Փաշինյանը, քաղաքական առումով, Լևոնի սանիկն է. Սերգեյ Շաքարյանց (տեսանյութ)
«Դատական իշխանությունը Հայաստանում երբեք անկախ չի եղել, սակայն այն, ինչ հիմա է կատարվում, անցնում է սահմաններն ու չափերը»,- վստահ է քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը։
Նրա խոսքով՝ նոր իշխանությունները Սահմանադրությամբ առաջնորդվում են միայն այն դեպքում, երբ իրենց է պետք։ Դրա ապացույցը համարում է այն, որ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ հարուցվել է քրեական գործ, իսկ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դեմ՝ ոչ։ Մինչդեռ ինքը վստահ է՝ ՀՀ առաջին նախագահի օրոք եղել են սպանություններ, որոնց հանգամանքներն այժմ էլ հարցեր են առաջացնում։
«Ով ապրել է 90-ական թվականներին ու ոչինչ չի մոռացել, հենց հիմա կցանկանա ուղղել այդ հարցերը Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, իսկ դա նշանակում է՝ Փաշինյանին։ Որովհետև Փաշինյանն, ուզած-չուզած, քաղաքական առումով Լևոնի սանիկն է»։
Քաղաքագետը նաև դեմ է Ստամբուլյան կոնվենցիայի ընդունմանը։ Վստահ է՝ կոնվենցիային դեմ են նաև Եվրամիության անդամ որոշ պետություներ։ Ինքը փաստաթղթի չընդունման սեփական պատճառներն ունի՝ դեմ է սեռական փոքրամասնություններին  արտոնություններ տալուն։ Սակայն գլխավոր անհամաձայնությունն այլ է․Սերգեյ Շաքարյանցին դուր չի  գալիս կոնվենցիայի «Ստամբուլյան» անվանումը։

Пашинян, в политическом плане, является воспитанником Левона: Сергей Шакарянц (видео)
“Судебная власть в Армении никогда не была независимой, однако то, что происходит сейчас, переходит все границы и меры”, - уверен политолог Сергей Шакарянц.
По его словам, новые власти руководствуются Конституцией только в том случае, когда им нужно. Доказательством этого считает то, что против Роберта Кочаряна возбуждено уголовное дело, а против Левона Тер-Петросяна – нет. Между тем он уверен, при первом президенте РА были убийства, обстоятельства которых и сейчас вызывают вопросы.
“Тот, кто жил в 90-х годах и ничего не забыл, прямо сейчас захочет адресовать эти вопросы Левону Тер-Петросяну, а это значит – Пашиняну. Потому что Пашинян, хочешь того или нет, в политическом плане является воспитанником Левона”.
Политолог также против принятия Стамбулской конвенции. Он уверен, против конвенции также некоторые государства – члены Евросоюза. У него есть свои причины не принимать документ: он против предоставления льгот сексуальным меньшинствам. Однако главное несогласие в том, что Сергею Шакарянцу не нравится название конвенции – “Стамбульская”.