Հեռացողները խոսում են անհարգալից․ Գորգիսյանը՝ Վանեցյանի հրաժարականի մասին (տեսանյութ)
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցութոան պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանին չի գոհացնում ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի հրաժարականի ոճը։ Պատգամավորն ակնկալում է, որ յուրաքանչյուր հրաժարականի պարագայում պետք է նշվեն դրա պատճառների մասին։
«Ցավալի է, որ շարունակվում է փակ դռների հետևում մութ հրաժարականներ ներկայացնելը։ Նախկին իշխանության ժամանակ մենք ասել ենք, որ եթե ինչ-որ մեկին հեռացնում են աշխատանքից, որը կարևոր պաշտոն է զբաղեցրել, ապա պետք է պատճառների մասին նշվի, իսկ այդ պատճառների մասին ո՛չ նախկինում, ո՛չ էլ հիմա չնշվեց։ Ավելին, եթե նախկինում հեռացողները վախենում էին խոսել, հիմա հեռացողները խոսում են անհարգալից և հեգնանքով։ Օրինակ՝ Վանեցյանի հեռանալը այսպիսին էր՝ ես ձեր քաոտիկ համակարգում անելիք չունեմ, դա իմ պատվից ցածր է»,- նկատեց նա։
Պատգամավորը զերծ մնաց մեկնաբանել այն լուրերը, թե նաև ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանը և Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հրաժարականներ կներկայացնեն։ Ինչի՞ մասին է խոսում հրաժարականը, հնարավո՞ր է, որ իշխող ուժի ներսում հակասություններ են եղել, և դրան հաջորդել և կհաջորդեն հրաժարականները, հետաքրքրվեցինք Գևորգ Գորգիսյանից։
«Միայն Վանեցյանի հրաժարականը բավական էր, որպեսզի մենք տեսնենք, որ այնտեղ կան խնդիրներ։ Բոլոր հարցումներով 2-րդ տեղում Արթուր Վանեցյանն էր, և հիմա ներսում կան խնդիրներ և հատկապես հաշվի առնելով այն, թե ինչ պաշտոն էր զբաղեցնում պարոն Վանեցյանը, նա կարող է շատ վտանգավոր հակառակորդ դառնալ իշխանության համար»,- պատասխանեց նա։

Уходящие говорят неуважительно: Горгисян об отставке Ванецяна (видео)
Депутату от фракции «Светлая Армения» Георгию Горгисяну не нравится стиль отставки бывшего директора СНБ Артура Ванецяна. Депутат намекает, что в случае каждой отставки должны быть указаны ее причины.
«Больно, что продолжается предьявление темных отставок за закрытыми дверями. При прежних властях мы говорили, что если кого-то увольняют с работы, кто занимал важную должность, должно быть указано о причинах, а об этих причинах не ранее, не сейчас указано не было. Более того, если ранее уходящие боялись говорить, сейчас уходящие говорят неуважительно и с иронием. К примеру, уход Ванецяна был таким: мне нечего делать в вашей хаотичной системе, это ниже моего достоинства», - отметил он.
Депутат отказался комментировать слухи, что в отставку подадут и начальник полиции Валерий Осипян и министр обороны Давид Тоноян. О чем говорит отставка, возможно были противоречия внутри правящей силы и за этим последовали и последуют отставки, поинтересовались у Георгия Горгисяна.
«Одной только отставки Ванецяна достаточно, чтобы мы увидели, что там есть проблемы. По всем опросам на 2-м месте был Артур Ванецян, и сейчас внутри есть проблемы и в особенности учитывая то, какую должность занимал господин Ванецян, он мог стать очень опасным противником для властей», - ответил он.