Փաշինյանն անհատականապես տարբերվում է Ռոբերտ Քոչարյանից եւ Սերժ Սարգսյանից. ադրբեջանցի դիվանագետ (տեսանյութ)
«Սեւի ու սպիտակի միջեւ կան բազմաթիվ երանգներ», հայտարարել է Վաշինգտոնում անցած քննարկման ընթացքում Ադրբեջանի նախագահի արտաքին հարցերով խորհրդական Հիքմեթ Հաջիեւը՝ պատասխանելով Ադրբեջանում ժողովրդավարության մասին հարցին. «Ամերիկայի ձայն»:
Հաջիեւի խոսքով, գնահատականներ տալուց առաջ անհրաժեշտ է հասկանալ աշխարհաքաղաքական իրականությունը, որում գտնվում է Ադրբեջանը.
«Այսպես, ապրելով հիմնականում մահմեդական հասարակության մեջ, ես այնուամենայնիվ ամեն օր առանց որեւէ խտրականության իմ 10 տարեկան դստերը դպրոց եմ տանում եւ նա այլ փոքր աղջիկների հետ միասին դպրոց է այցելում՝ սա է Ադրբեջանի իրականությունը»:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան խնդրին, Հիքմեթ Հաջիեւը նշեց, որ այնքան ժամանակ, քանի դեռ այն կարգավորված չէ, Հայաստանվ մեկուսացված է մնալու.
«Խորհրդային տարիներին Հայաստանի արտաքին կոմունիկացիոն ուղիների 80 տոկոսն անցնում էր Ադրբեջանով եւ մենք կարող ենք այդ դերը կրկին խաղալ»:
Ավելին, ինչպես Վրաստանում, Ադրբեջանը կարող է դառնալ Հայաստանի տնտեսության մեջ խոշորագույն ներդրողն ու հարկատուն: Արժեքը՝ մադրիդյան սկզբունքների կատարումն է, որոնք, ըստ ադրբեջանական դիվանագետի, նախատեսում են Ադրբեջանին մի քանի շրջանի վերադարձ: Ի դեպ, իր ելույթում Հիքմեթ Հաջիեւը կրկնեց բանաձեւ, որը երբեմն օգտագործվում էր Հայաստանի նախկին իշխանությունների կողմից՝ հողեր խաղաղության դիմաց.
«Հիմնականում, ո՞րն է կարգավորման փիլիսոփայությունը, այն հետեւյալն է՝ հող խաղաղության դիմաց, կամ ես կասեի՝ հող բարգավաճման դիմաց»:
Իլհամ Ալիեւի խորհրդականի խոսքով, Հայաստանի նոր կառավարությունը բավարար չափով բարի կամք չի դրսեւորում, մեդալ է հանձնում, Հաջիեւի խոսքով, ադրբեջանցի զինվորին ոչնչացրած հայ զինվորականին, իսկ պաշտոնական Բաքվի կառուցողական դիրքորոշմանն արձագանքում է ղարաբաղյան կողմի հետ բանակցություններ վարելու առաջարկով.
«Սակայն, եթե դուք խոսում եք Լեռնային Ղարաբաղի հայ համայնքի մասին, մենք անշուշտ ունենք նաեւ ԼՂ-ի ադրբեջանական համայնք, որի թիվը 80,000 մարդ է կազմում: Արդյո՞ք նրանք ունեն իրավունքներ՝ անշուշտ նրանք նույնպես մարդիկ են եւ նույնպես ունեն իրավունքներ»:
Քննարկմանը ներկա հայերը փորձում էին իրենց կողմից հստակեցնել մի շարք հարցեր: Տնտեսագետ Դավիթ Գրիգորյանի խոսքով, մասնավորապես, Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի միակ պահանջը կարող է հիմնված լինել 1920-30-ական թվականների ստալինյան հակահայկական քաղաքականության վրա, որն էլ բերեց Ղարաբաղի փոխանցմանը Ադրբեջանին.
«Այնուհետեւ դուք պարտվեցիք պատերազմում, կորցրեցիք տարածքներ, որոնք ի սկզբանե ձեզ չէին պատկանում»:
ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանության ներկայացուցիչ Արա Մարգարյանը մատնանշեց, որ իր մոտեցումներում երեք հիմնարար սկզբունքներից, պաշտոնական Բաքուն կարեւորում է միայն տարածքային ամբողջականությունը՝ անտեսելով ազգերի ինքնորոշման իրավունքն ու ուժի չկիրառման պահանջը, իսկ Ղարաբաղը ներկայացնող Ռոբերտ Ավետիսյանը հիշեցրեց, որ քառորդ դար առաջ ստորագրված հրադադարի պայմանագրի տակ դրված է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի ստորագրությունը:
Քննարկումից հետո, «Ամերիկայի Ձայն»-ին տված հարցազրույցում, պատմելով Նիկոլ Փաշինյանի հետ վարվող բանակցությունների մասին, Հիքմեթ Հաջիեւն ասաց, որ Փաշինյանը անհատականապես տարբերվում է Ռոբերտ Քոչարյանից եւ Սերժ Սարգսյանից.
