Եթե վարչապետը չհրապարակի գաղտնի փաստաթուղթը, հետեւություն կանենք, որ ստել է․ Արթուր Ղազինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հրապարակի փաստաթուղթը, որի մասին երեկվա իր ուղիղ եթերում հնչեցրել էր, որպեսզի բոլորն իմանան, թե ինչի մասին է խոսքը, «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Մեկ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Արթուր Ղազինյանը։
Հիշեցնենք՝ երեկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղիղ եթերի ժամանակ հայտարարեց, որ արձակուրդի ժամանակ փաստաթղթի է ծանոթացել, որ նախորդ իշխանությունների ժամանակ է կազմած եղել՝ 2014-ին։ Ըստ վարչապետի՝ փաստաթուղթը կարեւոր է նրանով, որ տալիս է ամբողջական պատկերացում, թե ինչ վիճակում է մեր երկիրը, կամ ինչ վիճակում է եղել․
«Որովհետեւ այն պրոբլեմները, ինչն այստեղ գրված են, բնականաբար, մեկ տարվա ընթացքում հնարավոր չէր լինի շտկել»,- ասել էր նա:
Արթուր Ղազինյանը կարծում է, որ վարչապետը երկու իմաստ է դրել իր հայտարարության մեջ․
«Առաջինը՝ ցույց տալ, որ Հայաստանում առկա է ճգնաժամ, առկա է կաթվածահար վիճակ, իր իսկ կողմից նշված՝ ինստիտուցիոնալ համակարգի կաթվածային վիճակ, ինչո՞ւ․․․Բնականաբար պետք է բարդել նախկին իշխանությունների վրա, չնայած որ ինքը նաեւ ունի իր սեփական պատասխանատվության հսկայական չափաբաժինը նոր ստեղծված իրավիճակում։ Բայց քանի որ դա իր ձեռագիրն է, դա իր քաղաքական ոճն է՝ երբեք չլինել պատասխանատու որեւէ բանի համար, հետեւաբար՝ փորձ արվեց մեղքը բարդել նախկին իշխանությունների վրա։ Եւ այն առավել արժանահավատ դարձնելու համար հղում արվեց 2014 թվականի մի ուսումնասիրության կամ զեկույցի վրա»,- ասաց նա։
Պարոն Ղազինյանը նշեց, որ իր ղեկավարած կուսակցությունը հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ պարզել եւ հասկանալ՝ կա՞ արդյոք այդպիսի փաստաթուղթ, թե՞ ոչ․
«Եթե կա, ապա դա պետք է հրապարակվի, քանի որ գաղտնիության գրիֆը հանվեց վարչապետի կողմից՝ հայտարարելով այն մասին, որ կա այդպիսի փաստաթուղթ․դրա համար դա այլեւս գաղտնիք չէ։ Եթե չհրապարակի, մենք դրանից հետեւություն կանենք, որ ինքը ստել է․այսինքն՝ չկա այդպիսի փաստաթուղթ։ Եթե ինքը հղում է արել այդ փաստաթղթի վրա, թող բարի լինի՝ պարտադիր դա հրապարակի, մենք էլ իմանանք՝ ինչի մասին է խոսքը։ Իսկ եթե իրականության մեջ այդպիսի փաստաթուղթ չկա կամ դա չհրապարակվի, ապա մենք կհամարենք, որ ստեղծված ամբողջ իրավիճակի պատասխանատվությունն ընկնում է անձամբ իր եւ իր կողմից ղեկավարվող քաղաքական ուժի վրա։ Եւ երկրորդը, տեսեք, ֆեյսբուքյան հարթությունում գործում է ակտիվ խումբ, որը մի այդպիսի բան էր կիրառում՝ 20 տարվա քանդածը մեկ տարվա ընթացքում վերականգնելու թեզը։ Սա փաստացի մի նոր լեգիտիմ հիմք է, որ այս թեզը նորից սկսի ակտիվորեն շրջանառվել, որ այն ձախողումները, որոնք առկա են այս մեկ տարվա ընթացքում, փաստացի դառնան արդեն իսկ նախկինների մեղավորությունը»,-ասաց պարոն Ղազինյանը։
Արթուր Ղազինյանը, գնահատելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ կառավարության մեկամյա գործունեությունը, որակեց այն մեկ բառով՝ «խոսքահոսություն»․
«Միայն խոսել, շատ խոսել, անընդհատ խոսել, խոսել խոսելու մասին եւ առայժմ ոչինչ չանել։ Ես ծանոթ չեմ որեւէ կոնցեպցիայի, որեւէ դոկտրինայի, որեւէ գաղափարի, զարգացման տեսլականի, մի տրաֆարետային կոռուպցիայի դեմ պայքար, միայն տրաֆարետային եւ ականջահաճո հայտարարություններ»,-եզրափակեց «Մեկ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Արթուր Ղազինյանը։

