Կանարյան կղզիների Աստղաֆիզիկայի ինստիտուտի աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանը կմիանա «WCIT 2019»-ին
«WCIT 2019»-ի կազմակերպչական կոմիտեն հայտարարում է ականավոր գիտնականի՝ Կանարյան կղզիների Աստղաֆիզիկայի ինստիտուտի աստղաֆիզիկոս և Տեներիֆե կղզու Լա Լագունա համալսարանի դոկտոր, պրոֆեսոր Գարիկ Իսրայելյանի մասնակցության մասին։ Այս տարի հոկտեմբերի 6-9-ին Երևանում կայանալիք ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովին Գարիկ Իսրայելյանը ներգրավված կլինի որպես «Ականավոր խոսնակների շարքի» մասնակից։
Այն ելույթների ու զրույցների շարք է ՏՀՏ ոլորտի, ոլորտից դուրս ականավոր դեմքերի, հեղինակավոր ընկերությունների հիմնադիրների հետ, որոնց տեսլականը, երևակայությունն ու հաստատակամությունը հնարավոր են դարձրել տեղեկատվության հեղափոխությունը։ Գարիկ Իսրայելյանի ելույթի թեման է՝ «Ասղաֆիզիկան 21-րդ դարի շեմին. արհեստական բանականություն, տվյալների հավաքագրում և այլմոլորակային կյանք»:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ դոկտոր Իսրայելյանը մասնակցելու է «WCIT 2019»-ին: Նա միջազգային փառքի արժանացած հայ գիտական մտքի դարավոր ավանդույթների շարունակողներից է»,- նշել է «WCIT 2019»-ի կազմակերպչական կոմիտեի նախագահ, ԱՏՁՄ նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը՝ Իսրայելյանի մասնակցության վերաբերյալ:
Իր գործունեության ոլորտում մեծ հարգանք վայելող Գարիկ Իսրայելյանը տարիներ ի վեր եղել է աստղաֆիզիկայի համաժողովների առանցքը, հրատարակել է ավելի քան 500 գիտական հոդված: Իսրայելյանի ղեկավարած միջազգային հետազոտություններով ներկայացվել են առաջին ապացույցներն առ այն, որ սև խոռոչներն առաջանում են գերնոր աստղերի պայթյունից: Նա նաև արվեստի և գիտության «STARMUS» միջազգային փառատոնի հիմնադիր ղեկավարն է: Աստղաֆիզիկայի ոլորտում Իսրայելյանի ներդրումը անվերապահորեն գնահատվել է Կանարյան կղզիների Կառավարության կողմից, որը 2014թ. գիտնականին պարգևատրել է ոսկե մեդալով, որը Կանարյան կղզիների բարձրագույն պարգևն է և շնորհվում է ի շահ հանրության ներդրված ջանքերի համար:
Այս տարի «WCIT» ՏՏ համաշխարհային համաժողովն անցկացվում է «Ապակենտրոնացման ուժը. ակնկալիք և վտանգ» խորագրի ներքո։ Երևանյան համաժողովին սպասվում է ավելի քան 2500 մասնակից՝ 70 երկրից։  WCIT 2019-ի բանախոսների և օրակարգի մասին լրացուցիչ տեղեկությունները հասանելի են պաշտոնական կայքում՝ www.wcit2019.org:
Հայաստանի կառավարությունը ՏՏ-ն հռչակել է տնտեսության զարգացման ռազմավարական ուղղություն։ Երկրի օրենսդրությունը նպաստավոր պայմաններ է ապահովում ՏՏ ոլորտում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների համար: Հետևողական ջանքեր են ներդրվում բարձր տեխնոլոգիական նորարարությունների, էկոհամակարգի զարգացման ու ստարտափների խթանման ուղղությամբ: ՏՏ պրոդուկտի արտահանումների 45 տոկոսն ուղղվում է դեպի Միացյալ Նահանգներ և Կանադա, 25 տոկոսը՝ Եվրոպա, 11 տոկոսը՝ Ասիա և այլն։ Հայաստանում շուրջ 900 ՏՀՏ ընկերություններ կան, ներառյալ համաշխարհային ճանաչում ստացած PicsArt-ը, Softconstruct-ը, Renderforest-ը, Joomag-ը և այլն։

Астрофизик Института астрофизики Канарских островов Гарик Исраелян присоединится к WCIT 2019
Ереван- Oргкомитет Всемирного конгресса по информационным технологиям 2019 года (WCIT 2019) объявил сегодня, что д-р Гарик Исраелян, астрофизик Института астрофизики Канарских островов (IAC) и профессор Университета Ла-Лагуна, Тенерифе, Канарские острова (Испания), присоединится к Конгрессу, который пройдет в Ереване с 6 по 9 октября, как участник серии «Выдающиеся докладчики».
