Քոչարյանի դատավարությանը օրվա միջադեպի համար Գասպարիի նկատմամբ վարչական վարույթ է հարուցվել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՔաղաքացիական ակտիվիստ Վարդգես Գասպարիի նկատմամբ ոստիկանությունը վարչական իրավախախտում կատարելու վերաբերյալ արձանագրություն է կազմել՝ այս տարվա մայիսի 15-ին Նոր Նորքի դատարանի առջև տեղի ունեցած միջադեպի ժամանակ ոստիկանության ծառայողներին հրապարակայնորեն վիրավորելու համար: Հիշեցնենք, որ այդ օրը Ռոբերտ Քոչարյանի համակիրը ջրի շշով նաեւ հարվածել էին Գասպարիի աչքին։
Մեզ հետ զրույցում Վարդգես Գասպարին ասաց, որ ինքը Ոստիկանությանը պատասխան է գրել, որ ոստիկանները իրավախախտում են կատարել, լիազորությունների չարաշահում և քրեորեն պատժելի արարք են թույլ տվել, իր հայտարարություններն ուղղված են եղել դրանք կանխելուն:
«Սա ոստիկանության ոչ պրոֆեսիոնալիզմի մասին է խոսում: Պետք է արձանագրենք, որ ես այսօր իշխանություն եմ այլևս, և որպես իմ իշխանության ներկայացուցիչ՝ ոստիկանները բավարար գրագիտություն չեն ցուցաբերում: Տարրական բան է՝ ոստիկանը մոտենալուց պետք է ներկայանա և հիմնավորի՝ ի՞նչ պատճառով, ինչո՞ւ չի թույլատրվում որևէ բան կատարել, ոչ թե հրելով արգելի: Մեր թերությունն էր, թերևս, որ ոստիկանությանը մեկ տարվա մեջ չենք կարողացել այդ տարրական բանը սովորեցնել»,- ասաց Վարդգես Գասպարին:

Полиция не демонстрирует достаточной грамотности, и в этом есть наша вина: Вардгес Гаспари
Полиция составила протокол о совершении административного правонарушения в отношении гражданского активиста Вардгеса Гаспари, за публичное оскорбление сотрудников полиции во время инцидента, который произошел 15-го мая сего года перед судом в Нор-Норке.
В беседе с нами Вардгес Гаспари сказал, что он написал Полиции ответ, что полицейские совершили правонарушение, злоупотребление полномочиями и допустили уголовно наказуемый поступок, его заявления были направлены на предотвращение этого.
«Это говорит о непрофессионализме полиции. Нужно отметить, что сегодня я уже во власти, и как представители моей власти полицейские не демонстрируют достаточной грамотности. Элементарная вещь: полицейский, подойдя, должен представиться и обосновать, по какой причине, почему не разрешается делать то или иное, а не запрещать толкая. Наш недостаток, пожалуй, в том, что мы не смогли научить полицию этим элементарным вещам за год»,- сказал Вардгес Гаспари.