69368035_775023452914813_80819215652618240_n
Արդեն երրորդ անգամ է՝ Հայաստանի որսորդները Շրջակա միջավայրի նախարարության դիմաց փորձում են լսելի դարձնել իրենց բողոքը։ Կառավարության որոշումը, համաձայն որի՝ որս անելու լիցենզիա ստանալու համար նախկին 8000-ի փոխարեն որսորդները պետք է վճարեն 17 040 դրամ, չեն ընդունում։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում որսորդները նշեցին, որ ընդունելի չէ նաեւ որսի շրջանի կրճատումը։
«Այս տարի որսի շրջանը նախորդ տարվանից մեկ շաբաթ ուշ է սկսում, օգոստոսի 24-ին է բացումը, եւ թույլ են տալիս միայն շաբաթ ու կիրակի օրերին որս անել»,- «Ա1+»-ին ասաց որսորդ Տիգրան Տիգրանյանը։
Որսորդները տեղեկացրին, որ որոշ որսորդմիությունների նախագահներ հանդիպում են Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանի հետ․
«Հանդիպման հրավիրել է անձամբ նախարարը։ Մենք այս հանդիպումից ոչ մի ակնկալիք էլ չունենք»,-ասացին որոսորդները։
Նրանք այս անգամ հստակ առաջարկներով էին եկել նախարարության դիմաց։
«Մենք առաջարկում ենք կարմիր գծերի նման լինի վճարը, եթե որոշել ենք, օրինակ, աղավնի որսալ, վճարում ենք աղավնու համար եւ որսում, կամ այլ թռչունի։ Հիմա լորի որսի շրջանն է, իսկ մենք դեռ չենք կարող որսը սկսել»։
Որսորդները տեղեկացրին նաեւ, որ լիցենզիա ստանում են ոչ բոլորը․
«Հիմա պետք է ծանոթ գտնենք, որպեսզի լիցենզիա ստանանք։ Դա էլ է վատ, մարդիկ տարիներ շարունակ որս են արել, ու կարող է լիցենզիա չստանան, արդյունքում՝ որսագողություն են անում»։

Охотники встречаются с министром, ожиданий мало
Поддержи А1+!Уже в третий раз охотники из Армении напротив Министерства окружающей среды пытаются сделать свою жалобу слышимой. Решение правительства, согласно которому, для получения лицензии на охоту вместо прежних 8000 охотники должны платить 17040 драм, не принимается.
В беседе с «А1+» охотники отметили, что неприемлемо также сокращения сезона охоты.
«В этом году сезон охоты начинается на неделю позже, чем в прошлом году, открытие 24-го августа, и разрешают охотиться только по субботам и воскресеньям», - сказал «А1+» охотник Тигран Тигранян.
Охотники сообщили, что председатели некоторых союзов охотников встречаются с министром окружающей среды Эриком Григоряном:
«На встречу приглашен лично министр. У нас нет никаких ожиданий от этой встречи», - сказали охотники.
Они на этот раз пришли напротив правительства с конкретными предложениями.
«Мы предлагаем, чтобы плата была подобно красным линиям, если решили, к примеру, охотиться за голубем, платим за голубя и охотимся или за другой птицей. Сейчас – сезон охоты на перепелку, и мы пока не можем начать охоту».
Охотники также сообщили, что лицензию получают не все:
«Сейчас нужно найти знакомого, чтобы получить лицензию. Это тоже плохо, люди годами охотились, и могут не получить лицензию, в результате – занимаются браконьерством».