Արարատ Միրզոյանը՝ ՍԴ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին (տեսանյութ)
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը խորհրդարանում քիչ առաջ արտահերթ ելույթ ունեցավ՝ կապված Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ։
ԱԺ նախագահն ընդգծեց, որ չի կարող չկիսել այդ կապակցությամբ հանրության շրջանում տեղ գտած մտահոգությունները։
«Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա գործը քննելիս և ՍԴ Ո 14․76 որոշումը կայացնելիս ՍԴ-ն պատշաճ քննարկման առարկա չի դարձրել և կամ առանց հիմնավոր պատճառաբանության՝ մերժել է դեպի դիմողն ունեցած առևերույթ կողմնակալության հիմքով ՍԴ 3 անդամի գործի քննությանը մասնակցության անհնարինության վերաբերյալ ՍԴ դատավորի դիմումը՝ դրանից իսկ հանրության շրջանում կասկածի տակ դնելով անաչառ դատարանի ապահովումը»։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծում է, որ այդ որոշման առնչությամբ հատուկ կարծիքներից մեկում զեկուցողի կողմից մատնանշվել է, որ դատարանը չհիմնավորված շտապողականություն է ցուցաբերել այս որոշման ընդունման հարցում և ըստ էության՝ արձանագրել է, որ որոշումը կարող էր այլ լինել, եթե չլիներ այդպիսի շտապողականություն։
«Նույն կարծիքում, արձանագրելով գործի հիմքում ընկած խնդրի բարդությունն և հանրային հնչեղությունը, համազեկուցողն անուղղակիորեն բարձրացրել է ՍԴ մասին ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով այն բանավոր ընթացակարգով քննելու անհրաժեշտությունը, ինչը սակայն տեղի չի ունեցել:
Ընդ որում, այս ճանապարհով, ես զերծ եմ մնում անփութության կամ դիտավորության վերաբերյալ գնահատականներից, այս ճանապարհով կայացված որոշումն ուղղակիորեն առնչվում է այլ դատական ատյանում քննվող մի գործի, որի շրջանակներում մեղադրանքը վերաբերում է Հայաստանում ժողովրդավարության եւ սահմանադրական կարգի դեմ ուղղված ոտնձգություններին եւ դրանով իսկ պատմական ու քաղաքական կարեւորություն ունի Հայաստանի համար»,- ընդգծեց Արարատ Միրզոյանը։
ԱԺ նախագահն անդրադարձավ նաև Վենետիկի հանձնաժողովի և ՄԻԵԴ ուղղված ՍԴ դիմումներն։
«Առ այսօր չեն փարատվել կասկածներն այն մասին, թե ինչ ընթացակարգով է ՍԴ-ն դիմումներ ներկայացրել ՄԻԵԴ եւ Վենետիկի հանձնաժողով՝ հաշվի առնելով այն կարեւոր հանգամանքը, որ հուլիսի 18-ի ՍԴ ԱՈ-81 եւ ՍԴ ԱՈ-82 աշխատակարգային որոշումներով ՍԴ-ն արդեն իսկ կասեցրել էր տվյալ գործերի քննությունը: ՍԴ-ն մարտիմեկյան դատավարությունից բխող դիմումների քննության այդ գործերով պատասխանող ճանաչված ՀՀ ԱԺ-ին առայսօր չի տրամադրել ՄԻԵԴ եւ Վենետիկի հանձնաժողով ուղղված իր դիմումների հայերեն տեքստը: Ի պատասխան ԱԺ աշխատակազմի կողմից ՍԴ աշխատակազմին ուղղված գրության՝ ստացվել է ֆորմալ գրություն, որ սույն գործով պատասխանող կողմն ԱԺ աշխատակազմը չէ, եւ դիմումի հայերեն տարբերակը ԱԺ-ին տրամադրվել չի կարող»:
ԱԺ նախագահը նաև անդրադարձավ ՍԴ-ի ինքնավարությանն եւ քաղաքական ազդեցությանը։
«2018 թվականի ապրիլին ուժի մեջ մեջ մտած իրավական կարգավորումներով, ՍԴ դատավորներին ՍԴ նախագահ ընտրելու իրավունք է վերապահվել, մինչդեռ այդ կարգավորումների ուժի մեջ մտնելուց օրեր առաջ՝ 2018-ի մարտի 23-ին, ՍԴ անդամ, իսկ մինչ այդ պաշտնում ընտրվելը ՀՀԿ անդամ, ԱԺ քաղաքական մեծամասնության՝ ՀՀԿ խմբակցության անդամ, քաղաքական գործիչ Հրայր Թովմասյանի ՍԴ նախագահ նշանակվելու փաստը, ինչպես նաեւ այդ փաստի բերումով այս պաշտոնում Հրայր Թովմասյանի մինչեւ 2035 թվականը նախատեսվող պաշտոնավարումը, ըստ էության, ՍԴ դատավորներին ՍԴ նախագահ ընտրելու հնարավորությունից զրկել է: Սա հանրության կողմից մեկնաբանվել է որպես իշխող քաղաքական ուժի կողմից կամայականություն՝ ուղղված իր ներկայացուցչին ՍԴ նախագահի պաշտոնում նշանակելուն, ինչպես նաեւ ոտնձգություն ՍԴ ինքնավարության դեմ»։
Արարատ Միրզոյանը, դիմելով գործընկերներին, կարծիք հայտնեց, որ ԱԺ-ն, որպես Հայաստանի ժողովրդի օրինական եւ լեգիտիմ ներկայացուցիչ եւ առաջնային մանդատով օժտված միակ պետական ինստիտուտ, Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում իր դիրքորոշումը պետք է արտահայտի նկարագրված խնդիրների եւ իրավիճակի կապակցությամբ։

Арарат Мирзоян – о ситуации вокруг КС (видео)
Председатель НС РА Арарат Мирзоян коснулся трех опасений в связи с создавшейся в Конституционном суде ситуацией.
