«Ինձ թվում է ՝ Հայաստանում միակ խլություն ունեցող գորգագործ տղան եմ» (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին21-ամյա Նարեկի զրույցը թելերի հետ լսելի է միայն նրան։ Դազգահի վրա շարք-շարք բարձրանալով՝ ստեղծվում են նախշերը, որոնք նաեւ Նարեկի հոգեվիճակի արտացոլումն են։
Տղան տարբերվում է մյուս գորգագործներից միայն լսել ու խոսել չկարողանալով։
«Ինձ թվում է, որ Հայաստանում միակ խլություն ունեցող տղան եմ, որ գորգ գործել գիտի։ Եւ դրա համար հպարտ եմ»,- ասում է Նարեկը։
Նարեկը Երեւանից է, շուրջ 1 ամիս է՝ աշխատում է «Թուֆենկյան գորգեր» ձեռագործ գորգերի արտադրությունում։ Գործել սովորել է դպրոցում։ «Մայրիկս ինձ ասում է, որ ատամհատիկի ժամանակ թել եմ վերցրել սեղանից։ Բացի այդ՝ գույներ եմ շատ սիրում, դրա համար էլ որոշեցի գորգագործ դառնալ»,- պատմեց նա։
Նարեկի ընտանիքի անդամները եւս ունեն առողջական նույն խնդիրը, ինչ նա։ Տղայի որոշումը, որ պետք է աշխատի գորգերի արտադրությունում, ընտանիքում միանշանակ չի ընդունվել: Ասում է, որ հարազատները գորգ գործելը համարել են աղջկա գործ, բայց հակառակ ընտանիքի՝ Նարեկը հետ չի կանգնել իր որոշումից։ Վստահ է, որ մյուս նպատակին էլ է հասնելու. ուզում է դառնալ հայտնի խոհարար։
«Տատիկիս ասում եմ՝ ցանկանում եմ խոհարար դառնալ, ասում է՝ չէ, ավելի լավ է վարսահարդար դարձիր։ Պապիկս, հայրիկս ու մայրիկս էլ այլ բաներ են ասում։ Դրա համար կցանկանայի միայնակ մնալ մտքերիս հետ ու ինքս որոշումներ կայացնեի»:
Գործընկերները Նարեկի մասին խոսելիս բառերը չեն խնայում։ Չտրտնջացող ու աշխատասեր երիտասարդ է։
«Շատ սիրուն գործում է, ամեն ինչից էլ կարողանում է, նկարից էլ է օգտվում, պատրաստի աշխատող է։ Չէինք էլ պատկերացնում, որ ինքը էսպես կկարողանար»,- ասաց Սաթիկ Կիրակոսյանը։
«Առաջին հերթին շատ աշխատասեր է, եթե մի բան չգիտի, ասում եմ՝ այս ինչ բանը գիտես, ու շատ լավ հասկանում է, ինքը միանգամից ասում է՝ ես կնայեմ ու կսովորեմ։ Պահեր է կլինի, որ սխալվում է, ինքը կքանդի, կուղղի»,-նկատում է մյուս գործընկերուհին՝ տիկին Ազգանուշը:
Որքան էլ հաճախ Նարեկը ստիպված է դժվարություններ հաղթահարել՝ իր որոշումները իրականություն դարձնելու համար, այնուամենայնիվ լավատեսորեն է տրամադրված։ Միակ ցանկությունն այն է, որ իր նպատակները արագ կատարվեն։
Ի դեպ, Նարեկի հետ հաղորդակցվել մեզ օգնեց նրա ավագ ընկերը՝ Հայաստանի խուլերի միավորման ժեստերի թարգմանչուհի Սիրանուշ Մալխասյանը:

«Мне кажется, я – единственный ковродел с глухотой в Армении» (видео)
Беседу 21-летнего Нарека с нитями слышит только он. Поднимаясь по рядам, создаются узоры, которые также являются отражением душевного состояния Нарека.
Юноша отличается от остальных ковроделов только тем, что он не может слышать и говорить. «Мне кажется, что я – единственный парень с глухотой в Армении, который умеет ткань. И горжусь этим», - говорит Нарек.
Около 1 месяца Нарек  работает в производстве ручных ковров «Туфенкян горгер». Он научился ткать в школе. «Мама говорила мне, что когда у меня вышел первый зуб, я взял со стола нитку. Кроме того, я очень люблю цвета, поэтому решил стать ковроделом», - рассказал он.
У членов семьи Нарека те же проблемы со здоровьем, что и у него.  Решение юноши работать в производстве ковров было принято в семье неоднозначно. Говорит, что родственники считали ткание ковров женским делом, но вопреки семье, Нарек не отступил от своего решения. Уверен, что добьется и другой цели, хочет стать известным поваром.
«Я говорю бабушке: хочу стать поваром, она говорит: нет, лучше стань парикмахером. Мой дедушка, папа и мама говорили другое. Поэтому я хотел бы остаться наедине со своими мыслями и самостоятельно принять решение».
Коллеги говоря о Нареке не жалеют слов. Он не жалуется и любит работать. «Очень красиво ткет, все может, рисунком также пользуется, готовый работник. Мы и не представлял, что он так смог бы», - сказала Сатик Киракосян.
«В первую очередь он очень трудолюбив, если чего-то не знает, говорю: знаешь это и очень хорошо  понимает, он сразу говорит: я посмотрю и научусь. Иногда ошибается, сам распустит, исправит», - отмечает другая коллега Азгануш.
Несмотря на то, что Нарек вынужден преодолевать трудности, для того, чтобы реализовать свои решения, тем не менее, он настроен позитивно. Единственное желание, чтобы его цели быстро исполнились.
Кстати, общаться с Нареком нам помог его старший товарищ – переводчица языка жестов Союза глухих Армении Сирануш Малхасян.