«Մուդիզ»-ը բարձրացրել է Հայաստանի սուվերեն վարկանիշը «B1»-ից դարձնելով «Ba3»
«Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ Մուդիզ միջազգային վարկանիշային կազմակերպությունը բարձրացրել է Հայաստանի սուվերեն վարկանիշը «B1»-ից դարձնելով «Ba3»:
Որոշումը հիմնված է Մուդիզի այն գնահատականների վրա, որ Հայաստանում տնտեսական աճի աճող դիվերսիֆիկացումը՝ զուգակցվելով արդեն երկար ժամանակ պահպանվող մակրոտնտեսական կայունության հետ, բարձրացնում է Հայաստանի տնտեսության դիմադրողականությունը:
Մուդիզն իր հայտարարության մեջ նշել է, որ Հայաստանում իրական ՀՆԱ-ի աճը միջնաժամկետում կմնա բարձր:
Հատկապես կարևորվել է Հայաստանում ՏՏ ոլորտի զարգացումը, որն առավելապես զբաղված է բարձր տեխնոլոգիաների հետազոտմամբ ու զարգացմամբ և հանդիսանում է գիտելիքահենք տնտեսության ուժեղ հիմք:
Սա իսկապես կարեւոր իրադարձություն է, որը մեծացնում է միջազգային վստահությունը Հայաստանի տնտեսության նկատմամբ եւ էականորեն բարելավում մեր երկրի ներդրումային գրավչությունը»,- գրել է Փաշինյանը:

Moody's повысила суверенный рейтинг Армении, от «B1» до «Ba3»
«Решение основано на оценках Moody's, согласно которым растущая диверсификация двигателей экономического роста в Армении в сочетании с длительной  макроэкономической стабильностью повышает устойчивость экономики Армении. В своем заявлении Moody's отметила, что рост реального ВВП в Армении будет оставаться высокимв среднесрочной перспективе.
Особоотмечена важность  развития в Армении сектора информационных технологий, который в основном занимается исследованиями и разработками в области высоких технологий и является прочной основой для экономики, основанной на научных знаниях», - написал Пашинян.
По словам премьер-министра, этот рейтинг повышает международное доверие к экономике Армении и существенно повышает инвестиционную привлекательность страны.