Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու հիմքեր չկան․ մեղադրող դատախազ (տեսանյութ)
Մեղադրող դատախազը դատարանին է միջնորդում, որպեսզի Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունը մերժվի՝ պատճառաբանելով, որ Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու հիմքեր չկան։
«Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը բավարարում է իրավաչափության լրացուցիչ և նախնական պարտադիր պահանջին, որում խոսվում է ՍԴ որոշման մեջ։ Վերջինիս առաջադրված մեղադրանքը չի առնչվում Ռոբերտ Քոչարյանի գործառույթային անձեռնմխելիությանը, այն է՝ նրան մեղսագրվող արարքները չեն կարող դիտվել որպես նախագահի կարգավիճակից բխող, հետևաբար՝ ՍԴ որոշման ուժով Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու հիմքեր չկան»,- դատարանին դիմելով՝ ասաց դատախազը։
Միջնորդությանը միացավ նաև մյուս դատախազը։ Նա ներկայացրեց իր դիրքորոշումը միջնորդության վերաբերյալ։ Այնուհետև դատարանը հայտարարեց ընդմիջում։

Нет оснований для освобождения Роберта Кочаряна: обвиняющий прокурор (видео)
Обвиняющий прокурор ходатайствует суду, чтобы ходатайство адвокатов Роберта Кочаряна было отклонено, мотивируя тем, что нет оснований для освобождения Роберта Кочаряна.
«Обвинение, выдвинутое против Роберта Кочаряна, удовлетворяет дополнительному и предварительному обязательному требованию о правомерности, в котором говорится о решение КС. Выдвинутое против последнего обвинение не связано с функциональной неприкосновенностью Роберта Кочаряна, а именно, вменяемые ему поступки не могут рассматриваться как вытекающие из статуса президента, следовательно, силой решения КС оснований для освобождения Роберта Кочаряна нет», - обратившись к суду, сказал прокурор.
К ходатайству присоединился и другой прокурор. Он представил свою позицию относительно ходатайства. Затем суд обьявил перерыв.