Կլիմայի փոփոխությունը հարվածեց երկրի սրտին. Տիգրան Ավինյան (տեսանյութ)
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում մասնակցել է էներգետիկ արդյունավետությանը և կայուն զարգացմանը նվիրված կլոր սեղան-քննարկմանը, որը ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի և Եվրասիական միության հետ համագործակցությամբ կազմակերպել էր ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչությունը։
Իր ելույթի սկզբում Տիգրան Ավինյանը համառոտ անդրադարձ է կատարել էներգետիկ ոլորտում տեղի ունեցող համաշխարհային զարգացումներին՝ նշելով, որ էներգետիկ արդյունավետությունը տարբեր երկրների ազգային զարգացման օրակարգում գնալով ավելի մեծ տեղ է գրավում:
Հաջորդիվ փոխվարչապետը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետությունում կայուն էներգետիկայի և խելացի տնտեսության կառուցման գործում էներգաարդյունավետ լուծումների կիրառումը, ինչպես նաև առկա մարտահրավերները:
Փոխվարչապետը նշել է, որ Հայաստանը մեծ հաջողություններ է գրանցել հանրային և քաղաքային շինությունները էներգախնայող արդյունավետ համակարգերով վերազինելու համար շրջանառու ֆոնդ ստեղծելու գործում, որի իրականացրած ներդրումների արդյունքում ունենք 50 տոկոս էներգիայի խնայողություն 64 հանրային օբյեկտներում (ավելի քան 160 շենք և 9 քաղաքային լուսավորման համակարգեր): Հայաստանը կշարունակի աշխատել այս ուղղությամբ և համապատասխան գործիքներ կստեղծվեն հանրային հատվածում էներգաարդյունավետ ներդրումների ընդլայնման և շահավետության բարձրացման համար:
Փոխվարչապետը անդրադարձել է նաև չգազաֆիկացված համայնքներում վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման, ինչպես նաև ԵՄ աջակցությամբ Երևանում իրականացվող էներգախնայողության ծրագրերին: Նա նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի քաղաքները ընդունել են գործողությունների ծրագրեր՝ նպատակ ունենալով խթանել էներգաարդյունավետությունը և արդյունքում կրճատել էներգետիկ հատվածի արտանետումները 20 տոկոսով 2020թ-ին, և 30 տոկոսով՝ 2030թ.-ին:
Էներգաարդյունավետ նախագծերի ֆինանսական հուսալիության բարձրացման գործում փոխվարչապետը առանձնացրել է միջազգային դոնոր ընկերությունների հետ աշխատանքը և կառավարության կողմից նման նախագծերին աջակցությունը:
Սևանա լճի օրինակով ներկայացնելով Հայաստանում կլիմայական փոփոխությունների ուղղակի ազդեցությունը՝ փոխվարչապետն ասել է, որ երկրում բավականին երկար ժամանակ չէին մտածում կլիմայի փոփոխության մասին մինչև այն հարվածեց երկրի սրտին՝ ակնառու կերպով ցուցադրելով հարցի լրջությունը, և այժմ իշխանությունները աշխատանքներ են տանում լուծումներ գտնելու ուղղությամբ: Տիգրան Ավինյանը հավելեց, որ կլիմայական փոփոխություններին դիմակայելու համար անհրաժեշտ է խելացի, էներգաարդյունավետ տնտեսության կառուցում և համակարգային լուծումներ:
Ելույթով հանդես  են եկել նաև Եվրասիական միության պետությունների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, որին հետևել է քննարկում:
Միջոցառման մասնակիցները ողջունել են հայկական կողմի նախաձեռնությունը և հայտարարել, որ մտքերի փոխանակումը թույլ տվեց հասկանալ թե երկրներից յուրաքանչյուրն ինչի վրա պետք է կենտրոնանա: Քննարկման կողմերը համակարծիք էին, որ ամուր քաղաքական կամքի առկայության, լավագույն փորձի կիրառման և համագործակցության միջոցով կարող են հաղթահարել առկա խնդիրները կլիմայական փոփոխությունների ոլորտում:

Изменение климата коснулось сердца страны: Тигран Авинян (видео)
Вице-премьер Тигран Авинян 15 июля в штаб-квартире ООН принял участие в круглом столе по вопросам энергоэффективности и устойчивого развития, который был организован постоянным представительством Армении при ООН в сотрудничестве с Программой развития ООН и Евразийским союзом.
В начале своего выступления Тигран Авинян вкратце коснулся глобальных развитий в энергетической сфере, отметив, что энергоэффективность постепенно занимает все больше места в повестке национального развития разных стран.
Затем вице-премьер представил использование энергоэффективных решений в строительстве устойчивой энергетики и умной экономики в Республике Армения, а также существующие в сфере проблемы.
Вице-премьер-министр отметил, что в Армении достигнут значительный прогресс в создании оборотного фонда для оснащения общественных и муниципальных зданий эффективными системами энергосбережения, и в результате реализованных инвестиций достигнута 50%-ая экономия энергии в 64 общественных объектах (более 160 зданий и 9 городских систем освещения). Армения продолжит работу в этом направлении, и будут созданы соответствующие инструменты для расширения инвестиций в сферу энергоэффективности и повышения прибыльности в общественном секторе.
Вице-премьер коснулся развития возобновляемой энергетики в негазифицированых общинах, а также проектов по энергоэффективности, реализуемых в Ереване при поддержке ЕС. Он также подчеркнул, что в городах Армении приняты планы действий с целью повышения энергоэффективности и, как следствие, сокращения выбросов в энергетическом секторе на 20% в 2020 году и на 30% в 2030 году.
В контексте повышения финансовой надежности проектов в области энергоэффективности, вице-премьер выделил работу с международными донорскими компаниями и поддержку правительством таких проектов.
Представляя прямое влияние изменения климата в Армении на примере озера Севан, вице-премьер сказал, что в стране долгое время не думали об изменении климата, пока оно не коснулось сердца страны, демонстрируя серьезность проблемы, и теперь власти работают над поиском решений. Тигран Авинян добавил, что для того, чтобы противостоять изменению климата, необходимо создать разумную, энергоэффективную экономику и системные решения.
С речами выступили представители стран Евразийского союза, а также представители международных организаций, после чего состоялась дискуссия. Участники мероприятия приветствовали инициативу армянской стороны и заявили, что обмен мнениями позволил понять, на чем должна сосредоточиться каждая страна. Стороны согласились, что наличие сильной политической воли, лучших практик и сотрудничества может помочь преодолеть существующие проблемы в сфере изменения климата.