Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը վճռաբեկ բողոք է ներկայացնել ՍԴ դիմելու որոշման բեկանման դեմ
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմն այսօր վճռաբեկ բողոք է ներկայացնել իրենց պաշտպանյալի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի վարույթը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշման բեկանման դեմ: Այս մասին գրված է թիմի ֆբ-յան էջում.
Մինչ այդ՝ հուլիսի 11-ին պաշտպանները վճռաբեկ բողոքներ են ներկայացրել Ռ․ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը վերացնելու վերաբերյալ։ Վճռաբեկ բողոքների մասով զեկուցող դատավորը կլինի Սամվել Օհանյանը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 25-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ Արմեն Դանիելյանի, բավարարել է դատախազի, տուժողի և վերջինիս ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանի վերաքննիչ բողոքները։
Դատարանի որոշմամբ վերացվել է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված Արցախի նախկին ու ներկա նախագահների անձնական երաշխավորությունը և որոշվել է որպես խափանման միջոց կիրառել կալանավորումը։ Դատարանը բեկանել է նաև գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ դիմելու որոշումը։

Адвокаты Роберта Кочаряна подали кассационную жалобу против отмены решения об обращении в КС
Защитная группа второго президента Армении Роберта Кочаряна сегодня подала кассационную жалобу против приостановления производства по уголовному делу в отношении Кочаряна и отмены решения об обращении в Конституционный суд.
До этого, 11 июля, адвокаты представили кассационные жалобы с ходатайством об изменении избранной в отношении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде ареста. Докладчиком по кассационным жалобам выступит судья Самвел Оганян.
Напомним, что 25 июня Апелляционный уголовный суд под председательством Армена Даниеляна удовлетворил апелляционные жалобы прокурора, потерпевшего и представителя Седы Сафарян.
Решением суда отменено личное поручительство избранных в качестве меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна бывших и нынешнего президентов Арцаха и принято решение о применении ареста в качестве меры пресечения. Суд обжаловал также решение о приостановлении производства по делу и обращении в КС.