Исраелян примет участие в специальной серии выступлений, дискуссий и бесед с влиятельными персонами из и вне сферы индустрии ИКТ, включая основателей самых признанных технологий, видение, воображение и упорство которых сделали возможной информационную революцию. Тема его выступления: «Астрофизика на пороге 21 века: искусственный интеллект, сбор данных и инопланетная жизнь."
«Для нас большая честь, что доктор Исраелян участвует в этой конференции. Он олицетворяет многовековую традицию армянской научной мысли в деле вклада в расширения научных познаний на благо всего мира»,- сказал Александр Есаян, Председатель оргкомитета «WCIT 2019», председатель Союза предприятий передовых технологий, соучредитель крупнейшего в Армении провайдера телекоммуникационных услуг UCom!
Д-р Исраелян пользуется огромным уважением в своей сфере, является основным ключевым участником конференций по астрофизике в течение многих лет и за свою влиятельную карьеру в качестве исследователя опубликовал более 500 научных статей. Международные исследования под руководством Исраеляна представили первые доказательства того, что образование черных дыр вызвано взрывами сверхновых звезд. Помимо своей работы в Институте астрофизики Канар, Гарик Исраелян известен как инициатор проведения, основатель и директор международного фестиваля Стармус STARMUS, в котором с момента его открытия, с 2011 года, принимают участие и обмениваются опытом и новыми идеями известные деятели науки и искусства.
Вклад г-на Исраеляна в области астрофизики общепризнан. Правительство Канарских островов в 2014 году наградило его самой высшей и престижной наградой - Золотой медалью, вручаемую частным лицам или организациям, за их проявленные усилия на благо общества.
В этом году Всемирный ИТ-форум «WCIT 2019» посвящен теме «Сила Децентрализации: Перспективы и Риски». На конференции будут подробно обсуждаться как информационные и коммуникационные технологии позитивно и негативно трансформируют нашу жизнь, какое влияние имеют на прибыль и благосостояние, надежность и безопасность, демократию и гуманность.
Ожидается, что WCIT-2019 соберет более 2500 участников из 70 стран. Для полученя информации о спикерах, повестке дня и приобретении билетов посетите www.wcit2019.org.
Правительство Армении объявило ИТ стратегическим направлением экономического развития. Законодательство страны обеспечивает благоприятные условия для прямых иностранных инвестиций в сфере информационных технологий. Предпринимаются последовательные усилия для продвижения высокотехнологичных инноваций, развития экосистем и стартапов. Около 45 процентов экспорта ИТ-продукции поступает в США и Канаду, 25 процентов в Европу, 11 процентов - в Азию. В Армении насчитывается около 900 ИКТ-компаний, в том числе всемирно известные Picsart, Renderforest, Softconstruct, Joomag.
WCIT 2019 пройдет в Ереване 6-9 октября 2019 года. Конгресс проводится Арменией при содействии и под высоким покровительством правительства Республики Армения. Всемирный конгресс по информационным технологиям (WCIT) был учрежден Всемирным альянсом по информационным технологиям и услугам (WITSA). Его основной организационный орган - Союз предприятий передовых технологий (UATE).