն անդրադարձավ նաեւ նաեւ վարչապետի՝ ԱՄՆ կատարած այցին։
«Ուզում եմ նշել, որ Նիկոլ Փաշինյանը, լինելով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում, արել է երկու աննախադեպ հայտարարություն։ Դրանցից մեկը վերաբերում է Հայ առաքելական եկեղեցուն և նրա սպասավորներին ծնկի բերելուն։ Մենք բոլորս գիտենք, թե պատմության ընթացքում ովքեր են մեր թշնամիներից ցանկացել ծնկի բերել եկեղեցուն։ Այս հայտարարությունը աննախադեպ էր։ Երկրորդը վերաբերում է ադրբեջանական ժողովրդին, և Արցախի հարցը լուծելու այն թեզին, որում ադրբեջանական ժողովուրդը պետք է մասնակցություն ունենա»,- ասաց նա։
Կարինե Աճեմյանը աննախադեպ է համարում նաև այն, որ վարչապետը, լինելով ԱՄՆ-ում, որևէ դիվանագիտական հանդիպում չի ունեցել։
«Աննախադեպ է, երբ երկրի ղեկավարը, մեկ ու կես տարի ղեկավարելով երկիրը, հայտնվում է շատ մեծ երկրում և խոսում է նախկին նախագահի մասին, վարկաբեկում է նրան, ասում է, որ քրեական գործեր են հարուցված։ Հետո ՀՔԾ-ն հայտարարություն է տարածում, որ Սերժ Սարգսյանի, Միքայել Մինասյանի հանդեպ որևէ քրեական գործ չկա իրականում, սա, իհարկե, աննախադեպ է։ Պատասխանատվության որևէ զգացում չունենալ և այսպիսի հայտարարություններ անել՝ ես կարծում եմ, որ սա առաջինն է, միակն է և աննախադեպն է»,- նշեց ՀՀԿ կանանց խորհրդի նախագահը։
Կարինե Աճեմյանը նաև նշեց՝ խորհրդարանում կան պատգամավորներ, որ 8 ամսվա պատգամավոր են, բայց արդեն հողատարածքներ են ձեռք բերում։
Անուններ, սակայն, նշել չցանկացավ։
«Ես այստեղից, այնտեղից լսում եմ, բայց ես չեմ կարծում, թե դրանք պարզապես խոսակցություններ են։ Դուք տեսաք, որ ընդամենը 6 ամսվա պատգամավորուհին ԱԺ-ից գումար էր ստացել՝ խալիները լվանալու համար։ Մերոնցից ոչ ոքի մտքով երբևէ չէր անցնի բյուջեից փող վերցնել և դա վերածել ինչ-որ տոնի»։
Աճեմյանն անդրադարձավ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե Ստամբուլյան կոնվենցիան ստորագրվել էր դեռեւս նախորդ իշխանությունների օրոք։
Նշեց՝ իրենք ստորագրել, բայց չէին վավերացրել․
«Մենք բազմաթիվ միջազգային պարտավորություններ ունենք, այդ պարտավորությունների շրջանակներում ստորագրել կոնվենցիան և վավերացնել՝ տարբեր բաներ են, որովհետև կոնվենցիան մեր Սահմանադրության հետ մեծ հակասության մեջ է։ Ես մեծ պատասխանատվությամբ հայտնում եմ, որ մեր խմբակցությունը, այն կազմով, որով գործում էր, երբևէ չէր վավերացանելու այդ կոնվենցիան։ Իսկ եթե ինքն ասում է, որ մենք ենք եղել դա ստորագրողը, ոչ ոք նրան չի խանգարում ստորագրությունը հետ վերցնել, ոչ թե վավերացնել կոնվենցիան»,- ասաց նա։

8 месяцев как являются депутатами, но уже приобретают земельные территории: Карине Ачемян
Поддержи А1+!«Хочу поговорить о синдроме Никола Пашиняна, что он первый, единственный и беспрецедентный, который постоянно преследует нас», - на встрече с журналистами сказала председатель женского совета РПА Карине Ачемян.
По ее словам, премьер постоянно говорит о беспрецедентности того или иного события. Ачемян обратилась также к визиту премьер-министра в США.
«Хочу отметить, что Никол Пашинян, будучи в Соединенных Штатах Америки, сделал два беспрецедентных заявления. Одно из них относится к Армянской апостольской церкви и что он поставит ее служителей на колени. Все мы знаем, на протяжении истории кто из наших врагов хотели поставить на колени церковь. Это заявление было беспрецедентным. Второе касается азербайджанского народа, и к тезису о решении Арцахского вопроса, в котором должен участвовать азербайджанский народ», - сказала она.
Карине Ачемян также считает беспрецедентным то, что премьер-министр, находясь в США, не провел ни одной дипломатической встречи.
«Беспрецедентно, когда глава государства, возглавляя государство полтора года, оказывается в очень большой стране и говорит о бывшем президенте, компрометирует его, говорит, что возбуждены уголовные дела. Потом ССС распространяет заявление, что в отношении Сержа Саркисяна, Микаэла Минасяна в действительности нет никаких уголовных дел, это, конечно, беспрецедентно. Не иметь никакого чувства ответственности и делать такие заявления – я думаю, что это – первый, единственный и беспрецедентный», - отметила председатель женского совета РПА.
Карине Ачемян также отметила: в парламенте есть депутаты, которые являются депутатами на протяжении 8 месяцев, но уже приобретают земельные территории.
Имен, однако, она назвать не захотела.
«Я слышу оттуда, отсюда, но не думаю, что это – просто разговоры. Вы видели, что женщина, которая является депутатом всего 6 месяцев, получила от НС деньги для того, чтобы мыть ковры. Ни у кого из нас никогда не было мысли взять деньги из бюджета и превратить это в какой-то праздник».
Ачемян обратилась к заявлению Никола Пашиняна, что Стамбульская конвенция была подписана еще при прежних властях.
Отметила: они подписали, но не ратифицировали:
«У нас есть множество международных обязательств, в рамках этих обязательств подписать конвенцию и ратифицировать – это разные вещи, потому что конвенция во многом противоречит нашей Конституции. Я с большой ответственностью заявляю, что наша фракция, в том составе, в котором действовала, никогда не ратифицировала бы эту конвенцию. А если он говорит, что мы ее подписывали, никто ему не мешает отозвать подпись, а не ратифицировать конвенцию», - сказала она.