Ինչո՞ւ է բողոքում  ցմահ դատապարտյալը
Ցմահ դատապարտյալ Հունան Հունանյանը ահազանգում է, որ իրեն ստիպում են ստորագրել մի փաստաթղթի տակ, որը իրականությունը չի արտացոլում։ «Ա1+»-ի խմբագրություն  զանգահարած ցմահ դատապարտյալը գտնվում է «Արմավիր» ՔԿՀ-ում։ Նա  հայտարարում է, որ  դատախազ Արայիկ Բրուտյանը ստիպում է  իրեն բացատրություն գրել, որ նա մարտի 25-ին է տեղափոխվել «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն, մինչդեռ  ինքը մարտի 4-6-ն է գտնվել այնտեղ։
«2019 թ  հուլիսի 19-ին դատախազ Արայիկ Բրուտյանը ընդունելություն է կատարում հիմնարկ, վիրավորելով ինձ, ստիպելով, որ ես իրեն ասածով տամ բացատրություն»,-մեզ հետ զրույցում պատմեց Հունան Հունանյանն ու հավելեց, որ հրաժարվել է բացատրություն տալ։
«Սուգի մեջ էի,  ամսվա սկզբին կինս  է  մահացել.  ծակոցներ ունեի, խնդրեցի, որ բժիշկ կանչեն, վեր կացավ մուննաթ-զունաթով, վիրավորեց ինձ, ես էլ ջղայնացա ու դուրս եկա, դրա հիման վրա ամսի 24-ին ինձ գրություն է եկել, որ ինձ տույժի են ենթարկել, ես էլ  ասում եմ ինչի՞ համար, ես սխալ քայլ չեմ արել... Ամեն ինչ անում են, ճնշում են  հոգեբանորեն,  որ ես չկարողանամ ազատվել»,- շարունակեց նա։
Ցմահ դատապարտյալի խոսքով՝ տույժն ազդելու է  պայմանական  վաղաժամկետ ազատ արձակվելու վրա։
«Ա1+»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ Քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Նոնա Նավիկյանը  հայտնեց, որ Հունան Հունանյանը մարտի 25-ին է տեղափոխվել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն, ենթարկվել  ողնաշարի ՄՌՏ  հետազոտության։
«Նպատակահարմար չեն գտել  վիրաբուժական որևէ միջամտություն իրականանացնել։Հետազոտության բոլոր արդյունքների պատճենները տրամադրվել է Հունան Հունանյանին, ու բացատրվել է, որ նա վիրահատման ենթակա չէ։ Հունան Հունանյանն այս պահին գտնվում է  «Արմավիր» ՔԿՀ-ի  բժշկական անձնակամի հսկողության տակ, անհրաժեշտության դեպքում ստանում է դեղորքային բուժում»,- ասաց Նոնա Նավիկյանը։
Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից էլ տեղեկացրեցին, որ դատախազ Արայիկ Բրուտյանի կողմից որևէ ստիպողաբար գործողություն չի եղել։
«Նախ ինքը սկզբից ասել է, որ իր առողջության հետ կապված  է ցանկանում հանդիպել, հետո երբ հանդիպել են, ընդհանրապես առողջության հետ կապված չի խոսել, այլ իր գործից է խոսել, բայց որևէ բան դատախազի կողմից, բացառվում է»,-  հայտարարեց Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը։
Ինչո՞ւ Հունան Հունանյանը չի  մասնակցել կնոջ հուղարկավորությանը
Հունան Հունանյանը  նաեւ նշել էր, որ  «Արմավիր» ՔԿՀ-ում չեն թույլատրել, որ նա գնա և մասնակցի կնոջ հուղարկավորության արարողությանը։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ  Նոնա Նավիկյանը նշեց, որ «Արմավիր» ՔԿՀ-ն կարճատև մեկնում  տրամադրել է, բայց խնդիրն այն է, որ  պետք է մահվան վկայական, անձնագիր ու զագսի թուղթ ներկայացվի  քրեակատարողական հիմնարկ, բայց Հունան Հունանյանի կնոջ հարազատները չեն ցանկացել, որ նա մասնակցի կնոջ հուղարկավորությանը։
Նշենք, որ Հունան Հունանյանը  դատապարտվել է 2002-ին։ Նա  դատապարտվել է  Քրեական օրենսգրքի  մի  շարք  հոդվածներով՝ սպանություն, բռնաբարություն, ավազակություն, գողություն։

Почему жалуется пожизненно заключенный?
Пожизненно заключенный Унан Унанян бьет тревогу, что его заставляют подписать под документом, который не отражает действительность. Пожизненно заключенный, позвонивший в редакцию «А1+» находится в УИУ «Армавир». Он заявляет, что прокурор Араик  Брутян заставляет его написать разьяснение, что он 25-го марта был перемещен в медицинский центр «Эребуни», между тем он 4-6 марта находился здесь.
«19-го июля 2019г. прокурор Араик Брутян совершает прием в учреждении, оскорбив меня, заставив, чтобы я дал разьяснение, как он говорит», - в беседе с нами рассказал Унан Унанян и добавил, что отказался давать разьяснение.
«Я был в трауре, в начале месяца скончалась моя супруга, у меня кололо, я попросил, чтобы вызвали врача, встал, недовольный, оскорбил меня, я рассердился и вышел, на основании этого 24-го числа ко мне пришло письмо, что меня подвергли штрафу, я спрашиваю: за что? Я не совершал неверных шагов... Все делают, оказывают психологическое давление, чтобы я не мог освободиться», - продолжил он.
По словам пожизненно заключенного, штраф будет влиять на условно досрочное освобождение.
В ответ на запрос «А1+», начальник по связям с общественностью Уголовно-исполнительного учреждения Нона Новикян сообщила, что Унан Унанян 25-го марта был перемещен в медицинский центр «Эребуни», был подвергнут исследованию МРТ позвоночника.
«Не сочли целесообразны осуществить какое-либо хирургическое вмешательство. Копии всех результатов исследования предоставлены Унану Унаняну и было разьяснено, что он не подлежит оперированию. Унан Унанян в настоящий момент находится под контролем медицинского персонала УИУ «Армавир», при необходимости получает медикаментозное лечение», - сказала Нона Навикян.
Из отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры сообщили, что со стороны прокурора Араика Брутяна не было никаких насильственных действий.
«Во-первых он сначала говорил, что хочет встретятся в связи с его здоровьем, потом, когда встретились, вообще не говорил о здоровье, а говорил о своем деле, но что-либо со стороны прокурора исключено», - заявила начальник отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Аревик Хачатрян.
Почему Унан Унанян участвовал в похоронах жены?
Унан Унанян также отметил, что в УИУ «Армавир» не разрешили, чтобы он пошел и участвовал в церемонии похорон жены.
В беседе с «А1+» начальник отдела по связям с общественностью уголовно-исполнительного управления Нона Навикян отметила, что УИУ «Армавир» предоставил кратковременный отгул, но проблема в том, что в уголовно-исполнительное учреждение нужно представить свидетельство о смерти, паспорт и бумагу из ЗАГС-а, но родственники супруги Унана Унаняна не захотели, чтобы он участвовал в похоронах жены.
Отметим, что Унан Унанян был осужден в 2002 году. Он был осужден по ряду статей Уголовного кодекса: убийство, изнасилование, разбой, кража.