70389611_669556943564850_2402111784870739968_n
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղիղ եթերը դեռ չի հասցրել դիտել՝ կապված Ամուլսարի հանքի շահագործման հետ, սակայն վարչապետի ուղիղ եթերում հնչած զարգացումները իր համար կանխատեսելի էին։
«Մեր տպավորությամբ՝ նման պրոցես պետք է լիներ, մի բանում սխալվեցի, որ կարծում էի՝ նոր ՇՄԱԳ լիներ, բայց հետո մասնագետների լսեցի և հասկացա, որ նոր ՇՄԱԳ անցկացնելու համար պետք է հինն անվավեր ճանաչվի։ Եթե այդպես լինի, «Լիդիանը» կմտնի վարչական դատարան և գուցե ամիսներ շարունակ այդ գործը ձգձգվի»,- նկատեց պարոն Մարուքյանը։
Վարչապետի կոչը, թե ջերմուկցիները պետք է ապաշրջափակեն Ամուլսարի հանք տանող ճանապարհները, ըստ Մարուքյանի, պետք է հիմնավորված լինի փաստարկով։
Անդրադառնալով Արման Բաբաջանյանի՝ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունից դուրս գալուն՝ Էդմոն Մարուքյանը հարկ համարեց կրկնել, որ ակնկնալում են, որ նա մանդատը հետ կվերադարձնի՝ պատճառաբանելով հետևյալը։
«Ցանկացած ուժ մասնակցում է ընտրություններին և հավաքում ձայներ իր ծրագրի և արած քարոզարշավի արդյունքում։ Մեր ծրագիրը իրականացնելու համար 18 մանդատ ենք ստացել, երբ որ մեկ մանդատ նվազում է, այդ մանդատը ծրագրի գեներացված մանդատն է։ Արման Բաբաջանյանն այս խորհրդարանում ոչ առաջինն է, ոչ էլ վերջինը»։
Ինչո՞ւ է Արման Բաբաջանյանը դուրս գալիս խմբակցությունից․ Էդմոն Մարուքյանը հստակ պատասխան չի տալիս, բայց դա անսպասելի որոշում չէր խմբակցության համար։
«Սպասելի է եղել, որ պետք է գործունեության որոշակի փոփոխություն լինի՝ կապված վերջին շրջանում նրա տարբերվող գործունեության հետ։ Մենք նոր նստաշրջան ենք սկսում, և շատ կարևոր է, որ խմբակցությունը ցանկացած հարցում միասնական լինի»։
Էդմոն Մարուքյանը հավելում է՝ սա քաղաքական հարց է, պետք չէ Արման Բաբաջանյանի՝ խմբակցությունից դուրս գալու մեջ անձնական պատճառներ փնտրել։

70389611_669556943564850_2402111784870739968_n
Фракция “Просвещенная Армения” Национального собрания Армении ожидает, что в деятельности Армана Бабаджаняна должно произойти определенное изменение. Об этом в беседе с журналистами сказал руководитель фракции Эдмон Марукян, отвечая на вопрос, стало ли неожиданностью то, что Бабаджанян покинул фракцию.
“ В связи с его отличающейся деятельностью за последний период было ожидаемо, что должно произойти определенное изменение. То есть, мы этого ждали, и он выступил со своим заявлением. Мы начинаем сессию, и было бы правильно, чтобы фракция в любом вопросе была единой. Это политическая проблема, я никоим образом не позволю, чтобы она переместилась на личное поле”, - сказал Марукян.
Марукян отметил, что они ожидают, что Бабаджанян сложит мандат, и это исключительно в политическом контексте. Он также прокомментировал, почему они ожидают это. “В стране парламентского правления любая сила набирает голоса в результате своих программ, своих идей и агитационной кампании. И для реализации наших программ мы получили 18 мандатов”, - сказал Марукян и отметил, что потеря одного мандата означает, что для генерации программы сократилось число мандатов.
Марукян отметил, что Бабаджанян не первый, было много случаев, когда депутаты выходили из фракции. Он не исключил, что, когда начнется обсуждение закона “О партиях” Избирательного кодекса, они выступят с предложением, чтобы после получения мандата посредством политической партии, при разногласиях, мандаты не сокращались бы.
Марукян относительно Бабаджаняна вспомнил лишь одно несогласие по вопросу КС.  В то же время он счел нормальным, что во фракциях есть плюрализм мнений, однако подчеркнул, что если принимается решение, то все это исполняют.
Ранее член парламентской фракции “Просвещенная Армения” Арман Бабаджанян заявил, что хочет покинуть фракцию, однако пока не принял решения о сложении депутатского мандата.