Հաստատվում են մասնագետների գրեթե բոլոր ասածները. բնապահպանը՝ Ամուլսարին վերաբերող տեսակոնֆերանսի մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆախօրեին տեղի ունեցավ տեսահամաժողով «Էլարդ» ընկերության հետ, որը զբաղվել է Ամուլսարի հանքի շահագործման վերաբերյալ փորձաքննությամբ։
Համաժողովին մասնակցել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանը, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Վարազդատ Կարապետյանը և Բաբկեն Թունյանը, Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունից Սերգեյ Բագրատյանը, Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը, «Լիդիան» ընկերության ներկայացուցիչներ և այլք։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը հրաժարվել էր մասնակցել։ Խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ չեն պատրաստվում «մաս կազմել «Էլարդի»-ի թատրոնին»։
«Մենք այդ կազմակերպության կողմից տրված եզրակացությունն ի սկզբանե ամբողջությամբ կասկածի տակ ենք դրել», - նշել էր նա։
Տեսաժողովի մասին կարծիք ստանալու համար «Ա1+»-ը կապ հաստատեց «Հայաստանի բնապահպանական ճակատ» նախաձեռնության անդամ, բնապահպան Լևոն Գալստյանի հետ։
Նա ասաց, որ համաժողովի մեկ ժամն է նայել։ «Ասվում էր այն, ինչ բոլորս ասում էինք «ԷԼԱՐԴ» -ի զեկույցի հրապարակումից հետո», - նշեց նա։
Բնապահպանի խոսքով՝ նաև հաստատվում են վերջին 7 տարում տարբեր մասնագետների գրեթե բոլոր ասածներն Ամուլսարի խնդիրների առնչությամբ։
Նշենք, որ «Բնապահպանական ճակատը» դեմ է Ամուլսարի շահագործմանը՝ պնդելով, որ այն աղետալի հետևանքներ կարող է թողնել Հայաստանի էկոհամակարգի վրա։

Подтверждается почти все сказанное специалистами: эколог – о видеоконференции, относящейся к Амулсару
Поддержи А1+!Накануне состоялся телефорум с компанией “Элард”, которая занималась экспертизой, относящейся к эксплуатации Амулсарского рудника.
В форуме участвовали премьер-министр Никол Пашинян, вице-председатель НС Лена Назарян, депутаты от фракции “Мой шаг” Вараздат Карапетян и Бабкен Тунян, министр окружающей среды Эрик Григорян, Сергей Багратян из фракции “Процветающая Армения”, начальник управления по расследованию корупционных преступлений, преступлений, направленных против собственности, и киберпреступлений Главного управления по расследованию особо важных дел Следственног окомитета, глава следственной группы по делу Амулсара Юра Иванян, представители компании “Лидиан” и другие.
Фракция “Светлая Армения” отказалась участвовать. Глава фракции Эдмон Марукян написал на своей странице в фейсбук, что они не собираются стать частью театра “Элард”-а.
«Мы изначально полностью поставили под сомнение заключение этой организации”, - отметил он.
Для того, чтобы получить мнение о видеоконфереции “А1+” установил связь с членом инициативы “Экологический фронт Армении”, экологом Левоном Галстяном.
Он сказал, что посмотрел один час форума. “Говорилось то, что все мы говорили после публикации доклада “ЭЛАРД”-а”, - отметил он.
По словам эколога, также подтверждаются почти все, сказанное различными специалистами за последние 7 лет, в связи с проблемами Амулсара.
Отметим, что “Экологический фронт” против эксплуатации Амулсара, утверждая, то она может оставить катастрофические последствия на экосистеме Армении.