Անցումային արդարադատության անհրաժեշտություն չկա. Գևորգ Դանիելյան (տեսանյութ)
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախկին անդամ, արդարադատության նախկին նախարար Գևորգ Դանիելյանը համաձայն չէ ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանի այն տեսակետի հետ, որ Սահմանադրական դատարանում առկա է ճգնաժամ։
«Պետք է բերվեն փաստեր, թե ինչ գործընթացներ են տեղի ունենում, որը մենք կարող էինք որակել որպես Սահմանադրական ճգնաժամ»։
Ըստ նրա՝ բնական որևէ զարգացում դրան չի հասցրել։
Անդրադառնալով ՍԴ «անդամ» և «դատավոր» բառերի հետ կապված վիճարկումներին՝ Դանիելյանն ասաց, որ թե՛ Սահմանադրական դատարանի անդամներ լինեն, թե՛ դատավոր, իրականացնում են արդարադատություն, ինչն արդեն իսկ բավական է։
«ՍԴ անդամների մի մասը ստացել է դատավորի բարձրագույն դասի աստիճան։ Աստիճան, ինչը ժամանակին շնորհվել է Վճռաբեկ դատարանի անդամներին»,- նշեց իրավաբանը։
ԲԴԽ  նախկին անդամը նույնպես այն կարծիքին է, որ վեթինգ իրականացնող մարմինը պետք է լինի Բարձրագույն դատական խորհուրդը, ինչպես նախկինում։ Իսկ թե ԲԴԽ անդամներին ո՞վ պետք է վեթինգի ենթարկի, նա ասաց, որ կրկին նույն կառույցը։

Необходимости в переходной юстиции нет: Геворг Даниелян (видео)
Поддержи А1+!Бывший член Высшего судебного совета, бывший министр юстиции Геворг Даниелян не согласен с точкой зрения судьи КС Вагэ Григоряна, согласно которой в Конституционном суде кризис.
«Следует привести факты, какие процессы имеют место, чтобы мы могли квалифицировать как Конституционный кризис».
По его словам, никакое естественное развитие до этого не довело.
В связи с спорами касательно слов “член” КС и “судья” Даниелян сказал, что и члены Конституционного суда, и судьи осуществляют правосудия, чего уже достаточно.
“Часть членов КС получили степень высшего класса судьи. Степень, которая в свое время была присуждения членам Кассационного суда”, - отметил юрист.
Бывший член ВСС также считает, что органом, осуществляющим веттинг, должен быть Высший судебный совет, как было ранее. А кто должен поддвергнуть веттингу членов ВСС, он сказал, что вновь та же структура.