Պայթուցիկ սարք՝ դռան բռնակի դրսի հատվածին. նոր մանրամասներ՝ Սիսիանի պայթյունից
ՀՀ ՔԿ մամուլի խոսնակ Նաիրա Հարությունյանը տեղեկատվություն է հրապարակել Սիսիանում տեղի ունեցած պայթյունի մասին.
«Նախնական տվյալներով՝ 2019 թվականի հուլիսի 18-ին , անհայտ անձը ապօրինաբար մեկ ուրիշին կյանքից զրկելու դիտավորությամբ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, ռազմամթերք հանդիսացող պայթուցիկ սարքը ձգալարի միջոցով բերելով մարտական դիրքի՝ տեղադրել է Սիսիան քաղաքի Կամոյի փողոցի տներից մեկի անասնագոմի հարակից միջանցքի մետաղական դռան բռնակի դրսի հատվածին, որի արդյունքում տարածքի սեփանակատերը՝ Սիսիան քաղաքի 1945 թվականին ծնված բնակիչը ժամը 05:40-ի սահմաններում անասուններին դուրս թողնելու նպատակով բացել է հիշյալ դուռը և առաջացած պայթյունից ստացած մարմնական վնասվածքներից տեղում մահացել է:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Սյունիքի մարզային քննչական վարչության Սիսիանի բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական, դատավարական, օպերատիվ հետախուզական միջոցառումները, դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձին հայտանաբերելու ուղղությամբ:
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով»:

Взрывное устройство на внешней части дверной ручки: новые подробности о взрыве в Сисиане
Поддержи А1+!18-го июля 2019 года в Сисиане неизвестное лицо с умыслом лишить жизни другого человека способом, опасным для жизни многих людей, при помощи проволоки приведя взрывное устройство, являющееся боеприпасом, в боевое положение, установило его на внешней части ручки металлической двери коридора, прилегающего к хлеву одного из домов на улице Камо города Сисиан. В результате чего хозяин дома около 05: 40, с целью выпустить скотину, открыл упомянутую дверь и от полученных от взрыва телесных повреждений скончался на месте.
Руководитель пресс-службы Следственного комитета Армении Наира Арутюнян сообщила, что по факту в сисианском отделе Сюникского областного следственного управления СК РА возбуждено уголовное дело по п. 6 ч. 2 ст. 104 и ч. 1 ст. 235 УК РА.
Предпринимаются необходимые следственные, процессуальные, оперативно-розыскные мероприятия для выяснения всех обстоятельств инцидента и обнаружения лица, совершившего преступление.