«Նրանք կառուցել էին իրենց կարիերան հակամարտության վրա եւ պահպանում էին իշխանությունը հակամարտության երկարաձգման հաշվին, իսկ պարոն Փաշինյանը լրագրող է, ով հայ հասարակության այլ ոլորտից է: Հավատացած ենք նաեւ, որ նա ունի նույնքան պատրաստակամություն հակամարտության գործնական կարգավորման համար, որքան ադրբեջանական կողմը»:
Ի դեպ, խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին, ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի օգնականի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Ջորջ Քենթն ընդգծեց իր ելույթում, որ Միացյալ Նահանգների մոտեցումը խարսխված է երեք սկզբունքների վրա՝ ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության եւ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի վրա.
«Միացյալ Նահանգները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը համարում է բարձր առաջնահերթություն»:

Пашинян персонально отличается от Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна: азербайджанский дипломат (видео)
«Между черным и белым есть множество оттенков», заявил на прошедшем в Вашингтоне обсуждении советник президента Азербайджана по внешним вопросам Хикмет Хаджиев, отвечая на вопрос о дипломатии в Азербайджане: «Голос Америки».
По словам Хаджиева, прежде чем давать оценки, необходимо понимать геополитические реалии, в которых находится Азербайджан:
«Так, живя в основном в мусульманском обществе, я тем не менее ежедневно без какой-либо дискриминации отвожу свою 10-летнюю дочь в школу и она посещает школу вместе с другими маленькими девочками – это азербайджанская действительность».
Обращаясь к карабахской проблеме, Хикмет Хаджиев отметил, что пока она не урегулирована, Армения будет оставаться в изоляции:
«В советские годы 80% внешних коммуникационных путей Армении проходили через Азербайджан и мы можем вновь играть эту роль».
Более того, как и в Грузии, Азербайджан может стать крупнейшим инвестором и налогоплательщиком в экономике Армении. Цена – выполнение мадридских принципов, которые, согласно азербайджанскому дипломату, предусматривает возврат Азербайджану нескольких районов. Кстати, в своем выступлении Хикмет Хаджиев повторил формулу, которая ранее использовалась прежними властями Армении: земли в обмен на мир:
«В основном, каковая философия урегулирования? Она следующая: земли за мир или я бы сказал: земли за процветание».
По словам советника Ильхама Алиева, новое правительство Армении не проявляет достаточной доброй воли, вручает медаль армянскому солдату, который, по словам Хадиева, убил азербайджанскому солдату, а официальный Баку реагирует на конструктивную позицию предложением вести переговоры с карабахской стороной:
«Однако, если вы говорите об армянской общине Нагорного Карабаха, у нас бесспорно есть также азербайджанская община НК, численность которой составляет 80.000 человек. Есть ли у них права? Бесспорно, они также люди и у них также есть права».
Присутствовавшие на обсуждении армяне пытались уяснить для себя ряд вопросов. По словам экономиста Давида Григоряна, в частности, единственное требование Азербайджана в отношении Карабаха может быть основано на сталинской антиармянской политике 1920-30- годов, которая и привела к передаче Карабаха Азербайджану:
«Затем вы проиграли в войне, потеряли территории, которые изначально вам не принадлежали».
Представитель посольства Армении в США Ара Маргарян  указал, что в его подходах из трех основных  принципов официальный Баку придает значение только территориальной целостности, игнорируя право наций на самоопределение и требование неприменения силы, а представляющий Карабах Роберт Аветисян напомнил, что под договором о прекращении огня, подписанным четверть века назад, стоит также подпись Нагорного Карабаха.
После обсуждения в интервью «Голосу Америки», рассказывая о переговорах с Николом Пашиняном, Хикмет Хаджиев сказал, что Пашинян персонально отличается от Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна:
«Они построили свои карьеры на конфликте и сохраняли власть за счет продления конфликта, а господин Пашинян – журналист, из другой сферы армянского общества. Мы также верим, что у него есть столько же готовности для практического урегулирования конфликта, сколько и у азербайджанской стороны».
Кстати, говоря о урегулировании карабахского конфликта, заместитель ассистента госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джордж Кент подчеркнул в своем выступлении, что подход Соединенных Штатов основывается на трех принципах: неприменения силы, территориальной целостности и права наций на самоопределение.
«Соединенные Штаты считают мирное урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта высоким приоритетом».