Նիկոլ Փաշինյանի և Աննա Հակոբյանի անունով Սինգապուրում ծաղիկ են անվանակոչել (տեսանյութ)
Պաշտոնական այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանն այցելել են Սինգապուրի բուսաբանական այգի: Այստեղ տեղի է ունեցել այդ երկրի ազգային խորհրդանիշը համարվող ծաղկի՝ «Սինգապուրյան խոլորձի» նոր տեսակի` Նիկոլ Փաշինյանի և Աննա Հակոբյանի անունով անվանակոչելու արարողությունը: Այսպիսի միջոցառումներ Սինգապուրում տեղի են ունենում ի պատիվ երկրի բարձրաստիճան հյուրերի և անվանի գործիչների:
Վերոնշյալ արարողակարգին Նիկոլ Փաշինյանի և տիկին Աննա Հակոբյանի մասնակցությունը մեկ այլ խորհուրդ ևս ուներ. «Վանդա Միսս Ջոակիմ» անունը կրող խոլորձի տեսակը, որը հայտնի է նաև որպես «Սինգապուրյան խոլորձ» կամ «Ալոհա արքայադստեր խոլորձ», իր անվանումն ստացել է` ի պատիվ հայազգի ծաղկաբույծ Ագնես Ջոակիմի (Աշխեն Հովակիմյան), ով հայտնաբերել է այս ծաղկատեսակը: Ագնես Ջոակիմը (Աշխեն Հովակիմյան) ծնվել է 1854թ. ապրիլի 7-ին Սինգապուրում` Բարսեղ և Ուրելիա Ջոակիմների (Հովակիմյան) ընտանիքում:
Նիկոլ Փաշինյանը գրառում է կատարել պատվո հյուրերի գրքում: Այնուհետև վարչապետը և տիկին Հակոբյանը շրջայց են կատարել այգով:
Հայաստանի և Սինգապուրի վարչապետներ` Նիկոլ Փաշինյանի ու Լի Սյեն Լունի հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի Ա. Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտի և Սինգապուրի Հանրապետության ազգային պարկերի խորհրդի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղիղ եթերի ձևաչափով հարցազրույց է տվել  Սինգապուրի  Channel News Asia հեռուստաընկերությանը, որում անդրադարձել է Սինգապուրի իր գործընկերոջ հետ բանակցությունների արդյունքներին և երկու երկրների համագործակցության զարգացման հնարավորություններին:

В честь Никола Пашиняна и Анны Акопян в Сингапуре назвали цветок (видео)
В рамках официального визита премьер-министр Никол Пашинян и госпожа Анна Акопян посетили ботанический сад Сингапура.  Здесь состоялась презентация нового вида сингапурской орхидеи, названного  в честь Никола Пашиняна и Анны Акопян. Подобные мероприятия проходят в Сингапуре в честь высокопоставленных гостей и известных деятелей страны.
Участие Никола Пашиняна и госпожи Анны Акопян в церемонии имело и другой смысл. Вид орхидеи под названием “Ванда Мисс Джоаким”, также известный как “сингапурская орхидея” или “орхидея принцессы Алоха”, получил свое название в честь цветовода армянского происхождения Агнес Джоаким (Ашхен Овакимян), которая вывела этот вид. Агнес Джоаким (Ашхен Овакимян) родилась 7 апреля 1854 году в Сингапуре, в семье Барсега и Урелии Джоаким (Овакимян).
Никол Пашинян сделал запись в книге почетных гостей. Затем премьер-министр и госпожа Акопян совершили экскурсию по парку.
В результате встречи премьер-министров Армении и Сингапура Никола Пашиняна и Ли Сьен Лун между Институтом ботаники имени Тахтаджяна Национальной академии наук Республики Армения и Советом национальных парков Сингапура подписан меморандум о взаимопонимании.
Премьер-министр Никол Пашинян в формате прямого эфира дал интервью сингапурскому телеканалу Channel News Asia, в котором коснулся результатов переговоров со своим сингапурским коллегой и возможностей развития сотрудничества между двумя странами.