Մի նախարարություն ունեինք, էդ էլ փակեցին․ Հրաչ Բերբերյանը ներկայացրել է գյուղատնտեսական խնդիրները (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ագրարագյուղացիական միավորում» ՀԿ նախագահ Հրաչ Բերբերյանը, անդրադառնալով այս տարի անընդհատ կրկնվող հրդեհներին, ասում է, որ դրանք պետք էր եւ կարելի էր կանխել։
Ըստ նրա՝ եթե կարողանային աշխատանքները ճիշտ կատարել, ապա այսպիսի խնդրի առաջ չէինք կանգնի։ Բերբերյանը մասնավորապես նշել է, որ խոտհունձը չի իրականացվել այնպես, ինչպես կարգն է։
Այս ամենը, ըստ ՀԿ նախագահի, անդրադարձել է նաև անասնակերի գնի թանկացման վրա։
«Մենք այսօր անասնակերի խնդիր ունենք, այն 2 անգամ թանկացել է»,- ասում է Հրաչ Բերբերյանը՝ ավելացնելով․
«Գյուղատնտեսությունն այսօր բարձիթողի վիճակում է, մի նախարարություն ունեինք, էդ էլ փակեցին, մինչև ե՞րբ կարելի է էսպես շարունակել»։
Նա նշում է նաև, որ գյուղատնտեսական տարբեր խնդիրներ ավելի են սրվել․
«Օրինակ, ապրանքի մթերման ծավալները նվազել են, միայն դեղձն է, որ այս տարի լավ է բերք տվել։ Խաղողի մթերումը պակասել է 30 տոկոսով, ծիրանը նույնպես պակաս է, իսկ բանջարեղենը նույնն է, ինչ անցյալ տարի։ Գարնանը կունենանք 500 դրամանոց կարտոֆիլ»,- ասում է Բերբերյանը։
Նրա կարծիքով՝ Հայաստանում շատ հեշտ է ամեն ինչ կարգի բերել , պետք է ճիշտ մոտեցում ունենանք և ամեն ինչ կարգի կբերենք։

69079148_2437200286323076_8606415103069257728_n
У нас было одно министерство, и то закрыли: Грач Берберян представил сельскохозяйственные проблемы (видео)
Президент НПО «Агросельскохозяйственное обьединение» Грач Берберян, обратившись к постоянно повторяющимся в этом году пожарам, говорит, что их нужно было и можно было предотвратить.
По его словам, если б могли правильно выполнять работы, то не встали бы перед такой проблемой. Берберян в частности отметил, что покос травы не был осуществлен так, как следует.
Все это, по словам президента НПО, отразилось и на повышении цен на корм.
«У нас сегодня есть проблема корма для скота, он подорожал в 2 раза»,- говорит Грач Берберян, добавляя:
«Сельское хозяйство сегодня  в запущенном состоянии, у нас было одно министерство, и его закрыли, как долго можно продолжать таким образом? ».
Он также отмечает, что различные сельскохозяйственные проблемы еще более обострились:
«К примеру, объёмы закупа товаров снизились, только персики в этом году дали хороший урожай. Закуп винограда снизился на 30%, персиков также стало меньше, а овощей – столько же, как и в прошлом году. Весной у нас будет 500-драмовый картофель»,- говорит Берберян.
Он считает, что в Армении очень легко все привести в порядок, нужно иметь правильный поход, и все приведем в норму.