Նորքի տուն-ինտերնատին մատակարարվել է թթվասեր և մածուն, որոնք պատրաստված չեն եղել կաթից
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ենթակայությամբ գործող «Նորքի տուն-ինտերնատին» մատակարարվել է ՊՈԱԿ-ի և «Գալիմա» մատակարար ընկերության միջև կնքված գնման պայմանագրի տեխնիկական բնութագրին չհամապատասխանող թթվասեր: Մատակարարված տարրաների պիտակների վրա նշված է եղել, որ արտադրանքը պատրաստված է կաթի փոխարինիչից:
Տուն-ինտերնատի տնօրինության կողմից անմիջապես կազմվել է համապատասխան արձանագրություն: Տնօրեն Արթուր Մելքոնյանը հրաժարվել է ընդունել թթվասեր ապրանքատեսակի խմբաքանակը, իսկ մածուն ապրանքատեսակից տեղում կատարված նմուշառության արդյունքներն ուղարկել է «Ստանդարտ դիալոգ» ընկերության լաբորատորիա՝ համապատասխան փորձաքննություն իրականացնելու խնդրանքով:
«Գալիմա» ընկերությունը պարտավորվել է 1-օրյա ժամկետում փոխարինել մատակարարված թթվասերը՝ տեխբնութագրին համապատասխանող ապրանքատեսակով:
Լաբորատոր փորձաքննության արդյունքներից պարզվել է, որ մածուն ապրանքատեսակը ևս չի համապատասխանում սահմանված տեխնիկական պահանջներին. Այն ևս պատրաստված է ոչ թե բնական կաթից, այլ կաթի փոխարինիչից:
Այս խմբաքանակի փոխարինման համար ևս «Գալիմա» ընկերությանը տրվել է մեկօրյա ժամկետ, որի խախտման դեպքում Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը դիմելու է պայմանագրով նախատեսված պատժի միջոցներին:

В Норкский дом-интернат были поставлены сметана и мацони, которые были изготовлены не из молока
Норкскому дому-интернату, действующему в подчинении Министерства труда и социальных вопросов РА, была поставлена сметана, не соответствующая техническим характеристикам договора о закупке, заключенного между ГНКО и компанией “Галима”. На этикетках поставленных контейнеров было отмечено, что продукция изготовлена из заменителя молока.
Дирекция дома-интерната немедленно составила соответствующий протокол. Директор Артур Мелконян отказался принимать партию сметаны, а результаты пробы мацони на месте направил в лабораторию компании “Стандарт диалог” с просьбой провести соответствующую экспертизу.
Компания “Галима” обязалась в течение 1 дня заменить поставленную сметану товаром, соответствующим техническим требованиям.
По результатам лабораторной экспертизы выяснилось, что продукт мацони также не соответствует установленным техническим требованиям. Он также изготовлен не из натурального молока, а из заменителя молока. Для замены этой партии компании также был дан однодневный срок, в случае нарушения которого Министерство труда и социальных вопросов обратится к мерам наказания, предусмотренным договором.