Если премьер не опубликует секретный документ, мы сделаем вывод, что он солгал: Артур Казинян
Премьер-министр Никол Пашинян должен опубликовать документ, о котором он говорил во вчерашнем прямом эфире, чтобы все знали, о чем речь, в беседе  с “А1+” сказал председатель партии “Одна Армения” Артур Казинян.
Напомним: вчера премьер-министр Никол Пашинян в прямом эфире заявил, что во время отпуска ознакомился с документом, который был составлен при прежних властях, в 2014-м году. По словам премьера, документ важен тем, что дает полное представление, в какой ситуации находится наша страна, или в какой ситуации она находилась:
“Потому что проблемы, которые здесь написаны, естественно, невозможно будет решить за один год”, - сказал он.
Артур Казинян считает, что премьер заложил в свое заявление два смысла:
“Во-первых, показать, что в Армении имеется кризис, имеется парализованное состояние, как он сам отмечает, парализованное состояние институциональной системы, почему? … Естественно, нужно свалить на прежние власти, несмотря на то, что у него также есть огромная доля своей собственной ответственности во вновь сложившейся ситуации. Но поскольку это – его почерк, это его политический стиль: никогда не быть ни за что в ответе, следовательно, сделана попытка свалить вину на прежние власти. И для того, чтобы сделать ее более достоверной, была сделана ссылка на какое-то исследование или доклад 2014 года”, - сказал он.
Господин Казинян отметил, что возглавляемая им партия выступила с заявлением: выяснить и понять, есть ли такой документ или нет?
“Если есть, то он должен быть опубликован, поскольку гриф секретности снят премьер-министром, заявив о том, что есть такой документ, следовательно, он уже не является тайной. Если не опубликует, мы сделаем вывод, что он солгал, то есть нет такого документа. Если он ссылается на этот документ, пусть будет добр обязательно опубликует его, мы узнаем, о чем речь. А если в действительности такого документа нет или он не будет опубликован, то мы сочтем, что ответственность за всю сложившуюся ситуацию ложится лично на него и на руководимую им политическую силу. И, во-вторых, смотрите, на платформе фейсбук действует активная группа, которая применяет такую вещь: тезис о восстановлении разрушенного за 20 лет за один год. Это – фактически новое легитимное основание, чтобы этот тезис вновь начал активно обращаться, что те ошибки, которые были допущены за этот год, фактически уже стали виной прежних”, - сказал Казинян.
Артур Казинян, оценив деятельность премьер-министра Никола Пашиняна и правительства за один год, охарактеризовал ее одним словом: “поток речи”.
“Только говорить, много говорить, постоянно говорить, говорить о разговоре и пока ничего не делать. Я не знаю ни одной концепции, ни одной доктрины, ни одной идеи, видения развития, трафаретная борьба с коррупцией, только трафаретные и приятные для слуха заявления”, - заключил председатель партии “Одна Армения” Артур Казинян.