Երևանում բացվել է տարածաշրջանային նշանակություն ունեցող ֆոտոմետրիկ լաբորատորիա
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության «Էներգետիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ի «Էներգակարգաբերում» մասնաճյուղում այսօր տեղի է ունեցել ֆոտոմետրիկ լաբորատորիայի պաշտոնական բացման արարողություն, որին մասնակցել են ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը և Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարիասինը։
Լուսատեխնիկական սարքերի փորձարկման ֆոտոմետրիկ ժամանակակից առաջին լաբորատոր համալիրը Հայաստանում հիմնվել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից իրականացվող և Ռուսաստանի Դաշնության կողմից ֆինանսավորվող «Եվրասիական տնտեսական միության երկրներում էներգիայի արդյունավետության խթանման կարգավորող շրջանակ» ծրագրի շրջանակներում, որին իր աջակցությունն է ցուցաբերում ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը։
Լաբորատորիայի աշխատակիցներին, գործընկերներին և հյուրերին ուղղված իր խոսքում նախարարի տեղակալը նշել է, որ «Էներգասպառող սարքավորումների էներգախնայողական պահանջների վերաբերյալ» ԵԱՏՄ տեխնիկական կանոնակարգի պահանջների բավարարմանը և էներգախնայող որակյալ լուսատու արտադրանքների շուկայահանմանն ու օգտագործմանը խթանող այս լաբորատորիան իր տեսակի մեջ միակն է տարածաշրջանում և միաժամանակ համոզմունք հայտնել, որ այն հանդիսանում է ոլորտի զարգացմանը նպաստող կարևոր ձեռքբերում։
«Եվրասիական տնտեսական միության երկրներում էներգիայի արդյունավետության խթանման կարգավորող շրջանակ» ծրագրի գործողությունների համալիրով իրականացվում են Հայաստանի Հանրապետությունում ներքին և արտաքին լուսավորության սարքավորումների ու համակարգերի էներգաարդյունավետության և այլ լուսատեխնիկական ցուցանիշների՝ գործող նորմատիվաիրավական դաշտի պահանջներին համապատասխանության գնահատման կարողությունների հզորացմանը և մեխանիզմների հզորացմանն ուղղված միջացառումներ:
Ծրագրի շրջանակներում 2018 թվականին իրականացված ուսումնասիրության և շահագրգիռ կողմերի քննարկման արդյունքներով լեհական GL Optic ընկերությունից ձեռք է բերվել և Հայաստան ներմուծվել Լուսատեխնիկական սարքերի փորձարկման ֆոտոմետրիկ լաբորատոր համալիրը։ Լաբորատոր փորձարկումները համապատասխանում են ԳՕՍՏ Ռ 55702-2013 «Էլեկտրական լույսի աղբյուրներ. Էլեկտրական և լուսային ցուցանիշների չափման մեթոդներ» և ԳՕՍՏ Ռ 55703-2013 «Էլեկտրական լույսի աղբյուրներ. Սպեկտրալ և գունային բնութագրերի չափման մեթոդներ» ստանդարտների պահանջներին, ինչպես նաև հիմնված են CIE 13.3-1995 ստանդարտի ընթացակարգերի վրա:

В Ереване открылась фотометрическая лаборатория, имеющая региональное значение
Сегодня в филиале “Энергорегистрация” ЗАО Научно-исследовательского института энергетики Министерства территориального управления и инфраструктур РА состоялась официальная церемония открытия фотометрической лаборатории, в которой приняли участие заместитель министра ТУ Акоп Варданян и постоянный представитель ПРООН в Армении Дмитрий Мариасин.
Первый современный фотометрический лабораторный комплекс по испытанию светотехнических устройств был основан в Армении в рамках программы развития ООН и программы, финансируемой Российской Федерацией “Регулирующий круг стимулирования эффективности энергии в странах Евразийского экономического союза”, которой оказывает содействие Министерство территориального управления и инфраструктур РА.
В своей речи, адресованной сотрудникам, партнерам и гостям лаборатории, заместитель министра отметил, что эта лаборатория, стимулирующая требования технического регламента ЕАЭС “Об энергосберегающих требованиях энергопотребляющего оборудования”,  маркетинг и использование качественных энергосберегающих световых изделий, является единственной в своем роде в регионе, и он убежден, что она является важным достижением, способствующим развитию отрасли.
Комплексом действий программы “Регулирующий круг стимулирования эффективности энергии в странах Евразийского экономического союза" осуществляются мероприятия, направленные на усиление энергоэффективности и других светотехнических показателей, соответствия оборудования и систем внутреннего и наружного освещения в Республике Армения требованиям действующего нормативно-правового поля и усиление механизмов оценки соответствия.
По итогам исследования и обсуждения, проведенного в 2018 году заинтересованными сторонами, у польской компании GL Optic был приобретен и ввезен в Армению фотометрический лабораторный комплекс по испытанию светотехнических устройств. Лабораторные испытания соответствуют ГОСТу Р 55702-2013 “Источники электрического света. Методы измерения электрических и световых показателей” и ГОСТу Р 55703-2013 “Источники электрического света. Методы измерения спектральных и цветовых характеристик”, а также они основаны на процедурах стандарта CIE 13.3-1995.