Քոչարյանի գործով դատավորը ինքնաբացարկի միջնորդությունը մերժեց/ լրացվում է (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎերաքննիչ քրեական դատարանը, դատավոր՝ Արմեն Դանիելյանի գլխավորությամբ մերժեց Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Յուրի Խաչատուրովի պաշտպանների՝ ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդությունը: Դատական նիստը շարունակվում է։ Այս պահին ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացնում վերաքննիչ բողոք ներկայացրած Սեդա Սաֆարյանը։
Ըստ նրա՝ կասկածներ կան, որ նա կարող է օբյեկտիվ դատավոր լինել, քանի որ 2008 թվականի մարտի մեկ -երկուսին տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո հիմնավոր է համարել ոստիկանների կեղծ ցուցմունքներով մարդկանց դատապարտելը՝ շատ լավ իմանալով, որ նրանք հետապնդվել են իշխանությունների կողմից:
Սեդա Սաֆարյանի խոսքով՝ ինքը կարծում է, որ Դանիելյանի որպես դատավորի բացարկման հիքմերը գտնվում են դեռեւս նրա նշանակման ակունքներում։
Նրա միջնորդությունը կարելի է բաժանել երկու խմբի, այն, որ նախագահող դատավորի նշանակումը եղել է երկրորդ նախագահի ժամանակ, չի կարելի ասել, որ նա որպես դատավոր կարող է լինել անկողմնակալ:
Իսկ միջնորդության երկրորդ հատվածի մասով համաձայն է տուժողների ներկայացուցիչների հետ, քանի որ ձեռքի տակ եղած ապացույցները ոչ միայն էականորեն տարբերվում են, այլեւ կեղծված ապացույցների հիման վրա որոշումներ են կայացրել, ինչն, ըստ իրենց, բացառապես պետք է փարատվի դատավորիի կողմից:
15 րոպե ընդմիջում հայտարարվեց, որ պաշտպանական կողմը ծանոթանա միջնորդությանը։
Դրանից հետո Սեդա Սաֆարյանի ինքնաբացարկի միջնորդության վերաբերյալ դիրքորոշում ներկայացրեց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը։ Նա դիրքորոշումը զուգորդում է դատավորին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնելով։
«Կարծում եմ, որ սույն գործով քննություն պիտի իրականացվի այն կազմով, որը Մարտի մեկի գործով առնչություն չի ունեցել»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք , որ Գլխավոր դատախազությունը բողոքարկել է մայիսի 18-ի՝ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման որոշումը փոփոխելու և նույն դատարանի մայիսի 20֊ի՝ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշումը:
Վերաքննիչ բողոքներ են ներկայացրել նաև տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Վահե Գրիգորյանը և տուժողի ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանը:

Суд по делу Кочаряна отклонил ходатайство о самоотводе (видео)
Поддержи А1+!Судья по делу по апелляционной жалобе второго президента Армении Роберта Кочаряна Армен Даниелян отклонил ходатайство стороны защиты о самоотводе. В апелляционном суде Армении под председательством судьи Армена Даниеляна проходит рассмотрение апелляций прокуратуры Армении на решения суда о приостановлении производства по уголовному делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других, а также об изменении меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна.
“Суд решил отклонить представленное мне - судье Даниеляну ходатайство адвоката Кочаряна Айка Алумяна о самоотводе”, - сказал Даниелян.
18 мая суд общей юрисдикции ереванских административных районов Аван и Нор Норк под председательством Давида Григоряна изменил меру пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна под личное поручительство президента Арцаха Бако Саакяна и экс-президента Аркадия Гукасяна.
Затем судья Григорян приостановил производство уголовного дела и направил его в Конституционный суд. 23 мая Генпрокуратура Армении опротестовала два решения, принятые судьей суда общей юрисдикции Еревана Давидом Григоряном по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Согласно обвинительному заключению, опубликованному в информационной системе Datalex, Роберт Кочарян с 9 апреля 1998 года по 9 апреля 2008 года, занимая пост президента РА, свергнул конституционный строй РА, а также, используя свое должностное положение, способствуя осуществлению действий в пользу единственного участника и директора ООО “Ти Эс Эс Эс Си Армения” Сильвы Амбарцумян, в феврале и мае 2008 года, при содействии Самвела Майрапетяна, получил от нее взятку в особо крупных размерах - 927.000.000 драм РА экв. 3 000 000 долларов США.