Oпасения касаются решения обращения КС в Венецианскую комиссию и Европейский суд по правам человека, принятого на основании заявления Роберта Кочаряна, и пребывания Грайра Товмасяна на посту председателя КС.
“Рассматривая ситуацию, создавшуюся в Конституционном суде РА и вокруг нее, не могу не разделить озабоченность общественности по этому поводу.
В первую очередь – по части решения КС от 4 сентября.
При рассмотрении дела на основании заявления Роберта Кочаряна и вынесении своего решения Конституционный суд не сделал предметом надлежащего обсуждения, или же без обоснованной причины отклонил заявление судьи КС о невозможности участия в рассмотрении дела трех членов КС на основании явной предвзятости к  заявителю, тем самым ставя под сомнение обеспечение беспристрастного суда.
В дополнение, в одном из специальных мнений, представленных в связи с решением КС-1476, содокладчик по данному делу прямо указал, что суд проявил необоснованную поспешность в вопросе принятия этого решения и, по сути, констатировал, что решение могло быть иным, если бы не было такой спешки.
В том же мнении, констатируя сложность и общественный резонанс проблемы, лежащей в основе дела, содокладчик косвенно поднял необходимость рассмотрения вопроса в устной процедуре в порядке, установленном Конституционным законом РА “О Конституционном суде”, чего, однако, не произошло.
При этом решение, вынесенное таким путем (воздерживаюсь от оценок по небрежности или умысла), непосредственно касается дела, рассматриваемого в другой судебной инстанции, в рамках которого обвинение касается посягательств на демократию и конституционный порядок в Армении и тем самым имеет историческую и политическую важность для Армении.
Что касается содержания решения КС-1476, то можно с уверенностью отметить, что Конституционный суд, без какого-либо явного обоснования, существенно отклонился от правовых позиций, выраженных им более десяти лет.
Во вторую очередь касательно обращений КС в Венецианскую комиссию и Европейский суд по правам человека.
По сей день не рассеялись сомнения относительно того, по какой процедуре КС представил заявления в ЕСПЧ и Венецианскую комиссию, учитывая то важное обстоятельство, что 18 июля КС приостановил рассмотрение данных дел согласно процедурным решениям КС-81 и КС-81.
Конституционный суд до сих пор не предоставил Национальному собранию РА, признанному ответчиком по делам, вытекающим из судебного процесса по делу 1 марта, текст своих обращений в ЕСПЧ и Венецианскую комиссию на армянском языке. В ответ на письмо аппарата НС, адресованное аппарату КС, было получено официальное письмо о том, что ответчиком по этим делам является не аппарат НС, и армянский вариант заявления не может быть передан ему.
В третью очередь -  по части автономии и политического влияния Конституционного суда. Не считаю лишним отметить, что конституционным регулированием, вступившим в силу в апреле 2018 г., судьям КС было предоставлено право избрать председателя суда. Между тем, за несколько дней до вступления этих регулирований в силу, 23 марта 2018 г., факт назначения на должность председателя Конституционного суда члена Конституционного суда, а до избрания на этот пост-члена РПА, члена парламентской фракции РПА, политического деятеля Г. Костаняна, также как и пребывание на этой должности до 2035 года Товмасяна, по сути, лишили судей КС возможности избрать председателя суда.
Это было воспринято обществом как произвол со стороны правящей политической партии, направленный на назначение своего представителя на должность председателя КС, а также посягательство на автономию Конституционного суда.
Думаю, что Национальное собрание РА, как законный и легитимный представитель народа РА и единственный государственный институт, наделенный первичным мандатом, в рамках своих полномочий должно выразить свою позицию в связи с вышеуказанными проблемами и ситуацией”, - сказал Мирзоян.